1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Moorish idol Beyaz Benek Tedavi Yardım

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Yasin 61 tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Merhabalar
    Benim 65 x 50 x 55h ölçülerin de yaklaşık 6-7 aylık bir akvaryumuM var '
    Akvaryum Kurulumunda deniz suyu kullanmıştım. Düzenli olarak takviye eklemi yapıyordum. PS olarak Nac 7 kullanıyordum . Fakat yaklaşık 1 hafta kadar Skimz SM 201 kullanmaktayım. Canlı olarak;
    Moorish Idol
    Imparator Angel
    3 adet Percula
    Deniz yıldız,
    Cleaner Karides
    Doktor Wrasse
    Leather
    Xenia ' ZOA ve star polip vs..

Herşey yolundaydı Ta ki ablama ben yokken balıkları yedirmesini söyleyene kadar
    Ben işin gereği gündüz evde olamıyorum Moorish ve Angel doğası gereği sürekli yem yemesi gerektiğinden ablamdan rica ettim. O da yem atmış fakat çok atmış, Akvaryumun tabanı yem doluydu bende şok oldum eve gelince . Hemen dip sifonu çektim. Sump ta dahil 10 litre ye yakın Su Cektim Sonra üstünü denizden aldığım suyla tamamladım Suyun sıcaklığını ayarlamadan sumpa ekledim. Ve sonuç .. Angel hafif Idol ağır Beyaz Benek oldu. Yemlerine sarımsak suyu ilave ettim Yem yemesinde sorun yoktu. bütün her yerini kaplayınca tatlı su banyosu yaptırdım . Sonuç iyiydi. 2-3 jn geçti. Dün akşam inanılmaz kötü halde olduğundan kovaya koyup Bir elyaf ile bastırmadan önden arkaya doğru üstünü sildim. Bütün benekler yok oldu. Sadece balık puslu bir görünüm aldı. Bugün öğlene kadar Nori ve pul yem yiyen balığım akşamdan beri yem kabul etmemekte .
    Ne yapmalıyım?Üstatlardan yardım istiyorum.
    20130519_225407.jpg

2. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun üzüldüm,gerekenleri yapmışsın ama durum kötü görünüyor,fazla yem ve ani su değişimi kötü olmuş,tuz oranı ve ısı şu anda kaç...

4. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Isı 29 a kadar cikti ayribir kapa aldim tuzluluk 1.024 tu fakat aksamdan beri 1.020 ye dusurdum... yan yatıyor.. sadece gozleri hareket ediyor... şuan salonda ağlıyorum can veriyor ben müdahale edemiyorum... hicbir ilac alamadım Allahin cezası petshoplar kapalıydi gun boyunca..

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Nerede oturuyorsun...

6. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Göztepe... bu arada balığa dokununca kanatlarını cirpmaya çalışıyor.. ama bir işe yaramıyor sanırım

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Nasıl yapsak bende Kartalda oturuyorum,son çare bakır uygularız gele bilir misin...

Yasin 61 bunu beğendi.
  8. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Alparslan bey cok tesekkur ederim teklifiniz için. ? Keske daha onceden yazsaymisim buraya.. balık artik hareket etmiyor. Kaybetti m balığı :, (
    Tankta angel var onun durumu daha iyice... karides surekli onunla ilgileniyor. Perculalarda sıkıntı yok. Ne yapmalıyım şu an.. yahut yarın tanka müdahale etmelimiyim? Butun canlıları çıkartıp bir baska akvaryum da tutmak gibi.. gerci o kadar buyuk bir akvaryum yok bende.. ben cok kötü oldum ya elim ayağım titriyor su an uzuntuden yanlış birşeyler yapmak istemiyorum..

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun abi bende üzüldüm,keşke foruma daha önce girseydin,bende Bostancıya gitmiştim sana da uğrardım biraz evvel geldim ve gördüm. Perculalar da sıkıntı olmaması iyi haber yarın duruma göre yazışırız...

Yasin 61 bunu beğendi.
  10. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Sağolasın bu kadar dusunceli davranıp ilgilendiğiniz için.. keşke gun icinde müdahale edebilseydim foruma girip yazsaymisim...
    Tekrardan teşekkür ederim.

Alparslan bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Yasin, kendince elinden geleni yapmışsın ama yaşanan son ne yazık ki normal. Amonyak patlaması yaşanmış ilk olarak muhtemelen ve balıklar tepki vermiş. Ardından şartları düzeltme uğraşın güzel ama su değişimini daha yüksek yapmalıydın, elyaf ile balığı silmek tüm mukoza yapısını çökertti ve balık tamamen savunmasız kaldı. Banyo yaptırılabilir ama sonrasında balığı şartları düzelmiş akvaryuma ilave edebilirsin. Tuzluluk düşürmek yani 1,020 yapmak en küçük fayda sağlamaz. Bu uygulama balık akvaryumunda 1,009 seviyesinde fayda verir, mercan varsa karantina tankında uygulanır. Ayrıca doğal su kullanmanda bir sorun yok hatta ben çok severim ama bu tarz mukoza çökertilen veya mukozası zayıflamış balık sorunlarında sorun kalkana kadar suni tuz kullanımı daha garanti olur.

