1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Midye hk.

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde bcakirr tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. bcakirr

bcakirr

İsim:
    Burak çakır
    Malawi akvaryumuma iki tane midye attım midyeler kuma gömüldü sorun yok fakat gözlemlediğim birşey var midyeler sık sık dışarıya beyaz bir parça atıyor ve balıklar onu afiyetle yiyor bunun bir zararı olurmu balıklar için ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bir yerde midyeler hakkında ay halı adet gördükleri hakkında yazı okumuştum...

3. Erdal

Erdal

Efsane büyük ölçüde gerçekliğe dayanıyor, fakat bilimsel bir çerçeveden bakıldığında gerçek olma ihtimali yok. Biraz garip bir tanımlama olduğunu söyleyebiliriz, ama durumu herhalde en iyi bu şekilde açıklayabiliriz.

Bildiğiniz üzere her canlı gibi midyeler de üreme işlevine sahipler. Bu hayvanlar yılın belirli zamanlarında üremek amacıyla sperm/yumurta salgılıyorlar. Salgılanan sıvı bazı zamanlar kırmızıya yakın veya turuncu renkte oluyor. Kanıt göstermemiz gerekirse:

Bütün mantoya yayılan genital organlarda ve bağ dokusunda üreme mevsimlerinde , yoğun olarak cinsiyet hücreleri görülebilmektedir. İzmir Körfezi’nde midyeler Eylülden Mayıs-Hazirana kadar sperm/yumurta verebilmektedirler. Fakat en yoğun sperm/yumurta verimi Eylül-Ekim ve Mart-Nisan aylarında olmaktadır. Midyeler spermlerini/yumurta bıraktıktan sonra 1 ay içinde kendini tekrar toplayarak yeni sperm üretmektedir.

Midyeler ayrı eşeyli olup, olgun erkeklerde gonadlar krem-beyaz, dişilerde ise portakal sarısı tonlarındadır.

bcakirr bunu beğendi.
  4. bcakirr

bcakirr

İsim:
    Burak çakır
    Peki bu dışa bırakılan parça halindeki sperm/yumurtaları balıklar yiyor bunun balıklara zararı varmıdır midye akvaryumdan ayrılmalımıdır ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Erdal

Erdal

Organik madde sorun yok bence :)

Sayfayı Paylaş