1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

midye

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde adnan tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. adnan

  adnan

  Mesajlar:
  102
  İsim:
  Adnan ülkü
  Midyeler bitkili akvaryum bitkilerini sökerlermi?
   
 2. muratozturk

  muratozturk

  Mesajlar:
  128
  İsim:
  murat öztürk
  midye

  Merhaba
  Evet sökerler
  Ancak midyeleri bir akıntı aramak zorunda bırakmazsanız yani filtrenin tam altına koyar ve kaldıramayacakları dekor malzemeleriylede bitkilerle aralarına set yaparsanız mutlu mutlu dururlar bende beş adet midye var filrenin su verdiği ağzın hemen altına yukarda anlattığım şekilde bıraktım sadece kendilerini kuma gömdüler ve orada öylece kaldılar :)
   
 3. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  midye

  Midyeler akvaryumda gerekli besini alabildiği noktalarda gömülür kalır ancak besin alamadığı noktada yer değiştirme durumu oluşur buda dipde yüzeysel değişikliklere neden olabilir midyeler göründüğündende kuvvetlidirler tahmin edemeyeceğiniz büyüklükteki taşları bile yerlerinden oynata bilirler bitkiler için basit bir önlem olarak dipleri biraz kumla beraber bir file içine koyulabilir böylece bitki hareket etsede kökleri herdaim kumun altında kalmış olur :heyo:
   
 4. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  midye

  Midyeler akvaryumda çok iyi filtrasyon görevi yapıyor artık yemleri vs. Ben alamanızı öneririm ama bitkiliyse akvaryumunuz almayın bencede.
   
 5. prisonbreak

  prisonbreak

  Mesajlar:
  2
  İsim:
  TARIK GÜRSES
  midye

  Midyeler akvaryumda yem aramak için gezdiklerinden dolayı,midyeler bitkili tanklarda iyi olmayacağı kanısına vardım.Bende 6 adet var çünkü.
   
 6. muratozturk

  muratozturk

  Mesajlar:
  128
  İsim:
  murat öztürk
  midye

  Arkadaşlar bence hemen kestirip atmayın benim bitkili tankda 5 adet midye var hareket organları kuma temas etmedikçe yerlerinde duruyorlar yani sırtındaki beyaz olan yeri kuma den getirirseniz ayrıca bir yöntem daha var midyeleri koyduğunuz yerdeki kumu temizleyebilirsiniz kumsuz alanda gene hareket edemiyorlar
   
 7. taygun

  taygun Guest

  midye

  Adnan Bey,

  Merhaba. Benim görüşüm biraz daha farklı. Sizin sorunuzdan çıkan anlam şu. Midyelerin bitkilere karşı bir hareketi var mı? Aslında yok. Yani midyeler akvaryumda bitkileri bulup dayerinden sökmezler. Sadece kendilerine yarleşmek için yer ararken bitkileri kaldırırlar. Köklerini bozarlar.. Yoksa, midyeler doğrudan bitkilere karşı tavır almazlar. Eğer bitkilerinizin çevresini sağlamlaştırırsanız midye kullanmanızı öneririm.

  Saygılar
   
 8. adnan

  adnan

  Mesajlar:
  102
  İsim:
  Adnan ülkü
  midye

  Hapinize ayrı ayrı teşekkürler. :hepiniziseviyorum: Verdiğiniz bilgiler karar vermeme çok yardımcı oldu.Peki elma solyangozunu bitkili akvaryumda beslemek sakıncalımı,bitkilere zararı olurmu?
   
 9. taygun

  taygun Guest

  midye

  Sanırım elma salyangozunun iki türü olmalı. Çünkü bu ve diğer forumlarda kimi arkadaşlar elma salyangozlarının bazı bitkileri yediğini söylerken bazıları ise zararlı olmadığını söylüyorlardı. Ben pek çok elma salyangozu yetiştirmiş bir akvarist olarak salyangozların bitkileri yediğini görmedim. Mesela, su mercimeği salyangozların yediği söylenen bitkilerdendir. Benim de o dönemde elimde pekçok su mercimeği vardı. Ne yazık ki hiç birini yemediler. Yeselerdi iyi besleneceklerdi ve ben de bu bitkileri çöpe atmayacaktım.

  Saygılar
   
 10. adnan

  adnan

  Mesajlar:
  102
  İsim:
  Adnan ülkü
  midye

  Bendeki elma salyangozu pomecea bridgesii denilen salyangoz.
   

Sayfayı Paylaş