1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Molly 'm de kuruk erimesi ve yüzgeç beyazlaması

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde MenOfWar tarafından 5 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. MenOfWar

MenOfWar

Herkese selamlar;

Benim 4 adet molly türü balığım var. Kuyruğunda ve sağ yüzgecinde beyazlama ve erime fark ettim, çok hareketsiz ve isteksiz duruyor, ayrı bir kaba ayırdım, sürekli gözlemleyip yem veriyorum. Biraz biraz yem yemekte ancak çok isteksiz davranmakta. Akvaryumda da aynı isteksizlik vardı. Beyazlamayı fark edince ayırdım. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım ??

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öncelikle geçmiş olsun Emre bey.

Resim ekleme imkanınız varmı ?

Sanırım sorununuz beyaz benek. .8. Beyaz benek hastalığı, stres,kötü su şartları,ani ısı değişimleri,ve balık taşınması gibi nedenlerden kaynaklanır.

Tedavisi ise su sıcaklığını kademe kademe 33 dereceye kadar çıkartıp, temiz dinlenmiş su ile günlük az az su değişimleri ilyaparak ve 500 litreye yarım su bardağı ölçüsünde iyotsuz kaya tuzu ekleyerek yapılır.

Tekrar geçmiş olsun.

3. Birkan

Birkan

Olcay Bey; hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Balık resimlerini birazdan ekleyeceğim, balığımı akvaryumun içine tekrar alsam diğer balıklara bulaşma riski varmıdır ?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Evet kesinlikle bulaşma riski var. Ancak balığınızın o akvaryumda hastalandığınıda unutmayın. Yani hastalık o akvaryumda bulunduğundan bütün akvaryumu karatinaya almanızı öneririm.

Yada akvaryumunuzdaki balıklarda bir anormallik yoksa bile balıklarınızı 48 saatliğine ayrı bir tanka almanızı öneririm. Zira beyaz benek dediğimiz parazitler 48 saat içinde konaklayacak ve beslenebilecek bir canlı bulamazlarsa ölürler. ;)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Emre Bey geçmiş olsun bir fotoğraf eklemeniz çok iyi olur, beyaz benek olmayabilir balıklarınız. Erime ve beyazlama ifadenizden farklı bir sorun olabileceği de çıkıyor. Fotoğraf ve akvaryum şartlarını eklerseniz iyi olur.

6. MenOfWar

MenOfWar

Net olmadığı için fotograf ekleyemedim. Balığımı kaybettim :( Baska aynı renk dişi Mollym dede aynı sorunun olduğunu fark ettim. Ancak erime çok küçük fotograflarda bile belli olmuyor. Ancak yakından gözle anlaşılabiliyor. Akvaryum sıcaklığını 23 dereceden 28 e çıkardım ve sabitledim. Akvaryumumun tüm tas bitki vs herşeyi çıkardım. taşlarımı kaynattım, sıcağa dayanacak tüm dekoru kaynattım. Yeni suyumu mavi bir dezenfekte ilacı ile karıştırdım. Şuanda balıklarım sağlıklı görünüyor.

Bu aşamada yapabileceğim başka bir şey varmıdır acaba ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Oksijeni artırın mümkün olduğunca. Isı artırımı iyi olmuş. Kullanılan ilaç için yorum yapmak zor çünkü sorunu görüp anlayamadık. Ancak su değişimini bu ara daha sık yapın. Az miktarda değişimler ile 3-4 gün tekrarlayın toparlama olacaktır.

8. MenOfWar

MenOfWar

Teşekkür ederim. Bu önerilerinizi uygulayacağım. Portalımmızda okuduğuma göre %20 lik dipten su değişimleri iyi olur sanırsam. İlginize ve bilginize sağlık....

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Dip çekimi herzaman iyidir. Bu yüzden haftalık 4/1 oranında dip çekimi ile birlikte su değişimi yapın ve ani ısı değişimlerinden kaçınarak ısıyı herzaman sabit tutun.

Tekrardan geçmiş olsun.

10. MenOfWar

MenOfWar

Herkese Teşekkürler Mollym şuanda sağlıklı erimede ilerleme yok, inşallah zamanla düzelir!...

Saygılarımla...

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu iyi haber. :heyo:

Geçmiş olsun tekrardan. toka:gif

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Balığınız için sevindim. İnşallah bir daha sağlığından olmaz. Tekrar geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş