1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

moli'm can çekişiyor :(

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde 34yunus tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. 34yunus

34yunus

Arkadaşlar dün aldığım 2 moliden 1i şimdi can çekiyor durumda zor yüzüyor akıntıyla gidiyor ve arada yan yatıyor bu noktadan sonra elimden birşey gelebilirmi lütfen yardım edin

2. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Tam olarak ne dediniz anlaşılmıyor berki motor çok üflüyordur ve balıklarlar yorulmuştur. saygılar:gif

3. 34yunus

34yunus

Molilerden biri normal yüzüyor ama diğeri öyle akıntıya kapılmış yavaş yavaş gidiyor ve yan yatıyor öldümü diye elime alıp çıkardım baktım canlı hemen geri koydum filtremide durdurdum durum aynı hiç yüzmüyor arada bir yüzgeçlerini açıp kapatıyor. Neden olabilir ve burdan sonra geri döndürebilir miyim?

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Balıklarınızı akvaryuma ekleme esnasında neler yaptığınızı yazarsanız eğer şu durumu kurtaramasak bile yaptığınız hatayı bulabilir tekrar etmemesi için yardım etmeye çalışabiliriz..

5. 34yunus

34yunus

Akvaryumcudan aldığım poşetle beraber içine koydum 1 saat filan sonra poşetten çıkarıp akvaryuma bıraktım bu kadar akşam yemledim sabah yemledim az önce eve geldiğimde ise bu durumu gördüm :(

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Poşette bir saat bekletmek iyi bir hareket değil. Alıştırma yapılıyor ama su üstünde poşette duran canlı sadece ve sadece ısıya adapte olur. Oysa bir akvaryumun ph değeri, nitrat, oksijen, ağır metal vb değerlerine yani ısıdan daha önemli değerlere alışmaya da ihtiyacı var.

Ağır durumda olan moli ve suda serbest sürüklenen balık için yapılacak fazla birşey yok. Fakat eğer denerseniz balığı oksijen bağlanmış ve tamamen damacana yani içme suyu olan bir kaba alabilirsiniz. Bu ani bir şok olur ama yine de bu halinden daha kötü olmayıp farklı bir ortamda durum değişebilir.

7. 34yunus

34yunus

Dediğinizi yaptım fakat hiç değişiklik olmadı herhalde kurtulmayacak :(

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biraz sabır bir anda mucize olacak değil her halde. burda:gif Oksijen vermeye devam.

9. 34yunus

34yunus

Malesef kurtaramadım :(

10. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Balığınız için üzüldüm ama poşette gerçekten çok bekletmişsiniz gerek yoktu bu kadar bekletmeye :(

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Balıkların poşette kalmasının etkisi mutlaka var ama kafamda oluşan soru işareti akvaryumcudan aldığınız balık sağlıklımıydı. Çünkü akvaryumcularda siz ne kadar balık seçip almak istesenizde onlar kendi istediklerini verir.

12. taygun

taygun Guest

Yunus Bey,

Merhaba. Ne yazık ki böyle durumlarla pek sık karşılaşırız. Temel kardeşimin de dediği gibi, poşette balığı bir saat bekletmek çok doğru değil. Uzun bir süre. "Diğer balıa niçin birşey olmadı?" diyebilirsiniz. her balık aynı değildir, yani mukavemeti farklıdır. Bu nedenle diğer balığa birşey olmamıştır.

Bununla birlikte, bu süreyi kısaltmak ve balığı akvaryum suyuna da alıştırmak için poşet akvaryumdayken belli periyotlar halinde akvaryum suyundan poşete su nakli yapmak yerinde bir davranış olur. Böylelikle balığınız hem akvaryumdaki su değerlerine alışır ve hem de suyunuzun oksijen değerleri düşmemiş olur.

Kolay gelsin

13. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Çok güzel açıklamışsınnız katılıyorum.

Sayfayı Paylaş