1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Moly balığım doğum yaptı.

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde jadeite tarafından 1 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. jadeite

jadeite

İsim:
    Yeşim ER
    Arkadaşlar küçük kapaklı bir plastik kaba tül gerdim ve onu yavruluk olarak akvaryuma koydum. Bu yavru moly balıklarının beslenmesi nasıl oluyor? Onlarada mı büyük molylere verdiğim yemlerden vericem? Birde asıl kafama takılan 50-60 yavru veriyormuş şu an için 5 yavru verdi ama ayda bir 50-60 yavru vermeye başlarsa ben bu populasyonla nasıl başa çıkıcam?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Moly balığım doğum yaptı.

Beş taneden fazla vermiştir, ama sizin akvaryumunuz da fazla saklanacakları yer olmadığından dolayı, çoğunu yemişlerdir. Bunun için yavruların saklanacabileceği şekilde rafya koyabilirsiniz akvaryumunuza.

Akvaryum tabanınızda bulunan kum, hem yetersiz hemde bitki için uygun değil, dere kumu, hagen kum veya aquaclay daha uygun olacaktır.

Balık yavrularınıza, elinizde bulunan yemi ufalayarak ve hafta da bir de haşlanmış yumurta sarısı fazla olmamak kaydı ile verebilirsiniz.

3. jadeite

jadeite

İsim:
    Yeşim ER

Daha dün doğum yaptı ve saklanacak yerde var. 6-7 yavru ancak vardı. Yemelerine fırsat vermeden aldım zaten. Benim asıl sorum her ay doğum yapıyor bu balıklar bildiğim kadarıyla ve çok sayıda yavru veriyor. Bu populasyonla nasıl başa çıkılır bir fikriniz var mı?

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Yapabileceğiz yem ve ekipman vb gibi malzemeler karşılığında Akvaryumculara verebilirsiniz.Çevrenizde eşe dost'ta hediye edebilirsiniz.Yada formda satışa sunabilirsiniz.

5. jadeite

jadeite

İsim:
    Yeşim ER

Yavru molyler ne kadar sürede büyürler ?

6. harun_99

harun_99

Yer:
    Van
    İsim:
    harun

En fazla 1.5 ay yada beslenmeye bağlı olarak 2 ayda olabilir.Bu zamana kadar yavrular gelişir ve renklerini alırlar.2. aydan itibarende cinsiyetleri öğrene bilirsiniz.Yem olarak diğer balıklarınıza verdiğiniz yemden günde az az 5 kez yada bol olarak 2 kez versenizde olur.Ama benim bildiğime göre moliler yavrularını yemezler eğer daha öncede doğum yaptı ise tecrübelidir yavrulara dokunmaz. saygılar:gif

7. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Hayırlı olsun.

Bitkisel ağırlıklı beslemeni öneririm. Spirulina içerikli yemlerden kullanmak molilerde daima iyi sonuçlar verir.

8. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Öncelikle geçmiş olsun. Mmuhtemelen doğan yavrularınız yendi. Daha fazla yavru kaybını önlemek için çeşitli arnernatifler var. Örneğin tül yavruluk. Buna para vermem diyorsanız adı rafya olan bir ip var onu alıp makası ipe sürtün rafya (kıvrılan ip) kıvrık kıvrık olacaktır bu işlemi yapın ve yaptığınız kıvrık rafyaları bir yoğurt kutusu kapağına yapıştırıp onu akvaryuma koyun. Bu sayede doğan yavrular rafyanın içine girecektir, orada kamufilaj olurlar. Sana tavsiyem rafya al kıvır biraz internette dolaşırsan bulursun.

Umarım dediğim şeyler işinize yarar, saygılar.

9. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

moli balığını biraz araştırın

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

İlk önce hayırlı olsun sonra geçmiş olsun.Yavrularınız Yeşim hanım yavruların kaçıp saklanabileceği bir yeri olmadığı için yavruları yemişlerdir.Yemleme Tarzı Ufak yemler satılıyor isterseniz onları alın yok masrafa girmek istemiyorum derseniz diğer büyük balıklara verdiğiniz yemi iyice ezin ufak hale getirin öyle verebilirsiniz.Baktınız yavrularla başa çıkamıyorsunuz akvaryumcuya satış yaparsınız.

Sayfayı Paylaş