1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Molly ve Bitki

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fevzimoli tarafından 2 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. fevzimoli

fevzimoli

İsim:
    fevzi köksal
    Ben yeni üyeniz, çok güzel paylaşımlar var burada ve ben de bu aileye katılmak istedim. Ben de küçüklüğümden beri akvaryum ve balık meraklısı olarak büyüdüm ama büyük bir akvaryum almak bu güne kısmetmıs..

Şimdi ben bitkili bir tank yaptım. Tank 1 metre ve bitkileri içine internetten siparıiş vererek getırtırdim. Mollylerın bitki yemedıklerını söyledıler ben molly aldım ama şuan mollyler bitkilerın yaprakları koparıyor hatta akşam eve gittım ısırarak dalını bıle koparmıslar. Bende aldım onu tekrar ektim, nasıl durdura bilıriz mollylerı bitki yemekden bitkiden vazgeçmiyorum kocaman ve her yeri bitkı olan bir akvaryum yapmak istiyorum. Çünkü balıkları da aldım ama onlarda çok güzeller, ne yapabilirim?

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: molly ve bitki..

Bazı balıklar bazı şartlar altında bitkileri yemeyi sever evet. Sizin molly'lerin yediği bitkilerin türü nedir? Belki de sevdikleri bir bitki türüdür o yüzden yiyorlardır. Benim melek balıklarım da bitkilerimi yerlerdi, yemedikleri zaman da karşısına geçip uzun uzun seyrederlerdi. Başka tür bitkileri yemeyeceklerini düşünüyorum fakat hangi türleri yerler, hangi çeşitleri yemezler hakikaten pek bir bilgim yok bu konuda.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Molileri bazı yosunları yemesi için koyuyorlardı akvaryuma, ben moli beslemedim bitkili akvaryumda. Demek ki yiyorlarmış. Yememeleri zor. Sert yapraklı bitkiler seçebilirsiniz. Ama bence bitki dğeiştirmek yerine uzunluk fazlaysa bol bitkili bir neon tankı çok güzel olabilir. İmkanınız varsa her iki tarafa da dalga motoru koyarsınız. İstediğiniz zaman tek yönlü akım yaratın. Neonlar akıntıya karşı yüzmeye bayılırlar.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Fevzi bey, molly ler otçul ağırlıklı beslenirler. Doğuş arkadaşımızın dediği gibi yosunlara bayılırlar. Yiyebileceği yumuşak yapraklı bitkileri yiyecektir. Doğası böyle. Balıklar ve bitkiler arasında seçim yapmanız gerekecek. Molly kalacak diyorsanız sert yapraklı bitkilerden edineceksiniz.

5. fevzimoli

fevzimoli

İsim:
    fevzi köksal

Gül, zeytin, ve siamens bitkisi var birde zemin bitkisi var. Şimdi akvaryumcudan geliyorum. Neon tetra balığı alıyım dedim ona. Mollyler yiyosa tetralar daha cok yer ciklet türrne biraz daha kacıyolar dedi. Ne yaapacağımı şaşırdım. Bitkilere bir suru para verdim. Hergun akvaryumdan bitki yaprakları temizliyorum. Yemeden ziyade koparıyolar bırakıyolar. Zeytin bitkisine dokunmuyolar çok fazla. Gül ve siamens bitkilerinin yapraklarına daha çok yapraklarını koparıyolar. Dediğiniz gibi yumuşak yapraklı oldukları için koparıyo olabilirler..

6. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

özelikle kılıçkuyruk lapistes ve moli bitki yemeye bayılır tıka basa yerler bitkiye adeta aşıklardır

7. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Cevap: Molly ve Bitki

Balıklarınıza bitkisel agırlıklı besleme uygulayarak yemelerinizi engelleyebilirsiniz. Bir de ektiginiz bitkileri ve bakımını söylerseniz daha iyi olabilir mollylerin ve buna benzer balıkların genelde tırtıkçı olduklarını bilirim. Belkide bitki alışma eversindeyken kopmuş olabilir..

Sayfayı Paylaş