1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Moliro Hakkında Sorularım ?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Protal tarafından 21 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Protal

Protal

İsim:
    tolga postacı
    Arkadaşlar,

İlk defa Tropheus türü besliyeceğim ve bu foruma dikkat etmemiştim. Ben kurulduğundan beri adını vermeyeyim başka bir forumdaydım, bu foruma deneme amaçlı geldim. Bazı merak ettiğim sorular var 10 TL fiyata Moliro yavruları buldum. Bazı arkadaşlar Moliro ile başlama yapamazsın diyorlar ama başlıyacam. 10 tl ye kim bulmuş ben elimin tersiyle iteyim... İşte neyse sizce önerir misiniz? Önerirseniz başka sorularım ilerleyen zamanlarda :)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Moliro Hakkında Sorularım ?

Dene bakalım bizi sonuç ne olacak.:F Tropheus Moliro ile başlama yapamazsın demiş arkadaşların ve bizler bunu ne amaçla söylediler bilemeyiz, yani seni mi tanıyorlar, akvaryumunu mu uygun bulmuyorlar bilemiyorum.

Nitaratüre akvaryuma uygun balık olarak geçmiş tüm cemil cümle uygun şartlar sağlandığında ve türe uygun imkanlar sağlandığı sürece yaşayabilir. Ben bunu bilirim başka bilmem. Sen bence Nasıl bir akvaryum kurabileceğini anlat Tolga.

3. Protal

Protal

İsim:
    tolga postacı

Abi 250 tl var 140 litre akvaryum alacam ve + 150 tl kalacak onada balık alacam 100 tl gibi bir şey kalacak flitre falan var ısıtıcıda ben anlamıyorum yani balık balıktır uygun şartlar neyse söylesinler yapalım veyaşatalım. Arkadaşlar dediğim başka forumdan. Yani abi sen bilmişsindir ne yapmalıyım 100 tl ye onların ne istediklerini şartlarını falan söyleseler yapacam ama durmadan besleyemessin diyorlar. Ph mı yüksek istiyor tamam yükseltiriz mercan vb. bir şey alırız. Ben 10 tl ye bulmuşken kaçırmam her türlü masrafada hazırım yani biriktirdiğim 100 tl nin hepsinide harcayabilirim yeterki yeterli bilgilere sahip olayım.Gerisi falan bahane masrafa girebilirim diyen adam yapar etrafımda tanıdık çokta balıklardan anlayan var, anlamayan var haksızmıyım abi? Bana gerekli bilgilendirmeyi verirsen sevinirim. Akvaryumum boyutu 80*40*45 yani 144 litre yani abi 10 tl ye moliro denemeye değmez mi ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yıllarca beslemiş olduğum bir türdür ve forumda aktif bu türü üreten arkadaşlarda yazacaklardır ama ben senin bir kere bakış açından giriş yapmak isterim. Öncelikle deneme kıstasını fiyat aralığına bakarak değil de gerekli şartları hazırlayıp hazırlayamayacağın noktasından bakmalısın. Geniş akvaryumu severler ve senin akvaryumun koloniye hacim olarak pek uygun sayılmaz. Elbette yapamazsın demeyeceğim ama kaç adet almayı düşündüğünü ve tanesi 10 Lira olan Moliro balıkları muhtemelen yavrudur ve böyle olunca alacağın yerin neresi olduğu önemli, çünkü erkek dişi sayısında akvaryum hacminden dolayı seçici olmalısın.

Ph yüksek isterden önce bu balıklar nasıl bir ortamda sen önce onu tespit et bence. Standart ülke Ph değeri olan 7 cıvarında bulunuyorlarsa balıkları alıp 9 Ph değerine adapte etmemelisin. Zaten Ph değeri öyle mercanla falan yükselmez. Filtre var demişsin nedir bu filtre?

5. Protal

Protal

İsim:
    tolga postacı

Evet abim 10 lira yavru 5 cm lik silis kum düşünüyorum flitre konusunda kafanı dert etme 3 tane flitrem var 1 pipo litre ve hava motoru var 1 magi-200 flitre birde kutusunu attım adını bilmiyoum 20 cm lik büyük flitre var 2 tane 100 w ısıtıcı var . silis kum almayı düşünüyorum alacağım kişi 16 yaşında bir çocuk kendininkiler yavrulamış 35 günlükler miş gittim buluştuk bir yerde konuştuk işte böyle böyle 6 çeşit yem kullanıyorum dedi silis kum koyacam taş koyacam birde balık başka bir şey yok . abi ne düşünüyorsun sence bi yanlış varmı . bana göre herşey tam ama senin bildiğin bir şeyler vardır abi . 5 adet almayı düşünüyorum bunu sonradan ekledim unutmuşum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet var. Madem seni yapamazsın diye baya kızdırmışlar o halde bence her şey tamam demek yerine daha da verimli olmak adına masrafı çok çok düşük uygulamalarla şansını yüzde 60 çoğaltmalısın.

Filtre olarak elindekilerden bir cacık olmaz. İlk olarak 20 cm büyük dediğin filtrenin kafa motorunu kullanarak basit bir üst filtre yapmayı kafana tak derim. Çünkü oksijen tutar dalın olacak ve üst filtre sana elindeki filtrasyonun 10 katını verirken 20 katı da oksijen verecek. Yapımı Dıy bölümlerinde mevcut şekil belirleriz. Kum olarak silis kum değil argonit kum almalısın. üst filtreye tamam mısın?

7. Protal

Protal

İsim:
    tolga postacı

Abi ben elimdekilerin hepsinin ilanını verdim 3 yıldır üye olduğum foruma Adana'dan birileri alır işallah. O zaman daha iyi bakabilirim abi ama çok önemli bir sorun var. Eee malum 35 günlük yavruların cinsiyetleri belli ollmaz diye biliyorum sonradan sakata gelirsem ? Mesela 4 e 1 d çıkarsa ne olacak 35 günlük yavruların cinsiyet ayrı mı yapılabilir mi abi, o kadar profesyonelce konuşuyorsunki pek bir şey anlamıyorum bazı yerlerde :D

Çünkü oksijen tutar dalın olacak ve üst filtre sana elindeki filtrasyonun 10 katını verirken 20 katı da oksijen verecek. Yapımı Dıy bölümlerinde mevcut şekil belirleriz.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

3 yılda sana bir şey vermemiş olduklarını yazarsam umarım kızmazsın. :ay:

Tropheus yavrularında cinsiyet ayrımı zor, aslında büyüteçle anüs bölgesine bakılarak anlaşılıyor ama kolay değil. Dediğin gibi dişi erkek oranını tutturamayabilirsin, bu yüzden say olarak 10 adet cıvarında alıp eleme yapman daha iyi olur.

Üst filtre ve elindeki iç filtre kafa motoruyla çalışacak bu filtre, oksijen evet önemli ve üst filtreden süzülerek su indiğinde daha fazla oksijen kazanacak. Kum evet argonit kum çünkü Kh değerini tamponlayıp stabil Ph değerine destek olacak. Mercan murcan kumda top oynar.

9. Protal

Protal

İsim:
    tolga postacı

Saol abi 3 yıl önce açtımda 3 yıl önce bi lepistes beslemiştim o zaman açtım 2 ay falan birde bu mart açtım sarı prensesler vardı öldü abi 10 tane alıp eleyecan diyorsunda :D 10 tane 100 lira eder . yani biraz tuzlu . Şey yani kısacası ben bu balıkları besleyebilirim dimi bu para bana yeterli olacakmıdır 100 lira akvaryum ve balıkğı aldığımda onuda bir söylersen birde abi sen bunlardan beslemişsin ne yemi vermeliyim bitkiselmi biraz proteinmi etçil balıklar değillermiş ama biraz verdiklerini duydum ne kadar doğrudur bilmem onları en güzel şekilde yetiştirmek istediğimden senin gibi birinin yem tavsiyesine ihtiyacım var bu seranın falan renklendirmeye yarayan doğal yemleri falan varmış alacağım çocuk 6 çeşit yem veriyorum dedi ama ben öyle açık dandik dundik yemler le beslemek istemiyorum durmadan isim söyliyorlarda unutuyorum yemlerin adını yazarsan sevinirim .

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Herle bir kur akvaryumu yem işi kolay ama sen bence kafandaki şekilde kurup önerdiğim işlemleri yapmayacaksın gibi geliyor. Yeme atladın madem yazayım Bitkisel ağırlıkta beslemek gerek ama ara sıra Tetra bits verilebilir. Spirulina içerikli yemler, Sera flora, özellikle haşlanmış bezelye verilmeli arada. Kuru yemi ıslatarak vermen iyi olur.

İcraatı görürüz inşallah, kolay gelsin.

11. Protal

Protal

İsim:
    tolga postacı

Abi çok sağol dediklerini not ettim ve bir liste çıkardım çok güzel bir akvaryum olacak :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş