1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Milli Güvenlik Bilgisi

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde ORGO tarafından 7 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Akvaryum ile alakası olmayan ve size ihtiyacım olan bir konuda yardım isteyeceğim bir mahsuru yoksa,aradım taradım bulamadım yada gözümden kaçırdım.Sorularım şunlar;
    *Türk silahlı kuvvetlerinin ülkemizdeki görev ve işlevleri nelerdir?
    *Milli güç unsurları nelerdir?
    *Erbaş rütbeleri nelerdir?
    2.soruyu buldum gibi ama emin değilim,bu sorularda birde size danışayım dedim.

2. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    *TC için içten ve dıştan gelebilecek her türlü tehdite karşı koruma görevini üstüne alan silahlı kuvvettir. Afet,kriz,harp gibi durumlarda yardım ve destekte bulunmak.
    *Milli güç unsurları; politik güç,ekonomik güç,psikolojik güç,Askeri güç,insan gücü,coğrafi konum...
    *Erbaş rütbeleri ; çavuş ve onbaşı ...

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Mustafa'cım bilgin için teşekkür ederim fakat;Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemizdeki görev ve işlevleri(sadece başlık altında değil,başlık altındaki açıklamalarda lazım),milli güç unsurları(aynı şekilde),erbaş rütbelerinin resimleri lazım.

4. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Kardeş bak bu buldum şimdi resmi. Bekle açıklamaları da bulim.

ÇAVUŞ

ONBAŞI

1- Psiko-Sosyal Güç: Bir ulusu oluşturan bireylerin kalitesi, moral değerleri, karakteri ve kültürünün niteliğinin toplamıdır. Bireyler ne kadar nitelikli, ahlâkî ve kültürel değerleri ne kadar güçlü, ulusal birlik duygusu (beraber yaşama isteği) ne kadar gelişmişse, toplumun uzak hedeflerine inancı ne kadar güçlüyse psiko-sosyal güç o kadar etkilidir. Toplumun tarihten getirdiği maddi ve manevi değerler, tarihe katkısı ve bunun farkında oluşu da psiko-sosyal gücü artırır. Bu güç bireyin aileden aldığı terbiye üzerine ilk ve orta öğretimde geliştirilir. Bu konudaki eğitim de açık ve örtük biçimde ömür boyu sürdürülür. Psiko-sosyal gücü sarsmaya yönelik rakip devlet ya da toplumların psikolojik savaş hamlelerini önleyerek toplumu korumak için toplumun örgütlü gücü olan devlet karşı tedbirleri alarak bu gücü diri tutar. Eğitim kurumları açık ve örtük müfredatında psiko-sosyal gücü canlı tutmak için görünür faaliyetler içindedir.

2- Ekonomik Güç: Ülkenin sahip olduğu yeraltı ve üstü kaynaklar ve bunların işletilerek gelir elde edilmesi, her türlü mal ve hizmet üretebilmesi, uluslararası ticarette rekabet etme gücü ve bütün bunları ulusun hedefleri doğrultusunda kullanabilme yeteneğidir. Milli gücün tüm unsurlarının gelişip güçlenmesi için gereken maddi ve parasal ihtiyaçlar, ekonomik güç tarafından karşılanır.

3- Nüfus Gücü (demografik güç): İyi eğitilmiş, genç, dinamik ve sayıca büyük bir nüfus ülkenin gücünü artırır.

4- Coğrafi Güç: Ülkenin jeopolitik öneminin ülkeye sağladığı güçtür.

5- Bilimsel-Teknolojik Güç: Bir toplumun yaratıcılık kapasitesidir. İleri bilgi ve teknolojiler üreten toplumların millî güçleri daha da yüksek olur. Bilim ve teknoloji üretiminde geri olan ülkeler sürdürülebilir rekabet yapamayacaklarından dolayı kısa sürede geriler.

6- Askerî Güç: Diğer millî güçlere yapılacak saldırılara karşı onları korumak, caydırıcı olmak ya da kısaca vatan savunması yapmak ve ulusal hedeflere ulaşmak için kullanılan fizikî -askeri yaptırım gücüdür. Güçlü bir ordunun her an savaşa hazır tutulması gereklidir.

7- Siyasi Güç: Karşılaşılan ya da karşılaşılması beklenen iç ve dış sorunlara karşı millî güç unsurlarını kullanarak siyasi sonuçlar alma gücüdür. Sorun ve çözümleri doğru saptamak ve kararlılıkla üzerine gitmekle etkili sonuçlar alınır. Devlet gücünü milletten aldığı ölçüde, milletin hedef ve özlemlerini karşıladıkça, halkın gönüllü katılımı arttıkça siyasi güç artar.

5. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Genel Kurmay Başkanlığı resmi web sitesinde TSK'nin görevi şöyle tarif edilmiş :

TSK'nın vazifesi Anayasa ve yasalarla belirlenmiş olup, 2000'li yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni güvenlik sorunlarına ve krizlere uygun şekilde reaksiyon göstermek, belirsizliklere karşı hazır olmak, iç ve dış tehdit ve risklere karşı ülkenin güvenliğini sağlayabilmek için;
    " Caydırıcılık,
    " Güvenlik / Harekat Ortamının Şekillendirilmesi,
    {mosimage}" Savaş Dışı Harekat (Barışı Destekleme Harekatı, Doğal Afet Yardım Harekatı ve İç Güvenlik Harekatı),
    " Kriz Yönetimi,
    " Sınırlı Güç Kullanımı,
    " Konvansiyonel Harp,
    gibi faaliyetleri icra etmektir.

Bu bağlamda, değişik görevleri ifa edebilecek, çok rollü elastiki birliklerin teşkil edilmesine, sayısal fazlalık yerine gelişmiş teknoloji ürünü silah ve sistemlere sahip olunmasına, bu silah ve sistemlerin etkinliğini artıracak komuta-kontrol, erken ihbar ikaz, elektronik harp, gelişmiş mühimmat, her hava şartlarında harekat imkan ve kabiliyeti gibi kuvvet çarpanlarına sahip olunmasına önem ve öncelik verilmektedir.

Global ve bölgesel dengelerin henüz tam olarak oluşmadığı içinde bulunduğumuz politik ve askeri ortamda, bölgemizde ve dünyada barış ve istikrara katkıda bulunmanın yanı sıra, iç ve dış tehditlere karşı ülke savunmasını sağlayacak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, yeniden yapılanmasında aşağıdaki kabiliyetlerin idame edilmesi ve geliştirilmesi hedeflenmektedir.
    " Caydırıcı askeri gücün idamesi,
    " Komuta, Kontrol, Muhabere, Bilgisayar, İstihbarat, Keşif ve Gözetleme sistemleri,
    " Üstün hareket kabiliyeti ve ateş gücü,
    " Silahlı Kuvvetlerin nicelikten çok niteliği esas alan, ileri teknoloji ürünü silah ve sistemler ile teçhiz edilmesi,
    " Her hava ve her ortamda gece ve gündüz şartlarında harekat icra etme kabiliyeti,
    " Kitle imha silahlarına karşı hava/füze savunma ve NBC korunma kabiliyeti,
    " Stratejik intikal,
    " Müşterek ve Birleşik Harekat icra etme kabiliyeti,
    " Klasik savaşın yanında, barışı destekleme, terörle mücadele, doğal afetlerde yardım, kriz yönetiminin desteklenmesi, sınırlı güç kullanımı, abluka, ambargo, insani yardım, göçü önleme gibi değişik harekat türlerini ifa etme kabiliyeti.

TSK yeniden yapılanma faaliyetlerini, soğuk savaş sonrası oluşan yeni politik-askeri stratejik ortam, Türkiye'nin güvenliğine yönelik iç ve dış tehdit, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği görevler çerçevesinde sürdürmektedir.

--------------

Başka bir ;

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Vazifesi

TSK'nin bir unsuru olarak, Türk yurdunun ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve kollanması ile ilgili kendisine verilen görevleri yerine getirmektir.

1. Dış tehditlere yönelik görev ve sorumlulukları :
    a. Savaşı önlemek için etkili ve caydırıcı bir Kara Gücü'nü oluşturmak ve idame ettirmek,
    b. Ülke topraklarını savunmak,
    c. Milli sınırların güvenliğini sağlamak,
    ç. İttifak üyelerine yönelik tehditlere karşı veya oluşturulacak koalisyonlar içerisinde çok uluslu ortamlarda gerektiğinde kuvvet kullanmaya hazır olmak.

2. İç istikrarın sağlanmasında görev ve sorumlulukları :
    İlgili yasalarda yer alan hükümler çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşları, hükümet dışı ve özel teşkilatlarla müştereken, aşağıda belirtilen görevleri yapmaktır.

a. Terörle mücadele,
    b. Toplumsal olaylarda asayişin ve güvenliğin sağlanması,
    c. Doğal ve suni afetlerde yardım,

(1) Orman yangını,
    (2) Deprem,
    (3) Sel,
    (4) Çığ,
    (5) Kuraklık,
    (6) Salgın hastalık,
    (7) Nükleer kazalar,
    (-8) Mültecilerin kontrolü vb.

ç. Kara Kuvvetleri'ni tanıtmak ve toplumla Kara Kuvvetleri arasındaki bağı güçlendirmek,

3. Uluslar arası istikrarın sağlanması ile ilgili görevler :
    a. Barışa destek harekatı görevleri,
    b. Dost ve müttefik ülkelere askeri yardım,
    c. Silahsızlanma ve silahların kontrolü.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Askere gittiğinde birçok şeyi öğreneceksin :)

Sayfayı Paylaş