1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

midye kırığı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kado buhara tarafından 10 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Akvaryumun dibinde beyaz küçük taşlardan vardı.Onları geçen hafta aldım yerine midye kırığı koydum.Ama bunu yaptığıma pişman oldum.Evde müthiş bir küf kokusu var.Bu neden kaynaklanmış olabilir sizce?

2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    midye kırığı

İyi yıkamamış olabilirsiniz.Midye kırığı yerine mercan kırığı daha iyi olurdu bence.Akvaryumunuzda hangi türler var ?

3. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Frontosa var 12 adet.Birde 2 anaç 7 yavru cüce vatoz.

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    midye kırığı

Yanlış yapmışsınız mercan kırığı tam sizlik bence. super:gif

5. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Ben kokunun nedenini arıyorum neden olabilir ? Küçük taş parçaları varken bu olmuyordu yemin o taşların arasında kalma riski daha fazlaydı miye kırığını ise balık istediği gibi ağzına alıp atabiliyor ama taş boyutuna göre bu fark ediyordu.Yani taş olsa yemden derdim ama şimdi öyle bir durumda söz konusu değil küf kokusu var akvaryumda.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    midye kırığı

Midye kirigi kullanilan bircok akvaryum var ve busorundan sikayet duymadik. Koku sizi rahatsiz ediyorsa karbon komuru ekleyin filtreye kisa surede kaybolur. Iyi yikanmamis olabilir veya yeni bir taban olmasindan dolayi biyolojik yetersizlik olabilir. Zamanla kaybolur dusuncesindeyim.

Cep mesaj...

7. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Karbon kömürü dış filtrede var abi ayrıca bie ilavemi yapmamı söylüyorsun.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    midye kırığı

Eğer dış filtrede kömür varsa koku olmamasi gerekir. Kömür ne zamandir filtrede ? Gözenekleri dolarak tikanmis olabilir mi ?

9. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Hım sanırım o dediğinden oldu abi yaklaşık olarak ya 6 ay yada 5 ay oldu. :D :D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    midye kırığı

Tabi bir gerçeği ortaya çıkarırken benim en azından mücadele vererek çürütmeye çalıştığım bir forum efsanesinin de sahiden efsane olduğunu sizler bilmeden onaylıyorsunuz.

Hani kömür tuttuğunu geri salardı , 20 günden sonrası hani riskliydi ? 6 ay olmuş ve artık sizin kömür biyolojik çalışmaya başlamış, işin tuhafı bakterilerede çok güzel alan sağlar hani. :)

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    midye kırığı

Kumun koku yapması gelende iyi yıkanmamasından kaynaklanır. Hatta bazen kaynatmak bile gerekiyor. İyice temizlik şart yani.

12. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    midye kırığı

Yeni tankima bende sizin yaptiniz hatayi yaptim.Midye kırıği bulmuştum ve dediğiniz kokuyu bende farkettim, yalniz iyi yıkamadiğimdan olduğunu fark ettim. Ve boşalttim okadar kumu iyice yıkadim ve akan su gerçekden çok pisdi. Yıkamakdan sıkıldım çamur gibi akiyodu :F Şimdi Orjinal Kuvars Kum aldim ve bir kere yıkadim ve tertemiz şuan akvaryum kurulu çalisir şekilde su dinleniyor. Yakinda fotoğraflarini paylaşicam kullandiğim kumun resmide bu :D

13. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Ya şimdi frontosalara midye kırığı iyi geliyor diyorlar alıyoruz başkası diyor mercan kırığı öbürü diyor kuvars kum ne yapacağımı şaşırdım yaa.

14. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    midye kırığı

Kado bey kim ne derse desin bence bu konudaki yazıları burada okuyun. super:gif super:gif O kum bu kum tamamda amaç nedir taban kumunda frontoza gibi bir balıkta etçil beslenir atık yükü çok olur dimi? En fazla biyolojik alan kazandıracak kuma yöneleceksiniz o zaman.o kum suyu sertleştirir bu midye kırığı ağzında kuş tutar diye bişey yok.Torf içeren kum suyu yumuşatır ama mercan kırığı midye kırığı suyu serleştirmez düşündüğünüz kadar.biyolojik alan midye kırığında ne arar :bilmem: varsa bile mercan kırığından çok az. super:gif super:gif

15. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Frontosalara gidecek en iyi dip malzemesi ne o zaman abi söyleyinde ondan alayım bi kuramadık şu akvaryumu deli olacam. çılgın:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    midye kırığı

Ozana' a katılıyorum, mercan kırığı suya etkisi yanında geniş biyolojik alan sağlamasıyla tercih edilmeli. burda:gif

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    midye kırığı

Frontoza akvaryumunda siyah hagen kum çok yakışıyor.

Sayfayı Paylaş