1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Montipora Digitata

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Montipora Digitata ve diğer Sps mercan türlerinden akvaryuma girmeye başladığımda en çok sevdiğim türlerden oldu diyebilirim. Montipora Digitata bakımı ve beslenmesi, frag yapımı birçok SPS türüne göre daha kolay diyebilirim. Renk formları zengin ve hızlı büyüyen bir yapıya sahip. Tentaküllerini açma konusunda çok daha istekliler bana göre. Zaman zaman canlı almak için esnafı dolaşırken hepimizin yaşadığı bazı diyaloglar gerçekleşir. Benim zaman artık alay konusu yaptığım bir diyalog çok gelir. Hangi mercanı beğensem (Bazen balık) ya satılmıştır veya esnaf **** akvaryumuna ayırmıştır. Esnafta alış veriş yaparken bunu duymak sanırım birçok hobicinin çok kızdığı bir konudur. Fakat bana hep sende durup durup arkalara gizlenenleri buluyorsun diye takılırlar. Montipora Digitata türlerinin istediği su şartlarını ve gerekli bakım koşullarını anlamaya çalışacağız. Montipora Digitata eğer uygun şartlar sağlanırsa kolayca gelişebilir ve dallar belirgin olarak çoğalır. Yüksek ışık altında renkleri daha parlak olmaktadır ve ışık almayan alanlarda renk kahverengi formda görünebilir. Poliplerini gün boyu açmaya eğilimlidir ve Acropora türlerinin nispeten aksine rahatsız edici ve ısırgan balıklara rağmen açma eğilimindedir. Montipora Digitata oldukça kırılgan bir yapıya sahip ve kesinlikle çok el sokulan akvaryumlarda aşırı dikkat ister. Hatta mümkün olduğunca bu gibi hareketlerden uzak kalmak gerekir. Montipora Digitata ağaç dalları formunda gelişmeye yöneliktir ve genellikle doğal alanlarında sığ suları tercih ederler. Bu da ışık alımlarını çoğaltarak renk vermelerini sağlar. Genel olarak birçok SPS türünde renk koruma kremi olarak adlandırılan sıvı ile ortaya çıkar. Krem rengi, kahverengi, pembe olarak görülebilir. Doğal alanlarında ve düzlük bölgelerde baskın tür olarak kendilerini gösterirler. Bazen ise çarpıcı şekilde aynı dal veya koloni üzerinde iki farklı renge sahip dallar görülebilir. Geçen gün böyle bir Montipora Digitata mercanını Kadir abinin orada görerek aldım. Zamanla renk olarak değişim bekliyorum.

Montipora Digitata Bakımı ve Beslenmesi:

Montipora Digitata SPS mercan beslemek isteyenlerin başlangıç için seçebileceği mükemmel bir türdür olarak bilinir. daha tedaylı bili için http://www.akvaryumportali.com/sps-...al-sps-mercan-bakimi-ve-beslenmesi-12178.html konusuna göz atabilirsiniz. Aydınlatma konusunda güçlü bir yapıya sahip olan akvaryumunuzda gelişim ve renkler sizi memnun edici boyutlarda olacaktır. Ben 250 wat 21.500 klv metal halide ve yan taraflar 36x3 wat mavi power led kullanarak ışık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Birçok SPS türü gibi Montipora Digitata türüde güçlü ve nazikçe yükselen su akıntısından hoşlanır. oldukça güçlü su akıntıları gerektirse de birçok SPS türüne göre daha düşük akıntıları tolere ederek gelişimine devam edebilir. Akvaryum ısısı genel kabul gören 25-26 derece aralığında olması idealdir. Montipora Digitata polipleri uzun değildir ve bu yüzden diğer saldırgan olmayan mercanlara yakın bulunmasında sorun oluşmaz. Ancak aşırı agresif ve alan kaplayan mercanlar baskın çıkarak düzeni ve sağlığı tehtid edebilir. Montipora Digitata besin konusunda fotosentetik olarak beslenir ve doğrudan zaman zaman balık dışkılarındaki inorganik maddeler ile beslenebilir. Ayrıca küçük zooplankton şeklindeki gıdaları tercih edebilirler. Akvaryum tarafındaki katkı ve elementler olarak bakarsak; Kalsiyum 400 - 480, alkalinite 3.2 - 4.5ml/eq düzeyleri gelişmeleri için idealdir. Bu unsurlar yerine gelmediği taktirde mavi renk kaybı daha hızlı gerçekleşir. Balıkların darbeleri ile devrilmeyecek nokta ve şekilde dekora sabitlenmeleri önemlidir, çünkü kırılkan yapıları nedeni ile hasar büyük olabilir. Bu yüzden epoxi yapıştırıcı kullanılabilir.

Montipora Digitata Frag yapımı:

Reefs.org: Where Reefkeeping Begins on the Internet - Montipora digitata konusunda olduğu gibi frag yapımı oldukça kolaydır. Montipora Digitata çok hassas ve kırılgan olduğundan herhangi bir alet kullanımına gerek yoktur. Eldiven giyilerek zarar vermeyecek şekilde dikkatlice elle kırılabilir.

[​IMG][​IMG][​IMG]

Montipora Digitata bakılan akvaryumlarda fazla ve büyük boy balıkların oluşturduğu sorunlar sadece balıkların frag parçalarını devirerek hasar vermesinden ibaret olmuyor. Kendimden orange Tang balığından gördüğüm kadarıyla ani korku ve dikkatsiz hareketli ile de zarar vermekte ve uçlarını kırmaktalar. Elbette belli ölçülerde tolere edilebilir ancak yine de bazı harsarlardan sorumlu olabileceklerini bilmekte fayda var. Montipora Digitata konusunda size bilgiler aktarmaya çalıştım, faydalı olmasını ve beslemeye karar verdiğinizde sağlıklı Montipora Digitata mercanlarınız olmasını dilerim.

Akvaryum Portalı;

Sayfayı Paylaş