1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Montipora Plate Coral (Plaka Mercanı)

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Montipora Plate Coral bakımı, beslenmesi ve büyümesi konusunda bilimsel verilerden çok gözlemlerimi ve yine kendi akvaryumumdan fotoğraflar ile akvaryum tarafındaki tecrübemi aktarmaya çalışacağım. Montipora Plate Coral konusunda biraz şansım yok diyebilirim. Neden derseniz ilk eklediğimde gelişimi o kadar güzel olmuştu ki gerçekten mercanı çok beğenmiştim. Rengini değiştirmiş ve büyümesi son derece hızlı ilerliyordu. Fakat zararlı canlı türleri içinde görülen nudi üzerinde geldi veya akvaryumdan musallat oldu bilemiyorum. Bir şekilde perişan oldu. Sonrasında küçük 3 parça ve en son yine 1 adet büyük boy Montipora Plate Coral ekledim. Bir süre sonra ne kadar uzağa alsam ve yukarı kaldırsam da anemonlar yetişti.

[​IMG] [​IMG]

Haylaz Rose anemonlar sağlı sollu Montipora Plate Corallere musallat olmaya başladı üstelik ve üzerlerini kapatarak ışık engeli olmak bir yana yakmaya da başladılar. Bu konuda gözlemime göre Montipora Plate Coral mavi bodur xenia, zoa ve star polip gibi mercanlardan etkilenmiyor. Dip kısımlarını ışık olarak kapatıyorlar ancak öldürmediğinden o kısımları yanaşan mercanlar ölü bölgelerden ilerlemiyor. İlginçtir ki anemona karşı en küçük bir savunma dahi göstermeden teslim oluyorlar. 2 gün gibi kısa bir sürede yarısı beyazladı anemon yüzünden.

Genel bir bakış atarsak Montipora Plate Coral nasıl bir zorlamaya maruz kalıyordu diye aşağıdaki görüntü çıkar ortaya. Özellikle dip kısımdaki mavi xenia ve zoalara dikkat!

Kesinlikle zararı sadece anemon verdi, dip kısımlarındaki mercanlar ile Montipora Plate Coral uyumu yaklaşık 6-7 aydır sorunsuzca ilerliyordu. Size yine benden aynen farklı bir mercan Acropora mercan ile istilacı mercan ilişkisini yaklaşık 1 yıl olarak vermek isterim. Acropora o kısma minik kırılan bir parça olarak eklendi ve zaman içinde hızlı gelişen türler etrafını sardı ama hiçbir sorun yok.

Montipora Plate Coral Çözüm;

Elbette Montipora Plate Coral mercanlarından bir tanesinin yarısı beyazlamaya başlayınca müdahale etmek durumunda kaldım. Aslında son derece üzülerek yerinden çıkardım çünkü çok güzel yayılmış ve dekora da yapışmışlardı. Anemonlardan 3 adet üreyen parçayı elden çıkarmış olsam da kalan iki tanesi zaten gözden çıkarabileceğim canlılarım değil. Yapılacak bir şey yoktu, hasar vererek çıkarmak zorunda olsam da çıkardım yerlerinden ve aşağıdaki gibi bir fikirle kendilerini sağlama aldım.:shh: Yeni yerlerinde büyümlerini bekleyeceğiz artık.

Bu işlere sebep olan Rose anemonun Montipora Plate Coral yanlarında ne iş var diyebilirsiniz ama dağdan gelen Montipora Plate Coral bağdaki rose anemonları kovacak değildi.

Akvaryum Portalı;

Düzenleme: 5 Mayıs 2015
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Montipora Plate Coral (Plaka Mercanı)

Sana Nudi düşmanı six line wrasse lazım Temel :) Bir tane var ama, çok besliyorsun demekki hayvanı.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Montipora Plate Coral (Plaka Mercanı)

Hem de ne yiyor görsen şaşırırsın. Fakat merak etme sağlamasını yaptık, unuttun galiba geçen gün ekledik o işten sorumlu bir arkadaş ama adını bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş