1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mikro Kurt Üretim Teknikleri (resimli)

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    MİKRO KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ (RESİMLİ)

Mikro kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Gerekli Malzemeler;

1- Mikro Kurt Kültürü (Resim-1)

2- Mikro Kurt Üretim Kabı (15x20x5), ilk başlangıçta (10x10x5)’lik 2 adet kap işinizi görecektir. (Resim-2)

3- Mikro Kurt Besi Yeri (Resim-3)

4- Mikro Kurt Toplama Fırçası (Resim-4)

Bu malzemelerin tamamını forum’daki ilanlardan temin edebilirsiniz. Temin etmekte zorluk çektiğiniz malzemeler için öm veya msn’den iletişim kurduğunuz takdirde tarafınıza gönderilecektir.

RESİM-1

RESİM-2

RESİM-3

RESİM-4

Mikro kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi mikro kurt kültürüne, resim-2’de görülen 10x10x5 ebatında 2 adet ağzı kapaklı üretim kabına, resim-3’de görülen özel mikro kurt besi yerine ve resim-4’de görülen mikro kurt toplama fırçasına ihtiyacımız bulunmaktadır

Üretime başlayabilmek için öncelikle ağzı kapaklı 2 adet başlangıç üretim kabına (10x10x5) ihtiyacımız var demiştik. (Resim-2) İlerleyen zamanlarda mikro kurtlarınız çoğaldığında) Resim-5’da görülen üretim kaplarına (15x20x5) geçiş yapabilirsiniz. Üretim kaplarımız şeffaf olmalıdır.

RESİM-5

Üretime başlayabilmek için, üretim kabı içerisinde yarım ekmek içi ve yarım bardak süt, muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra Resim-1’de görülen mikro kurt kültürü bu karışımın üzerine dökülerek aşılama işlemi tamamlanır.

Üretimin daha hızlı olmasını istiyorsanız Resim-3’de belirtilen mikro kurt besi yerini de kullanabilirsiniz. Aşılama işlemi tamamen aynıdır. Ölçü olarak üretim kabı içerisine, yarım çay bardağı mikro kurt besi yeri ve yarım su bardağı süt konularak muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Resim-1’de görülen mikro kurt kültürü bu karışımın üzerine ilave edilerek aşılama işlemi tamamlanmış olur. Muhallebi kıvamını tam olarak tutturabilmek için, ilave olarak üretim kabınıza mikro kurt besi yeri / süt ilave edebilirsiniz.
    Özel olarak hazırlanmış mikro kurt besi yeri kullanarak, mikro kurtlarınızın daha hızlı üremelerini sağlayabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra, mikro kurtların hava almasını sağlamak amacı ile şeffaf kaplarımızın kapağını günde 1 kez açıp tekrar kapatmamız gerekmektedir. Aşılama işlemi yapıldıktan yaklaşık 5 gün sonra Resim-6 ve Resim-7’de görüldüğü gibi mikro kurtlar kabın kenarına ve hatta kapağa tırmanmaya başlarlar.

RESİM-6

RESİM-7

Kabın kenarındaki bu kurtları, Resim-4’de görülen mikro kurt toplama fırçası ile sıyırıp buradan direk akvaryumdaki balıklarımıza verebiliriz. Burada dikkat edeceğimiz en önemli husus; mikro kurt toplama fırçası ile kurtları sıyırırken, sütlü ekmek karışımının / mikro kurt besi yerinin fırçamıza gelmemesi. Balıklarımıza bir zararı olmaz fakat, dikkatli sıyırmazsak akvaryum suyumuz bir miktar bulanabilir.

Yazımın başında en az 2 adet üretim kabına ihtiyacımız olduğunu belirtmiştim. İlk aşılamayı yaptıktan 5-7 gün sonra kabımız kokmaya başlar. Üretim kabımızı yenileme vaktimiz gelmiştir. Bu durumda 2.kabımıza yukarıda yazıldığı gibi aynı şekilde sütlü ekmek karışımı veya üretimin daha hızlı olmasını istiyorsak mikro kurt besi yeri ve süt karışımı hazırlamalıyız. 2.kabımız hazır ise 1.üretim kabımızın üst kısmından az miktarda (1 tatlı kaşığı) alarak 2.kabımıza aşılamamız gerekir. (Resim-8) Böylece kültürümüzü kaybetmeyerek mikro kurtlarımızı üretmeye devam etmiş oluruz.

RESİM-8

Mikro kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 20-28 derece arasında olup, bu değerler dışındaki ortamlarda da canlı kalabilmekte fakat verimli bir şekilde üreme gerçekleşmemektedir.

MİKRO KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

1- Bir dişi mikro kurt günde yaklaşık 40 kadar yavru meydana getirmektedir.

2- Mikro kurtların ömürleri birkaç hafta olup, doğduktan yaklaşık 3 gün sonra cinsel olgunluğa erişirler ve üremeye başlarlar. 6. günde ise gelişimleri tamamlanmış ve ergin boylarına (0.45-2 mm.) ulaşmışlardır.

3- Artemia’nın pahalılığı, üretimi gibi sebeplerle çoğu kişi tarafından artemiaya alternatif olarak kullanılmaktadırlar.

4- Akvaryuma atılan kurtlar 7-8 saat gibi uzun süre canlı kalabilirler. Bu nedenle fazla da atılsa balıklar bulunduklarında yiyebilirler.

5- Mikro kurda ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kültürü serin bir yerde saklayabilirsiniz. Bu uygulama metabolizmalarını düşürecektir ve üremeleri hemen hemen duracaktır. Bu sayede hem kültürü kaybetmezsiniz hem de devamlı kültür yenileme zahmetinden kurtulursunuz. Yapmış olduğunuz besi yeri uzunca bir süre bozulmadan duracaktır. Daha sonra tekrar oda sıcaklığına getirdiğinizde kültür aktif olarak üremeye devam edecektir.

6- Mikro kurt besin değerleri şu şekildedir.
    Besin Öğeleri Mikroworm % değerleri
    Protein 48
    Yağ 21
    Glikojen 7
    Organik Asitler 1
    Nükleik Asitler 1
    % değerler besleme şekline göre değişebilir.

Sonuç olarak mikro kurtlar pek çok balık yavrusu için ilk besin olarak kullanılabilecek en uygun yemlerden biridir. Son derece besleyicidir. Balıkların gelişimini olumlu yönde etkilemekte ve böylelikle balıklar yanık kalmamaktadırlar.

Mikro kurtlar yavru balıkların ilk birkaç haftayı atlatmaları için idealdirler. Özellikle Beta yavruları gibi artemia’yı dahi yutamayacak kadar küçük balıkların beslenmesinde idealdirler. Artemia gibi yüzme kabiliyetleri bulunmadığından yavru balıklar tarafından çok az bir eforla yakalanabilmeleri en büyük avantajlarından biridir. Üretimi basit olmakla beraber, toplayıp balıklara vermesi de çok kolaydır. Mikro kurtlar tubifex gibi parazit ve hastalık riski içermezler. Son derece sterildir. Ev ortamında kapalı kaplarda kolaylıkla yetiştirilebilir.

Saygılarımla…

Koray KARAGÖZ
    msn / mail : akvaryumvakti@hotmail.com
    Cep: 0543 494 47 70

Bu makale ve fotoğrafların tamamı Koray KARAGÖZ'e ait olup, izin alınmaksızın başka sitelerde yayınlanması ve kullanılması yasaktır.

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş