1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mini Artemia Üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde yekim tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Artemiaları belirli dönem yasatabilme çabam devam ederken, yeni hızlı yumurta çıkarabilecek sistemi kurmak gerekiyordu. Veee işte fotograflarla çalışmam. Birde fitoplankton kültürü olsa neler başarırdım :D
    70x40x35h tankta artık ne kadar başarılı olursam artık.

uploadfromtaptalk1383410186399.jpg uploadfromtaptalk1383410201359.jpg uploadfromtaptalk1383410232138.jpg uploadfromtaptalk1383410244857.jpg uploadfromtaptalk1383410255163.jpg uploadfromtaptalk1383410263809.jpg uploadfromtaptalk1383410269640.jpg

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

veysel, Efebru, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Güzel olmui

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Dostum Yusuf,
    Yorum yazmadan önce kendimle ilgili bir açıklama yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Ben aslında olumsuz biri değilim. Bakmayın siz yazdığım tüm yorumlar hep olabilecek aksilikler üzerine ama benim doğamda bu var. İşim gereği de şantiye ziyaretlerinde ve proje kontrollerinde hep aksilikleri arar gözüm. E işim bu ben ne yapayım. Benim işim aksilikleri yaşanmadan bulup önlem alınmasını sağlamak :)
    Kendim bile bir iş yaparken, bu iş olursa ne güzel olur diye düşünmek yerine herzaman ne gibi aksilikler çıkabilir diye düşünürüm ve etrafımdakiler buna çok sinir olur. O yüzden sen yada bir başkası yaptığım yorumları okurken, bu da hiçbirşeyi beğenmiyor, sanki de kendi yaptıkları oldu da ... diye düşünmeyin lütfen. Herhalde ki yaptıklarınızı beğeniyorum, değer veriyorum ve daha iyi olabilmesi için kendimce öneriler sunuyorum. Aksi halde niye konularınızı okuyup üzerinde kafa yorup yorum yazma zahmetine gireyim, değil mi ? Tamam doğamda biraz da huysuzluk var ama idare edin maçı.

Şimdi plankton olsa demişsin ama bence plankton artemia için gereksiz. İnternette bir sürü yem formülü var artemia beslemek için. Rotifer olsa anlarım ama artemia için plankton bence gereksiz. Çünkü artemialar planktonu inanılmaz bir şekilde tüketiyorlar. Şöyle ki, yarım litre bir kapta tuttuğun orta boy 30-40 tane artemia için haftada en az 5 litre plankton kültürüne ihtiyaç duyuyorsun. Sendeki 5 tane yarım litrelik şişe için yedekleri ile birlikte haftalık 30 litre gibi bir ihtiyaç doğar. Bunun sadece su değişimlerinde kullanacağın tuz ve damacana suyu maliyeti bile bu işi efektif olmaktan çıkarır. Ama kendi hazırlayacağın yem kullanarak ve haftada bir %50 su değişimi ile yetiştireceğin artemiaların maliyeti neredeyse sıfır olur. O yüzden DIY yemleri araştırmanı tavsiye eder, kaynak istersen mail yolu ile gönderebileceğimi söylerim.

Bir de strofom köpükten yaptığın şişe tutucuyu alttan bir yada iki noktadan desteklemeni tavsiye ederim. Çünkü o malzeme sandığın kadar güçlü bir malzeme değil. Özellikle ıslanıp içine suyu yavaş yavaş ta olsa çektikçe iyice zayıflıyor. Alttan bir destek, işlem tamam :)

veysel, yekim ve Alparslan bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Öncelikle emeğine, eline sağlık.

*Çıkartma seti güzel olmuş, ancak alttan hasat yapacak yeterli yükseklik bıraksaydın işin daha da kolaylaşırdı. Setin altına yarım litrelik kavanoz+süzgeç sığacak şekilde yükseltebilirsin, böyleca vanayı açtın mı hasat tamamdır. 2' li set gün aşırı çıkartmak için sana yetecektir.

*Besleme ve büyütme; konusunda elinde sanırım Enes bey' in dondurulmuş kültürü var, üstten az miktar RO ekleyip çözüp veriyorsan, sana baya bir yetecektir. İçinde zenginleştirici de var, o nedenle aşırı dozlamamanı, dozlasan da su kalitesine dikkat etmeni öneririm, yine de çalışmalarım sonucunda edindiğim düşüncem; eğer kistlerin kaliteli ise artemialar suyun bozulmasına rotiferlerden daha dayanıklılar. Hatta kültürde artemia yaşıyorsa, rotiferin zor da olsa yaşaması lazım.

*Çok yoğun kültürlerde, su kalitesi ve havalandırma büyümeye ve sağlığa önemli katkı sağlıyor, amonyak, nitrit, nitrat, oksijen vs. önemli. İç mekandaki kültürleri aydınlatma konusunda Hakan Bey' in çalışmaları var, kendisi buradan tecrübelerini paylaşacaktır. Yine de yazın balkon kültürünün verimi bir başka oluyor.

*Özgün' e katılıyorum, büyütüp çoğalmalarını sağlamak için ille de fitoplankton gerekmiyor. Fitoplankton' un farkı, ancak yem olarak balıklarına verirken ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Spiriluna veya maya ile beslenmiş artemia ile, canlı fito ve zenginleştiriciler ile zenginleştirilmiş bir artemia arasında besin değerleri ve yağ asitleri açısından çok fark var. Her planktonun içerdiği yağ asidi türlerine göre değişiyor (EPA, DHA, HUFA vs.). Bunu kontrollü deneyler ile kendin de tecrübe edebilirsin.

Son olarak; gürültüsüz hava motoru her eve lazım, yoksa özellikle geceleri "ziv ziv" uyutmayabiliyor :).

Paylaşım için teşekkürler.

yekim, murat parin ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  5. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Abilerim oncelikle yorumlariniz icin tesekkur ederim. Sisteme bir mimarın bakış açısı ile matematik mezunu lojistikçinin bakış açısı herhalde farklı olacak :)
    Internette mayalı yem hakkında bir kaç tarif buldum ama özelden veya ilker.ekim@hotmail.com adresine mailde atabilirsin özgün abi. Artemiaları sonuçta canlı yem olarak düşündüğüm için besin değerleri yüksek olması için fito düşüncem vardı. Ama ilk once yaşatmayı becermeliyim anladığım kadarı ile.
    Tankı büyük düşünmemdeki sebep de su şartlarını fazla bozmamak içindi.

Özgün abi son olarak strafor için yaptığın yorumu unutmayacağım.

Hakan abinin oda koşulları ve sera ortamı aydinlatma konusundaki yorumlarini ve videosunu seyrettim.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa

Sayfayı Paylaş