1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

moli yavrularına nasıl bakcam?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde okan181 tarafından 18 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. okan181

okan181

Dün gece molim yavrulamış sabak kalktığımda akvaryumun içinde 6-7 tane ölü yavru vardı kaçtane doğurdu bilmiyorum. 6 tane canlı vavru bulabildim onlardıda bi kabın içine aldım çünkü yavruları yemeye çalışıyorlardı şu an 6 tane yavru var ama nasıl bi ortam hazılamam yem olarak ne vermem gerekli sağlıklı büyümeleri için ne yapmalıyım?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun diyelim yavrular. Bu noktadan sonra belli bir boya kadar yani güvenlliklerini kendileri sağlayacakları boya kadar ayrı bir hazneye almak gerek. Akvaryum içine bölme yapılabilir, yavruluk satın alınabilir veya ayrı küçük bir akvaryum kurularak bir hava motoru ve hava motoruyla çalışan güzel bir pipo filtre bağlanarak orada beslenebilirler. Yem olarak elinizde kaç çeşit ve hangi içerikte yemler var bilemiyorum ama mevcut yemlerinizi ufalayıp yani parçalayıp toz haline getirip verebilirsiniz. Yine ilave olarak yeterli yem yok ise zengin içerikli yavru yemlerinden almanız mümkün.

Ev yapımı yemler ile uçurmak, şişirmek ve patlatmak isterseniz tarif hazırlamak lazım ( Tabi şahsi fikrim olarak ) dön:gif

3. okan181

okan181

Teşekkürler. Temel abi yavruluk aldım şimdi akvaryumda onun içindeler şuanda ama beyaz benek var balıklarımda çok azaldı geçmek üzere sizin söylediklerinizi uyguladım beyaz benek için suda contra ichthyo var yavrulara zararı olur mu? .1 pul yem 1 dip yem ve adını bilmediğim kırmızı bir yem var. Ucurmayı şişirmeyi anladımda patlatlayı pek anlayamadım huh:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında yavruları ilaç atılmış veya beyaz benek parazitinin saldırısına maruz kalmış bir suda tutmak akıllıca değil. İmkan varsa pipo filtre bağlanmış bir hazneye almak elbette en güzeli. Balıklardaki beyaz konusunda yazışmıştık. Senin çoğalma var dediğinde ben sana bunun çoğalma değil parazitin ergin hale gelmesi olduğunu açıklamıştım. Bu konuda tedaviye ve su değişimlerine devam edebilirsin. Eğer parazitin çok yoğun olduğunu düşünüyorsan malahit yeşili de kullanabilirsin.

Ev yapımı yem ile de balıkların çok iyi beslenebilir demek.

5. taygun

taygun Guest

Okan Bey,

Merhaba. Yavruların dirençleri yeterince gelişmemiş olduğu için beyaz beneğe yenik düşecekleri kanısındayım.

Saygılar

6. okan181

okan181

Başka akvaryumum yok pipo filitremde yok beyaz benek geçti sayılır çok az kaldı gereken herşeyi yaptım şimdi su değişiminide yaptım. Şimdide ne yapacağımı şaşırdım.

7. taygun

taygun Guest

Bence artık bekleyin ve görün. Bakalım yavru balıklarınız hastalığı kaptı mı?

Tedavi sırasında su ısısını artıydıysanız hastalık tamamen geçtiğinde kademeli olarak su ısısını normale indirin ki balıkları ısı değişikliğinden etkilenmesinler.
    Sanırım dış filtre yerine içi filtre kullanıyorsunuz. Dış filtre kullansaydınız size 3-5 günlük kullanım için aktif karbon kullanmanızı önerirdim ki sudaki ilaç birikintileri temizlensin.

Saygılar

8. okan181

okan181

İnşallah bir sorun çıkmaz. ısıyı 26ya düşürdüm balıklarım gayet sağlıklı görünüyorlar. saygılar:gif

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    arkadaşlar benim molide akşam yumurtlamış sadece 3 tane canlı yavru bulabildim .
    bunları zebra yavrularım 2 aylık ayrı bir akvaryumdalar ve hava motoru falan var onların yanına koydum molileri bir birşey olmadı inşallah da olmaz molileri alayımmı zebraların yanından sizce ?

anne baba moliye ciklet yeminden veriyorum bunun bir sakıncası varmı ?

Sayfayı Paylaş