1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Minik Salyangozlar

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde wizi_emre tarafından 30 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Arkadaşlar tankımda boyları 1 - 2 mm lik ufak salyangozlar var :) Sayıları şu an için o kadar çok değil ama çoğaldıklarını hissettiriyorlar. Tankımda 2 tane erik büyüklüğünde elma salyangozum bulunuyor. Bu iki salyangozuma zarar vermeden bu ufak canlıların nüfusunun fazla çoğalmamasını sağlıyabilirmiyiz ? Forumda bir konuda salatalık ile olta yöntemi bulunuyordu. Oda denenebilir gerçi. Fakat Katil salyangozlar ile makrakantalar elma salyangozlarına zarar verirler mi ?

Bu türden de var aralarında işte arkadaşlar. Bir tane büyük gördüm :)

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Katil salyangozlar, elma salyangozlarına zarar vermiyorlar, ama makrakantalar elma salyangozlarına zarar verebilirler.

3. HASSOUNI

HASSOUNI

İsim:
    HASSOUNI GH
    Yararlı bilgiler teşekkürler
    :ay:

4. Disturbed

Disturbed

İsim:
    Furkan
    Cevap: Minik Salyangozlar

Benim akvaryumumda da öyle salyangoz vardı nerden geldi bilmem. Ama bitkilerin kökünden gelmiş olabilir. Zararı olur mu? Katil salyangoz diyosunuz ya o yüzden.

5. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

O fotoğraftaki salyangoz katil salyangoz değil.Sizdeki physa denilen istilacı türlerdendir.Bence zararından çok faydası var bunların...

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bir ara benim akvaryumu istila etmişlerdi.Nasıl kurtulacağımı kara kara düşünürken bir gün bunlardan birkaçtanesini parmağımla ezdim.Birde baktım benim balıklar hücum ediyor.Tamam dedim canlı yemi bulduk.:D Salyangozlar cama yapışıyorlardı.Bende hergün bunları ezerek dibe düşürüyordum.Çok güzel canlı yem oluyordu.:crazy1: İlk başlarda nasıl kurtulacağım diye düşünürken,sonralarda ise üresinler diye bakar olmuştum.:D Sonraında ise kayboldular gittiler kendiliğinden.

GKARE bunu beğendi.
  7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Ben UV filtre taktıktan sonra yok denecek kadar azaldı bu tür. Fakat hala biraz adi salyangoz var. Her su değişiminden sonra gördüklerimi eziyorum. Neonlar tüketiyor ;)

8. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Bende o fotograftakine katil salyangoz demedim ki :) Sadece bu türden de var deniştim. Bu arada Matrakantalar elma salyangozlarınada dokunuyorlar. Ceviz büyüklüğündeki elma salyangozun akvaryumdan kaçmak olarak bulmuştu çareyi :D Heleki küçük elma salyangozunuz var ise kapağından dışarı çıkamıyor.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Emre 1-2 güne kalmaz elmalardan eser kalmaz. Ya elmaları ya da macrakantaları çıkarmanı öneririm ;)

10. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Elma salyangozları çıkalı çok oldu :D Ben çıkarmadım kendileri çıktılar. Bende arkadaşıma hediye ettim :D

Sayfayı Paylaş