1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mnemiopsis sp - Taraklı Hayvan

Başlığı 'Yerli Canlılar - Biyotop Marinler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Saydam olan bu hayvanlar pek çok renk olabilir. Renkleri genellikle mavinin tonlarındadır. Bazı türlerde beyaz turuncu karışımı bir renge rastlamak mümkündür. Bu hayvanların en ilginç özelliklerinden biri vücutlarında fosforlu yeşil renkte ışıma ( Biyolüminesans) yapabilen bölgelerin olmasıdır.

  [​IMG]

  Yaşam alanı olarak su yüzeyine yakın bölgelerde daha çok görülürler. Ender olarak sığ sularda görülen bu hayvanlar genelde açık denizleri tercih ederler. Tanımsal özellik olarak saydam görünüşleri ve yakalayıcı dokunaçları ile denizanalarını andıran bir görünüşe sahiptirler. Fakat yapı ve yaşam döngüleri onlardan farklıdır. Yakıcı hücreleri ( knidosist) yoktur. Yapışıcı hücrelerle donatılmışlardır. Bu hayvanların türünü tespit etmek için detaylı çalışmalar gereklidir. Vücutları çeşitli şekillerde olabilir. Vücutlarının alt tarafındaki ağızlarına giden birkaç sindirim kanalı vardır. Taraklı çizgiler şeklinde, sayıları sekize kadar çıkabilen yüzmek için kullandıkları yapıları vardır. Bu yapılar sayesinde istedikleri yöne gidebilirler. Boyları türlerine göre 3-15 cm arasında değişir.

  Beslenme olarak bu hayvanlar iyi birer avcıdır. Etçildirler ve suda yüzen diğer birçok hayvanla beslenirler. Dokunaçlarında avlarını yakaladıktan sonra ağızlarına götürene kadar sıkıca kavrayabilecek tipte hücreler bulunur. Bu hücreler yapıları sayesinde ava iğne gibi batmaz fakat kementle yakalamış gibi sıkıca tutarlar. Yengeçler yiyeceklerinin başında gelir.

  www.akvaryumportali.com
   
  reis, pisgitar, Erman Pehlivan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş