1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Montipora plate Coral Beyazlama

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde 94sem tarafından 24 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Geçen gün yerini değiştirip biraz fazla elledim Montipora plate corali sanırım. Mercan beyazlaması oluştu bazı yerlerde. Ama 2 gündür canlı üzerindeki beyazlıklar geçmedi. (Akvaryuma koyduktan bir hafta sonra oldu. )
    Su değerlerindende şüphelendim ve birkaç test yaptım.
    Nitrit: 0-0.1
    Amonyak:0
    KH:8
    Ph:8.1

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Montipora plate Coral Beyazlama

Mercanın üstündeki hafif yer yer beyazlamalar ellemekten dolayı oluşmuş gibi ama sağ tarafta bariz ölen bölge görünüyor. O bölge aldıktan sonra mı oluştu yoksa öyle mi aldın?

Kullanılan katkılar var mı, varsa neler ve nasıl?

Nitrit ölçmüşsün biraz olmaması lazım, yemlemeyi biraz düşür bu ara.

3. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Çok emin değilim ama sanırım orası aldıktan sonra oldu. Haftalık 5ml reef snow ve 5ml zooplankton veriyorum sadece. Red sea Pro reef kullandığımdan hiç ca mg girmiyordum. Şuan elimde ********** Kh-Mg var Kh ı kullanmadım hiç ama Mg yi 70 ml kadar bir haftaya yayarak kullandım. Başka herhangi bir katkı girmiyorum. Ve haftalık 20lt su değişimini aksatmıyorum.

4. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Fosfat'ın kaç semih?(en önemlisi)

5. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Fosfat testim yok malesef Mert abi, yarında ca mg testi alıp bakıcam değerlere. Şimdi 20 lt sudeğişimi yapıyım ozaman .

6. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

fosfat 0 olunca mercanlarda beyazlaşma oluyor.nitrat kaç

7. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Nitrat testim 2 hafta önce bitti sanırım 0-0.5 aralığındaydı.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haftalık 5ml reef snow ve 5ml zooplankton vermeyi kesersen Nitrit kalmaz. Akvaryum mercan yükünü bilemiyorum bu ürünleri kullanımın konusunda o yüzden yorum yapamam ancak kullanımı dikkat ister.

Sende o kısım ölmeye başladıysa o bölgeyi kırman iyi olur, ilerleyebilir aksi halde. Su değişimlerini yapmaya devam edip yemelemeyi azaltırsan düzelme olabilir. Kalsiyum, magnezyum ve Karbonat girebilirsin günlük dozda. Miktarı canlı yükün belirler o yüzden fikrim yok.

9. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Mercan yükümde çok fazla değil ; 2 tür sert mercan, 3 tür zoa, star polyp, moon coral ,2 tür mantar, 4 kafa octopus var şuanda

Temel abi doku kaybı olan bölümü ney ile kırabilirim?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu akvaryuma snow ve 5ml zooplankton 10 gömlek fazla.

Ölü bölgeyi elinle kıracaksın dikkatlice. Yahut kısa süreli ıslak bez üstünde pense yardımıyla dikkatlice o bölgeyi alabilirsin. Mercanı fazla dışarıda tutmadan ve tahrip etmeden geri koyabilirsin.

Soğutucu vs olmadan SPS yazın üzer seni bilgin olsun, aydınlatman da açmadı beni fotoğrafa bakarak.

11. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Cep telefonuyla çektiğimden renkler yansımıyor pek biraz denemek lasım aydınlatmayı olmadı birazdaha led eklemesi yapılabilir.

12. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Öncelikle kaya dizaynın gayet sade ve şık olmuş..
    Temel abininde dediği gibi o katkıları kes..
    Tahminim fosfatın yüksek..
    Yemlemeyi de azalt..
    haftalık düzenli su değişimi ile değerler düzelmesi gerek diye düşünüyorum..

13. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Yorumlar için teşekkür ederim... Biraz önce bir damacana su değiştirdim. Ölü bölgeyi kırmak yarına kaldı.

14. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Toplamda yaptığım yaklaşık 50 lt lik su değişimi sonrasında bu sabah beyazlamaların azalma eğiliminde olduğunu gördüm. Ama hala Mg-ca testim yok Tropic marinin combi testini arıyorum fakat hiçbiryerde bulamadım. ******'in Ca-mg testi çıkmış onu sipariş vericem bugun.

15. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Sonunda birkaç testi yaptırdım.

Sonuçlar şu şekilde(50 lt su değişimi sonrası):
    KH: 9
    Ca: 450
    Mg: 1470
    Amonyak: 0
    Nitrit: 0
    Ph: 8.1
    NİTRAT: 75-100(salifert):( Yarın 30-40 lt su değişimi daha yapıcam. Önlem olarak ****** ClearX aldım ve haftalık oranda kullandım.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nitrat değerin doğru ise çok yüksek. Montipora plate coralin tepki vermesi doğaldır. Ölü kısmı kıracaktın kırdın mı? Protein skimmer su seviyesi nasıl yani ıslak mı toplatıyorsun? Markası ve modeli neydi?

17. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Ölü bölgeyi aldım Temel abi, şükür oradan ölmeye devam etme olmadı. Ama son yaptığım yosun duvarından sonra ps yi iptal edip 1-2 hafta kontrol ettiğimde değerler normaldi ve bende sistemden ps yi iptal edip sattım şuan ps yok. Sanırım yeniden bir ps gerekecek.:cekingen:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yosun duvarı yaptın demek ilginç, haberimiz yok, görmedik. :por: Yosun yaptı mı sana protein skimmeri sattıracak kadar bari?

19. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Yasun duvarını bir fotoğrafla paylaşmıştım konumda. Yasun yapma güzel gidiyor aslında ama genel olarak oluşan yosunların rengi kırmızı ve yasun duvarının altına koyduğum kuledeki elyaf ta 2 günde yasunlarla aynı kırmızı rengi alıyor. 1-2 saat önce değiştirdim elyafı bidaki değişimde bir fotoğraf paylaşırım. (Kullandığım ampul yetersiz geldi sanırım Özkan abinin paylaştığı gibi yasun tarlası olmadı.)

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su akış gücü ve aydınlatma önemli, bu iki unsuru biraz değiştirip denemeye devam. Bu sistem çalışırsa güzel ama daha oturtmadan protein skimmerini satman hata olmuş Semihcim.:)

Sayfayı Paylaş