1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mikro kurt ve beyaz kurt hakkında...

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde dr_glicocalix tarafından 15 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Sevgili portal sakinleri beyaz prenseslerinden:nazar: sürekli yavru alan biri olarak yavrular için besin olarak artemiadan su piresine seranın yavru büyütme yemlerinden alabalık yemine kadar birçok yem denedim. Sonuç olarak da temin edebilirlik ve balık büyütme noktalarını birleştirince en sonunda alabalık yeminde kakar kıldım. Ancak yavrular için mikro kurt(microworm) diye bir canlı yem olduğunu öğrendim. Hatta sitemizin ilanlarına bakarken gözüme çarptı. Sitemizde bunlarla ilgili bir makaleye ya da bir konu başlığına da raslamadım. Eğer varsa kusuruma bakmayın.
    Sadede gelecek olursak bu mikrokurtlarr üreten ve yavrularında kullananlar var mı diye sormak istiyorum. Eğer varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

Beyaz kurda gelince o da büyük balıklar için kullanılan canlı bir yem. Onu da biraz araştırdım; Kültür halinde hatta üretim seti halinde satılıyor. Çok pahalıda değil aslında ancak bişeye kafam takıldı üretim setinde bir kum var kültürü üstüne koyuyorsunuz, ancak bu kum sadece özel kum olarak geçiyor bunun dışında kumun ne ihtiva ettiği ya da özelliğiğinin ne olduğuyla ilgili bir bilgi yok. Eğer bu yemi kullanan birileri varsa bununla ilgilide tecrübelerini okumak isterim. Tabi bu özel(!) kumla ilgili bilgisi olan varsa da bu bilgileri paylaşırsa çok sevinirim.

Bu arada beyaz kurt ları araştırırken sitenin birinde çok ilginç bir canlı yem yöntemiyle karşılaştım. Bunu da sizinle paylaşıp fikirlerinizi almak isterim. Bu canlı yem yöntemi şu şekilde; yemek artıklarını ve bir dilim ekmeği siyah bir boşetin içine koyuyoruz, sonra bu poşetin ağzını çok sıkı olayacak şekilde bağlıyoruz ve yaklaşık bir hafta sonra poşeti bir gaz maskesi takarak:F açıyoruz ve karşımızda balıklarımız besleyebileceğimiz kurtçuklarla karşılaşıyoruz. Anladığım kadarıyla bunlar sinek larvası. Acaba bu şekilde bir yemleme balıklara zarar verir mi? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizide bilmek isterim...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşağıda canlı yem İdex başlığı var. Sadece sözünü ettiğin canlı yemler değil daha neler var neler. Kırkayaktan çekirgeye kadar canlı yem makaleleri bulunuyor, seç birini ve linkinden makalesine ulaşarak sorularını o canlı yem ile alakalı olarak sorasan üzerine yazışırız.

Portal Canlı Yem İndex

http://www.akvaryumportali.com/threads/4644-Portal-Canlı-Yem-İndex

Farklı yem içeriklerini araştırdık ve kaynak oluşturduk ama açıkcası ev ortamında sözünü ettiğin kadar kötü koku ve görüntüde olanlara pek iyi bakmıyorum ben şahsım adına. Seçim meselesi tabi ama ev ortamında dikkatli olmak lazım.

3. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Temel abi mikro kurtla ilgili bi makale bulunmuyor malesef verdiğin linkte. Hatta acaba adı mı farklı yazıldı diye tüm makaleleri okudum. :crazy1: Beyaz kurtlailgili makleye gelince işte benim merak ettiğim şu yataklık toprağı. O toptağın özelliği nedir anlamadım. Bir ikincisi bu yemlerle ilgili herhangi bir tecrübeyede raslamadım maklelerin altında. Deneyen oldu mu olduysa etkisi nasıl oldu bilmek istiyorum

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mikro kurt makalesi var ama index içine alınmamış.

http://www.akvaryumportali.com/threads/19-Mikro-Kurt-Üretim-Teknikleri-(resimli)

Elbette çok farklı yemler var index içerisinde zaten özelliği orada, yeni açılımlar ve aslında birçok ülkede çok yaygın kullanılan yemlerdir ama ülkemizde yaygın değil. Açıkcası ekmek vs vs kurtlandırmaktan çok daha iyi makalelerdeki yemler. Dedim ya seçim meselesi biraz da.

Ben denemedim bu yemlerden bazılarını mesela, çekirge, kırkayak bunlardan bazıları. Makalede kullanım şekli ve faydaları açıkca yazılı. İstersen bir dene ve ilk sen yaz balıklarının nasıl uçup, şişirip, patladığını. :F Korkma rahat ol kullan besin değerleri tahmininden bile yüksektir.

5. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Beyaz kurt benım akvaryumumun içinmde cıktı :) ufak bir yavru attım kendısı yiyor yavaş yavaş temizliyor akvaryumu ama yine cıkıyorlar :). Lazımsa toplayıp göndermeyi deneyim :)

Sayfayı Paylaş