1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Monti plate'leri bir türlü yaşatamıyorum.

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde onur_0606 tarafından 4 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Herkese selamlar başlıktan anlaşılacağı gibi monti plate'lerle başım belada bir türlü yaşatamıyorum:( Ölümler genelde doku kaybıyla başlıyor fakat polipler bu durumda da açıyor. Doku kaybı olunda mercanın üstü yosun tutuyor ve polipler de gidiyor. Su değerlerim:
    Tuzluluk: 1025
    Kh: 9
    Cal: 460
    Mg 1360
    Ph 8.3
    Nitrat 5
    Fosfat 0
    Amonyak 0
    Nitrit 0
    Sıcaklık 25.5
    Dalga Motorları rw4-tunze 6540
    Işıklandırma 3x39w (1 tane aquastar,1 coralstar,1 giesemann pure actinic, 12x3w mavi led powerlux)
    Akvaryum yüksekliği 35h (100x40x35h)
    Ek olarak yaklaşık 9 ay önce tanka giren yeşil monti plate mercanım öldüğü için tanktan çıkarmıştım. ufak bir parçası tanka kaldı ve tekrar canlanmaya başladı ama diğer sert mercanlarda Hystrix coral hariç doku kaybı başladı. Nerde yanlış yapıyorum acaba?

Ekli Dosyalar:

ka2n bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuz markası nedir, akvaryumdan genel fotoğraf iyi olur, başka hangi mercanlar var ve onların durumu nasıl, hangi katkılar ve ne şekilde kullanılıyor?

3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Potasyum seviyenizi ölçtünüzmü?

4. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Temel Abi, resmi en kısa sürede koyarım. Tuz red sea coral pro. Tank da şuan zoa, paly, xenia, frogspawn var. Zoa ve paly mercanlar çok iyi durumda gelişimleri çok iyi. Frogspawn iki tane vardı biri tüm kafalarını bıraktı,erime olmadı öylece kafalarını bıraktı iskeletsiz baya yaşadılar. Diğerinde bu sorun olmadı. dokusuz kalan iskeletinden 4 ufak kafa çıktı ve hızlı büyüyolar. Yazmayı unuttum. Mor renkli monti plate'in rengi pembeye döndü. Katkı olarak reeflower, cal,mg, b color giriyorum.

Fatih Bey, potasyumu hiç ölçmedim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görünürde bir anormallik yok, bir fikir olarak Cal: 400, Mg 1300 seviyelerini çekilip gözlem yapılabilir. Kum türü nedir?

Ahmet Kaşlü bunu beğendi.
  6. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Kum, ********** pearl white.

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Sorun potasyumunuzda 400-410 ppm olmalı mutlaka

onur_0606 bunu beğendi.
  8. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Fatih Bey, teşekkür ederim. Uyarınızı dikkate alıp potasyum-potasyum testi sipariş geçiyorum.

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Salifert tavsiye ederim

onur_0606 bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kumu da ben değiştirmeni önereceğim, aragonit veya mercan kumu veya 3-4mm mercan kırığı tarzı bir taban daha sağlıklı bir yapı oluşturacaktır.

Ahmet Kaşlü ve ka2n bunu beğendi.
  11. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Temel Abi, Valla ne zamandır aklımda kumdan hiç memnun değilim. Aragonite geçiş yapmayı planlıyorum ama oturmuş tabanı bozmayı hiç istemiyorum. Yaparsam böyle bir değişiklik, tabanı aparatla ufak ufak bölüp, bir-iki ay zamana yayıp %80 oranında değiştirebilirim. Kumdan memnun değilim çünkü sürekli pis görünüyor ve çok tortu var. Palyaçolar bazen kumu kuyruğuyla hafif kaldırıyorlar ortalık toz duman oluyor.

ka2n bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dolomit tabanlı kum olduğu için ve erime potansiyeli gösterdiği için değişmeni önerdim, diğer hususlar da önemli ancak ben daha farklı etkiler açısından dikkat çektim. Linke kısa bir göz atabilirsin. Her su değişiminde çekeceğin suyla birlikte kumu da sifonlarsan birkaç değişimde biter. Sonra yeni kumu yine zamana yayarak ekleyebilirsin.

http://www.akvaryumportali.com/threads/kalsiyum-karbonatlı-kum.17987/

ka2n ve onur_0606 bunu beğendi.
  13. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Teşekkür ederim Temel Abi, Kumu da en kısa zamanda değiştireceğim. Marka konusunda da tavsiye süper olur:)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sözünü ettiğim kum türlerinde marka fark etmez, zaten çuvaldan satıyor çoğu. Fikir olarak canlı kum olmayacaksa natures ocean 2,5 mm güzel kum, canlı kum olursa arag alive güzeldir.

onur_0606 bunu beğendi.
  15. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Çok teşekkür ederim bilgiler için. Arag alive alıcam büyük ihtimal.

16. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Evet sorun potasyummuş, 2 gündür azar azar(5ml) geçmeyecek şekilde potasyum giriyorum. Digitatalarda henüz bir değişme yok fakat purple rim coral da hızlı doku yenilenmesi var:) Çok teşekkür ederim tekrardan. Yalnız potasyum testini bulamadım.'Stoklarda yok' görünüyor nereye baktıysam. Doz aşımı yapmamak için iki gün daha 5ml girip daha sonra haftalık 2 ml şeklinde potasyum girmeyi planlıyorum testi temin edene kadar.

ka2n ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    410 da tutarsanız montilerde toplar. Ama mutlaka test eşliğinde

18. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Evet Fatih Bey,söylediğiniz gibi yapıcam.
    Yaşam, hakikaten bir yolunu buluyor. Yüz hobici baksa ''Ölmüş bu çıkar tankdan'' derdi. İskeleti bile erimeye yüz tutmuş monti parçası bile canlanıyorsa ümidi kesmedim daha montilerden:)

Fatih BARLAS ve ka2n bunu beğendi.
  19. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    DSC_0249.JPG DSC_0388.JPG

Konuyu okuyan arkadaşlara yardımcı olması açısından potasyum öncesi sonrası fotolar:) Anlaşıldı ki red sea marka tuzun potasyum içeriği baya bir düşük.

burak ozu, TencoMelih, Erdal ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş