1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Microgeophagus Altispinosa (Bolivian Ram) Üretimi

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde -doctore- tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Kursat Coskun

Kursat Coskun

Sağolun hocam yanıtıniz için. Yakın zamanda bitkili bir cüce akvaryumu kurma planım var. Altispinosa ile karides uyumunu ben de yakalayabilecek miyim bakalım.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hayırlı olsun.
    Karidesler için moss kaplı bir saklanma alanı olduktan sonra sıkıntı yok. Orada hem ürerler hem saklanırlar hem de yavruları güzel canlı yem olur. Önce karidesleri bırakıp güzel bir nüfus oluşturun. Sonra balıklar.
    Şöyle bir ortam idealdir. Sağda görünen mosların altı aşağı doğru inen bir mağaradır. Arka plan karidesler ve yavru balıkların beslenmesi için moss. Ön taraf yaprak, dal..vs tortu.
    Isıtıcı yok, filtrasyon yok...

YIKIKTEMO, TencoMelih, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Kursat Coskun

Kursat Coskun

Yanıtıniz için teşekkürler hocam. İlk aşamada akvaryum boyutu konusunda kararsızım. Çok büyük bir akvaryum planım yok. Hi - tech bir bitkili düşünmüyorum ama canlıların da rahat edebileceği bir boyutta olmasını istiyorum akvaryumun.

Daha sonra zengin bir taban malzemesi kullanıp, bitkiler ile ise başlayacağım. Sonraki aşamada Karidesleri ekleyip, onların çoğalmasını bekleyeceğim. Bir önceki kiraz karides deneyimim harikaydı. 10 tane karides ile başlayıp, bir ay sonra 200 kadar karidesim olmuştu ve akvaryuma da değişik bir hava katmislardi.

Birkaç ay baliksiz duracak yani akvaryum ama öncelikle akvaryum boyutuna karar vermem lazım.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bir çift bolivian için ise 60*35*35 tavsiye ederim.
    Görünen akvaryum 70*40*35h.

Kursat Coskun bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar,
    Bu tankı artık bu başlıkta göstermeye utanıyorum. :) 4 Bolivian'dan eş tutan yok. Akvaryum karides üretim merkezi olarak devam ediyor. Taban tortusu oluşumunu bekliyorum, sonra bulabilirsem bir çift apisto istiyorum.
    Video kalitesi çok iyi değil, hd izleyin. :)
    Bir de fondaki müzik benim, amatörüm, kim katletmiş bu şarkıyı demeyin!!!

YIKIKTEMO, TencoMelih, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Muhammet abi olsun çift apisto bulur onlardan yavru alırsın.
    Müzik çok güzeldi eline sağlık bu yönünü de öğrenmiş olduk...:)

-doctore- bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bolivian' larımı buraya almayı düşünüyorum. Dişi erkek ayrımı hala net değil. Videoda ilk başta gösterdiğim 2 balık erkek, sonra peşinden koştuğum 2' si dişi diye düşünüyorum.

YIKIKTEMO, TencoMelih, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bugün itibariyle bu maceranın da sonu geldi. Mevcut dişi ölünce ne yaptıysam dişi bulamadım. Akvaryum da karides, lepistes...vs türler için üreme mekanı oldu.
    İçindeki bitkiler, özellikle moss türleri fazlasıyla çoğaldı. Japon şemsiyeleri, echinodoruslar, pistialar coştu. Genellikle ısıtıcı ve filtre çalışmadı.
    Akşam aydınlık olsun diye bir florasan yalnızca akşam saatlerinde 3-4 saat yanıyordu.

Bugün bu akvaryumu boşalttım. Yarın bitkili bir demasoni akvaryumu kuracağım nasipse.
    Boşaltmadan önce çektiğim son kareler.
    IMG_5044.JPG IMG_5049.JPG IMG_5054.JPG IMG_5058.JPG

YIKIKTEMO, veysel ve TencoMelih bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu da günün sürprizi.
    Namussuzlara ayrı akvaryum yaptım, aylarca gözlerinin içine baktım, her türlü ortamı sağladım tık yok. En son bunların ikisi de erkek dedim, yeni discus tankına attım. 2. haftada yumurta.
    Buradan bir şey çıkmaz da en azından dişi arayışlarım bitti.
    IMG_5077.JPG IMG_5078.JPG IMG_5079.JPG IMG_5081.JPG IMG_5082.JPG

YIKIKTEMO, Montimahir, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bolivian Larvaları...Bütün bitkilerin köklerini kazdılar sıpalar, en derini bu sanırsam. Bakalım ne kadar koruyabilecekler.
    Keseleri gidince ne yer bunlar, artemia atsam artemia bunları yer.
    IMG_5191.JPG

TencoMelih, veysel, Courageous ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Muhammed gıpta ile okudum, supersin gözüm maşallah.

-doctore- bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Nisan - Mayıs ayları, gevşer gönül yayları!!!

Aylarca uğraş dur olmasın, şimdi çifter çifter, ama ayırmaya yerim yok. Geçende 40 kadar bolivian yavrusu serbest yüzüşe geçtikleri gibi yem olmuşlardı. Şimdi aynı erkek başka dişiyle kurlaşıyor (diğer erkek sadece bakıyor) ve tüpçükler fora. Bugün yarın yumurta dizecekler.
    Diğer taraftan kendime ayırdığım kribensis yavruları da eş tuttu, yuva hazırlıyorlar. İşin kötüsü bolivianların yuvasının altını kazıyorlar. Hadi bakalım.

IMG_5278.JPG IMG_5285.JPG IMG_5286.JPG IMG_5290.JPG

MESUT_KERİM, TencoMelih, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Benim çift yavrular çıkmadan yedi yumurtaları da acemi aşıklar şu anda. Bakalım diğer yumurtlama ne zaman olacak.şu sıralar bi batım aldık aldık alamadık alamadık :) elimiZdeki seriyi devam ettirmek lazım

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu iş yaz boyu sürer de şu yumurta bırakma arifesi tam ayırma zamanıydı, onu kaçıracağız.

15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Önceki yumurtalar çıktı, yavrular serbest yüzüşe geçti ve diğer balıklara yem oldu. O kadar balığın içinde korumaları beklemiyordum ama görmek istedim.
    Dün şansım yaver gitti ve iş üstünde yakaladım. Tüpçükler çıkmış, yer temizlenmiş ve yumurtlama hazırlığı yapılıyordu. Hemen çifti yakalayıp bu kez hazır ve boşta olan tanka aktardım. Artık o yumurtaların geri kaçma ihtimali yoktu. [​IMG] Birkaç saat içinde yumurtladılar. Tek korkum yer değiştirme stresiyle erkeğin yumurtaları döllememiş olması. Ama şimdilik iyi görünüyorlar. Dişi koruyor, erkek ortada yok. Tankta 60 lt. 2 ufak endler var. Zeminde kum yok. Birkaç mangrow, 2-3 parça moss ve sünger filtre.
    Bakalım bu kez başarılı olabilecek miyim?
    IMG_5318.JPG

veysel bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Çıkan 80 civarı yavru da tam serbest yüzüşe geçmişken 2-3 günde döküldü. Olayı çözmüş değilim. Yaklaşık ayda 1 yumurta döküyorlar. Şartları biraz daha düzenleyip tekrar deneyeceğim inşallah.
    Durmak yok, yola devam. :D

nhtkmn, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    İlk 2 başarısızlıktan sonra bugünlerde 3. yumurtaları bekliyordum ve bugün seansa denk geldim. Bakalım bu kez büyütebilecek miyim?

IMG_5639.JPG

18. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Bu sefer başarmanız dileği ile bugün ben serbest yüzüşe başlamalarının 4.gününde bütün yavruları kaybettim..

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-doctore- bunu beğendi.
  19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Daha önce pek uygun olmayan 2 ortamda ben de kayıp yaşadım, ancak şimdi bütün koşulları ayarladım. Yine ölürlerse tava yapacam bunları.

nhtkmn bunu beğendi.
  20. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Ortamı bende uygunlaştırmaya çalışıyorum elimden geldiğince fakat neonların bu ışte parmağı olduğunu düşünüyorum, 3 gün ışıkları hiç kapatmadım ben ebeveyn kontrolünden cıkmasınlar diye ama 4 saat sabah ışıkları kapattım geldiğimde hepsi ölmüştü.

Son ihtimal aynen senin dediğin gibi tava sanırım hocam :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş