1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Midye

Başlığı 'Tridacna ve Diğer Yumuşakçalar' kategorisinde cimlikaya tarafından 17 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar.Hafta sonu Kartalda sahildeki kayaların üzerinden 6,7 tane midye kopardım arslan vede orfoz yesin diye ama dönüp bakmadılar bile bende sumpa koydum ,bu sabah baktığımda sumptaki kayalara tutunduklarını gördüm,aynı denizde olduğu gibi ve ağızları açıktı yani denizde gördüğümüz o açma kapama hareketini yapıyorlardı.Soru yada öneri şu bu midyeleri akvaryumun sumpunda filitre malzemesi olarak kullanabilirmiyiz ,kullanabilirsek ps 'ye gerek kalmazmı ,bunu denemelimiyim ne dersiniz? :heyo:

Alparslan bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teoman abi, suyu süzdükleri doğrudur ancak, bu süzme yazıldığı gibi nitrat ağır metal gibi atıklar için değil plankton ve partüküller içindir. Suda yüzen partükülleri toplayacakları düşünülüp, daha temiz su hedeflenebilir belki ama akvaryumlarda bu besinleri malesef azdır. Denemek istiyorsan midyelere gelecek olan suyun önünde elyaf gibi ince gözenekli filtre malzemesi kullanmamalısın.

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Teoman abi midye soğuk su ister, sumpa koyarsan neyle beslenecek ? akvaryumda durması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum akvaryumda bakman zor olacak.

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Tamam Temelim önümüzdeki hafta işleme başlıyorum o zaman :heyo:

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Emrah sump şu an 28 derece ve ayda bir yaklaşık 80 lt deniz suyu koyuyorum bakalım ne olacak?

Alparslan bunu beğendi.
  6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Denemekte yarar var abi ama 28 çok sıcak olmazmı ? kartal sahili en sıcak günde bile 28 derece suyu görmüyodur.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teoman Cimlikaya bu Emrah. .Ş. Kartal'dan günlük su ve midye taşır gene yapar bu işi. smiley18.gif

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Günlük su ve midyemi smiley18.gif

9. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Arkadaşlar
    Haddim olmayarak midye konusunda bir kaç fikrimi söylemek istiyorum.
    Benim eşim yurt dışına midye ithal eden bir firmada çalışıyor.Kabaca tanımlarsak Midye sudaki pislikleri toplayan bir nevi doğal filtredir ama kazayla o sump da bulunan midyeler ölürse bütün bir suyu bozabiliyorlar.Nerden mi biliyorum Fabrikada tonluk havuzlar var ve ölen midyeler suyu kullanılmaz hale getirip diğer midyelerinde toplu olarak ölümüne yol açıyorlar.Ben olsam akvaryuma bile sokmam.Kendi balıklarıma dahi ölmüş midye vermiyorum taze taze verip donmuşunu kullanmıyorum çünkü bozuk yada ölmüş midyenin telafisi yok.Tüm suyu kullanılmaz hale getiriyorlar.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Tüm canlılar aynı şekide suyu bozarlar, ölmüş bir midyenin kirleteceği su ölmüş bir balığınki kadardır midyeler öldüklerinde hayatları boyunca topladıklar pisliği geri bırakmazlar 40 yaşında ölen bir insan hayatı boyunca yediği yemeği ölünce birden dışarımı bırakıyor :D midyeler partikülleri süzer ve yiyerek yok ederler ölüncede hali ile eti kokmaya başlar ve suyu böylece bozar ;)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kamil Hoca'm, dalış yapıyorsun bildiğim kadarıyla, sen mesaj yazmayacaksında kim yazacak doğal bir midye hakkında. Üstelik doğal sistemde yerel türler besliyorsun. Öyle haddim olmayarak molmayarak yok. Herkesin her konuya mesaj yazmaya haddi vardır burda.

