1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mineralli su olusturma

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde seckinmucteba tarafından 4 Şubat 2019 başlatılmıştır.

1. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Arkadaslar , ben denizden su getirerek mersinde 4 yildir akvaryumu yasatmaktayim.uzun sureler saka su ile idare ettim.daha sonra osmos alip tds0 su ilave edip denizden yenilemeyi kesince mercanlar kotulesti.yosun hic kalmadi ama mercanlar da olumsuz gelisme geriligi gozlemledim..ozellikle ilk kayip xenialarimda ufalip yok olmalalarla basladi.cesme suyu doken arkadasim da xenilar costu.ama yosun patladi.tum mercanlari cok iyi durumda.buna bagli olarak bir aritici tasarladim.sadece recine koyarak tds 0 ila 3 arasi aldim..ama bu iyi olmadi tabi..içine sirayla aluvyon , kalsiyum karbonatli kum ve recine ile tabana da çakıl taslari doseyerek sistem kurdum..k.karbonatli kum eklemeden evel tds degeri 70 e cikti..onu da ekledigimde 200 oldu..yosunlar cansiz da olsa gelisiyordu yine de.bu hafta arkadasimin yorumu uzerine aluvyonu cikartip yerine deniz kumu ekledik..silikat testim olmadigi icin iki kumdan damlama ile elde ettigim sularin silikatini olcemedim..eger sistemden silikati cikarirsak geride kalan mineraller bize lazim olanlar.bu sekilde mercanlar gerekenleri aliyor.eger tds 0 su girersem haliyle katki dokmem gerekiyor cunku mineralsiz duru bi su ilave ediyoruz.bu konuda yorumlarinizi bilgilerinizi bekliyorum

Sayfayı Paylaş