1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Midye

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde MertBalim tarafından 5 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Arkadaşlar, abiler burdaki bir petshop ta midye akvaryumun suyunu temizler flitre görevi yapar, suyun cam gibi olur dedi. Bunda % kaç doğruluk payı var ve Midye saatte % kaç suyu temizler tabi flitre görevi görüyorsa. Ağızını felan açarmı hareketsizmi kalır?
    Lütfen bilgilendirirmisiniz beni. :)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Enteresan söylem olmuş. Tabi düz bir söylem olmuş biraz da. Filtre edişine nitrat, amonyak dahi katılmıştır platformlarda. Suyu süzer ve sudan yüzen partükülleri toplarlar bu da bir ne filtrasyon sayılır tabi ama hepsi bu. Eee bir de suyu süzerek besleneceği birşey yoksa ( ki genelde yoktur ) ? :por: Tatlı su midyeleri biraz daha farklı sanırım ama genel olarak durum aşağı yukarı bu.

3. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Bilgilendirdiğin için çok teşekür ederim Temel abi, ama.. Suda süzülecek birşey kalmadığında ölüm riskimi var midyenin? Suyu cam gibi yapar demişti öyle bir durum söz konusumu?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence doğru değil, suyu cam gibi yapamaz. Dediğim gibi yüzen partükülleri toplarlar hepsi o suyu kömür bile zor cam gibi yapıyor. Üstelik sudan toplamadığı madde yok.

5. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Hmm.. Ben akvaryuma koysam faydalı olurmu dersin?

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Elbetteki faydasını görürsün ama suyu cam gibi yapar demesi biraz abartılı olmuş Suyu süzer bu doğrudur ama cam gibi yapmaz. Dış filtre yada sump değil bu sonuçta. Ki onun yaptığı görevi bence dip balıklarının çoğu yapar. Süzme dışında...

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Mert faydası olur elbette bence 1-2 tane al bu konuda tecrübe sahibi olmuş olursun kum dibinde onların hareketlerini izlemek oldukça keyiflidir küçük bir uyarı eğer ölürlerse derhal sudan çıkarman gerekir suyu çok çabuk bozabilirler.

8. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Bence koku yapmaktan başka bir işe yaramaz temizlik yerine tam tersi yani

9. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bir ara akvaryumumda tatlı su midyesi vardı. Suyun temizlenmesinde faydası olduğu yadsinamaz bir gerçek. Bilimsel olarak civayı bile bünyesine alabildiği söyleniyor. Akvaryumda bulundurulduğu zaman akvaryum içerisindeki partikülleri tutma özelliği var. Ayrıca beslenmesi için gerekli maddeleride su içerisinden alır.
    Yerli ve yabancı birkaç forumda filtre sistemi olmaksızın çok sayıda midye ile akvaryum döngüsünü devam ettirdiklerini söyleyen akvaristlerde var. Ben kendi adıma böyle birşeyi denemedim ama yaptığı söyleyen insanlar neden yalan söylesin değilmi ??

10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Akvaryumunuzun ısısı midyeler için uygun değilse almayın,genelde soğuk suda yaşıyorlar veya ısıtcısız akvaryumlarda.
    Ortalama 26 derece bir akvaryuma girdiğinde de büyük ihtimal ölüyor.

11. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Benim akvaryumun derecesi 28c ısıtıcı takmam takmamam fark ettirmiyor. Midye öldüğü zaman koku veriyor sanıyordum. Ve öldüğünü nerden anlayabiliriz midyenin?

12. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Kokunun dışında ağızı açık kalıyor,diğer canlılar tarafından tacize uğruyor veya kimse ellemez ise içi kuruyor.

13. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Afedersiniz Serdar bey, ama pek anlayamadım. Ölürsemi azı açık kalıyor? Ve canlı dururken o pis leş kokusunu veririmi?

14. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Canlı iken koku olmaz,öldükten sonra ağızı açılıyor ve iç organları çürümeye başlıyor,koku da oradan geliyor.

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mert midyenin öldüğünü anlayamazsan belli bir süre sonra suyun kokmasına neden olur.

Ölmüş bir midyenin resmi

16. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    İsmail hocam resmi ekleyince aklıma geldi bende bir kaç ölmüş midye resmi atayım dedim:D:D

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mesut hocam böyle ölmüş midyeye can kurban:F

18. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Mesut hocam, senin midyeler midye dolma olmasın :)

19. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel
    Öldüğünü de kum üzerinde öyle yatmalarından anlayabilirsiniz. Normalde kendini kuma gömerek uzunlamasına durur ve suyu süzer.. Hatta suyun değişik bölümlerine kabuklarını kapatıp açarak dolaşır ve uygun besin olan bir yere yerleşir.. Bu yüzden de bitkili akvaryumlarda bitkilerin çoğunu yerinden çıkartmakla ünlüdür.

20. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Birşey yazarım ama birdaha midye yemezsiniz:D

Sayfayı Paylaş