Midyelerin filtrasyonuna ve öldüğünde suyu bozmasına gelirsek, canlı fizyolojisi olarak yediğini tükettiği aşıkardır. Bu yüzden tuttuklarını bırakırlar, kusarlar ifadelerini platformlarda okusak da pek rabet etmiyoruz açıkcası. Ancak konu eğer midyeler öldüğünde kimyasal madde salar boyutunda ise o ayrıdır. Çünkü deniz elmaları öldüğünde akvaryumdaki balıklar açısından çok zararlı bir kimyasal salgılar. Midyelere bu yönde bakmak gerek.

Başlığı açan kişi Teoman Cimlikaya bu midyeleri sumpa yerleştirmiş veya suyu süzdüklerini görmüştür ve yine zaten biliyordur neyin ne olduğunu. Midyeleri tuzlu su akvaryumlarında tutmak kolay değil, ancak doğal su kullanan ve su değişimlerini doğadan yapan Teoman abi besinlerini getirdiğini çok iyi biliyordur. Sumpun suyu karşılamasında elyaf kullanılmazsa çökertileri, minik kabuklu yumurtalarını süzerler.

Bir elyaf ne içindir suyu süzüp partükülleri yakalaması için aslında midye farklı bir iş yapmıyor. Ben olmaz demiyorum çünkü olur diye düşünen kişinin akvaryumunu bilmek, olmaz diyenlerin ise ne bildiğini bilmek gerek. :)

Nadir ve TencoMelih bunu beğendi.
  12. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Doğru söze ne denir em34:

13. achilles

achilles

Midye

Teoman abi ben bu midye işini ufak tankımda denedim şu ufak renkli renkli olan kum midyeleri ile ve gerçekten işe yaradıklarını gözlemledim 4.5 - 5 ay kadar bi gözlem yaptım ve gerçektende işe yarıyorlar ama ölen midye fark edersen dışarı atman yeterli olur. Tabi ne kadar erken fark edersen okadar iyi ben kum midyesini denemiştim getirdiğim midyelerden %30 kadar fire verdim diğerleri alıştı ve herhangibir sotun yaşamadım. Kumun içine saplanıyorlar ve dillerini ( ben dil diyorum) kumdan dışarı çıkartıp suyu süzüyorlar.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Midye

Teoman hocam,midyelerin son durumları nedir?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Midye

+ 10.000 Atıp ortaya midyeyi kendin gidip kalamar yersen olmaz. Ne oldu sumptaki midyeler ? can:gif

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Midye

Sumptaki midyeler orfoza yemek oldu ,ama benim kullandığım bildiğimiz kayalara yapışan siyah renkli olanlardı kum midyesini nereden bulabilirim ? :heyo:

17. achilles

achilles

Midye

Ben akçekoca dan getirmiştim.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Midye

Hocam bizim Tuzla mercan kumsalındada denizde midye var. Kayalara yapışık değil. Zeminde bu midyeler. Kum midyesi dediğin bu midyelermi oluyor ? huh:

19. mgrbz17

mgrbz17

Midye

Bizim boğazda da kumluk alanlardan çok çıkardı ama eti kıymetli bir canlı olduğundan acaip şekilde avlanıyor ve şimdi çok da kalmadı tesadüfen arasıra çıkıyor . Taban kumunu bilhassa otlu bölgelerde elinizle karıştırınca çıkar küçük istiridyenin birazdaha oval ve minyon modelidir 50 kuruş büyüklüğünde krem renk kabuğu olan bir canlı . Etinin kilosu sanırım 80- 100 lira arası olduğundan acaip avlanıyor .
    Birde bunların büyük kahve siyah renkli olan modeli var o daha çok kaya midyesine benziyor ama daha iri oluyor karakteristik özelliklerini tam olarak bilmiyorum . Onun hakkında yorum yapamam .

20. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Midye

Midye konusundaki gelişme yada soru bu midyeler özellikle siyah olanlar kum midyeleri değil neden özellikle iskelelerin demir ayaklarında çok oluyor acaba demiri çokmu seviyorlar yada demirlemi besleniyorlar ? Bir avuç alıp özellikle çok küçük olanlardan akvaryumumuzun bir köşesine koysak tuzlu sudaki ağır metalleri tüketirlermi yoksa tüketmezlermi :heyo:

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş