1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mojo Reef

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde zotiri tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
  2. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Caribsea special grade e karar verdim. Artık çok büyük bir operasyonla kumun içindeki bakterileri öldürmeden kurulumu yapmaya çalışacağım.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Görüntü olarak en güzel kum bence, son kurulumumda bende kullandım.Yanlız bu kumların canlı olduğuna ben inanmıyorum, çok kasmaya gerek yok o yüzden.

4. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Canlı olduğu için değil zaten görüntüsü ve tane büyüklüğü açısından tercihim. Türkiyede kuru special grade malesef yok. Kum canlıdır youtube da bağımsız bir videoda kanıtlıyorlar fakat içindeki canlılık börtü böcek değil bakteriden ibaret. Bakteriyide herhangi bir bakteri katkısıyla yada aşı ile edinmek mümkün. Boşuna para bana göre fakat yapacak bişey yok. Pazartesi salı 16 paket sipariş vereceğim

ycavusoglu bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En iyi kum ölü kumdur dermişim...;)

zotiri bunu beğendi.
  6. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    İlk tercihim natures ocean samoa pink #2 idi. Fakat ithalatı bir türlü gerçekleşmedi. Cansız kum istememin bir nedenide tankın büyüklüğü suyu doldurup dizayn yapmam imkansız. Bugün resif akvaryumu olan bir abimle biraz muhabbet ettikten sonra 1300 litreyi suyu sump ta hazırladıktan sonra kum ilavesiyle birlikte akvaryuma aktarmayı kararlaştırdık sonra geri kalan 2300 litre hazırlanacak bu arada bakteri populasyonu ölü balık yada skimmer pisliği ile beslenecek. Bütün sistemin suyu hazırlanıp çevrime girdikten sonra elimdeki Atm colony eklenecek. Planım bu şekilde.

7. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Geri dönüş motorlarının bulunduğu depo küçük geldiği için bı depoya bir adet 160 litrelik depo eklemiştim fakat bununda küçük gelme olasılığı var. Son bir su testi daha yapılacak yeterliyse boşaltılıp temizlikten sonra ro dan su basmaya başlıyacağım

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En güzeli normal mercan kumu.
    Kumu serdikten sonra suyu tuzlayıp sistemi beş gün döndürmek sonra o arkadaşınızın akvaryumundan üç beş kilo kum alıp yıkamadan akvaryuma eklemek ve arkasından bakteri kültürü birde ölü balık veya karides kuma gömmek derim...

9. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Mercan kumu coralin tutuyor diye biliyorum buda ca ve kh tüketimini arttırıyor. Benim sistemimde bu kabullenilemez çünkü gerekecek katkıyı düşünemiyorum bile

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok abi akvaryum yüksek kayalar ancak belki coralin olur...

11. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Derinlikle mi alakalı yoksa ışıkla mı ?

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Her ikisi de etken abi, benim akvaryumların hiç birinde kumda coralin oluşumu yok kayalarda da bölgesel ben böyle seviyorum fazla pembiş olmamalı...:D

13. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Kayalardaki benim hoşuma gidiyor açıkcası

14. Erdal

Erdal

Mercan kırığı 5mm den büyükse tutabiliyor ama 5mm den küçük mercan kırığında ben pek denk gelmedim.

15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Işıkla alakalı sanırım, benim eski tankta 3-5 mm mercan kırığı vardı ve deli gibi carolinalg tutuyordu.Yeni tankta o yüzden kullanmadım.

Ancak fiyat olarak daha uyguna gelsin diye alta ince mercan kırığı üste special grade serilebilir.İnce olan ile dekor tamamlanır, su bir miktar dolduktan sonra canlı kumlar eklenebilir.

16. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Video şahane olmuş :D
    Kum konusunda acele etmeyiniz. Biraz bekleyin Hasan Bey. İşe yarar daha birçok marka var, size yardımcı olmaya çalışırım.
    Öte yandan motorları içine koyacağınız sump sistemini, delikli yapsanız ve fazladan bir deliği de pvc yardımı ile içerideki suyu sumpa taşımak için kullansanız güzel olmaz mıydı? Belki biraz çaba ister ama buna değer, emin olun. Hem şıklık hem de sağlamlık açısından.

17. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Kum konusunda kararımı verdim bugün siparişi geçerim muhtemelen. Motorların bulunduğu yer akvaryumun öbür ucunda sump diğer ucunda motorları içine koymak için camdan sump siparişi verdim bugün geldi içinde biriken suyu level sensör kontrolünde küçük bi pompa ile tahliye edeceğim[​IMG]

18. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Bu arada karantina tankıda geldi. Tuzlu su tamamlama ünitesi için bir cam tank daha sipariş vereceğim 100-150 litre kadar.

Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  19. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Merakla beklediğim bir kurulum..
    İnşallah sorunsuz devam eder Hasan bey..

zotiri bunu beğendi.
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tuzlu su tamamlama ünitesi nedir?

Sayfayı Paylaş