Üzülme sağlık olsun. Akvaryumunu bizlere daha yakından tanıtmana seviniriz.

Alparslan ve Yasin 61 bunu beğendi.
  12. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Teşekkür ederim. Bundan sonra yapmam gerekenleri tasarlamam lazım. Sabah yani az önce yemleme yapmama rağmen angel balığın yem yemedi. Onu da kaybetmek istemiyorum. :(

Akvaryum toplamda 240Lt
    Işıklandırma 4 tane T5 Armatür ile
    Skimz SM 201 PS
    1 adet dalga motoru
    300 watt ısıtıcı

Canlılar ' Balıklar :
    İmparator Angel (juVanille) M boy
    2 adet True Percula
    1 adet black percula
    1 adet doctor wrasse

Mercan ve Omurgasızlar
    Leather
    Zoa
    Star polip
    Polipler
    Xenia
    Tubeworm
    Mushroom
    Deniz yıldızı
    1 adet Cleaner Karides
    6-7 adet Teke karidesi

Yaklaşık 20kg canlı kaya bulunmakta
    Tabanı 5cm'den biraz fazla mercan kırığı
    10saat aydınlanma ile bugüne kadar geldim.
    Sumpta Spagetti alg > de bulunmakta.

İmparator angel sürekli cleaner'a kendini temizletmekte. Normalde elden yem yiyen balığım yem yemiyor dün geceden beridir. Sanki yastalar gibi arkadaşları ölünce..

Üstadlarım ne yapmalıyım? Geri kalan balıklarını kurtarmak istiyorum Karantina tankı kurabilirim. Fakat fazla büyük kuramam Çünkü evde yer yok..
    ilaç vs. ne almalıyım?
    Ben Ücretli öğretmenlik yapıyorum. haftanın 7 günü çalıştığım için bugün müdahalede bulunmak istiyorum .
    Diğer balıklarını kaybetmek istemiyorum .
    Bu arada Ufak boy brown tang ile ufak boy saitfin tang 'imi Çıkartmıştım . Onlar arkadaşımda ..
    Ekleme falan yapayım mı onları?

Önce ışıkları yakıp fotoğraf çektim..

13. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşında olan balıkları bu ara unutmalısın büyük hata olur.

İmparator balığının gözlerinde puslanma, dekora sürtünme var mı?

Güzel bir su değişimi yapman iyi olur ama süreci atlatana kadar suni tuz kullanman iyi olur. Sonuçta mukoza yapısı zayıf bir dönem. Su değişmi ardından oturmuş eski balıklar oldukları için düzelme görülebilir. Karantina tankı uygulaması diğer bir alternatif. Karantina tankında tuzluluğu yavaş yavaş düşürebilirsin ama bakır bazlı ilaç düşük tuzda kullanamazsın. Kısaca karantinaya alıp ya ilaç kullanacaksın veya düşük tuzluluk ile tedavi edeceksin, diğer yöntem, karantina tankını suni tuzla kuracaksın ve balıklara tatlı su banyosu yaptırıp karantinaya akacaksın.

Su değişimi, iyi yüzey akıntısı ve bir iki gün kapalı ışıklar ile duruma bakmak bence daha iyi olur.

15. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Temel bey,
    Angel akvaryuma gireli 2 hafta oldu. Diğerleri eskiydi.
    Sadece su değişimi yapmalıyım. Ben buharlaşan suyun yerine ro > Iu su eklemesi yapıyorum 2. günde bir .
    Dün akvaryumda 5Lt sualıp yerine tatlı su takviyesi yapmıştım.
    Şimdi sadece su değişimi ve ışıkları kapatma yapmalıyım Ne kadar su değişimi yapayım peki? 240Lt akvaryum.
    İlaç diprosan tarzı kutlanmalımıyım? Şuan yen almıyor angel.
    Bu arada angel üzerinde pusulanma var. Gözlerinde birşey yok. Şuan benek yok üzerinde. Yer yer açıklık var nasıl desem renginde lacivert olması gereken yerler ana ara soluk duruyor. Damalı gibi yer yer canlı yer yer soluk ..

16. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    20130520_094606.jpg 20130520_094612.jpg

AkVaryum üstünden dalgalandirma bu şekilde yeterli sanırım..

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim fikrim bir anlık abi hareketle uygulamalar yapıp süreci zora sokmamak gerek. Suni tuzla ‰30 su değişimi ile gözlemlemek gerek. Tamamen düzelince doğal su sürecine dönülebilir. Unutma angel henüz yeni bu yüzden alışık olduğu su şartlarına yaklaşmak bu süreçte iyi olur. Diorospan yerine epargriseovit ampul kullanman daha doğru bu aşamada. İçinde iki tip ampul var, birer adet aynı anda kullanabilirsin.

18. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    Anladım bu arada az once bütün balıklar yem yediler çok mutluyum :)
    Gidip eczane den o ilaci alip su değişikliği yapayım.
    ILaci direk icine mi koyayım akvaryumun yoksa yemlere mi koyayım.

Alparslan bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İki tip ampul var içinde, birer adet suya kırabilirsin, şeffaf olan ampullerden birini de yemlerine emdirebilirsin.

20. Yasin 61

Yasin 61

İsim:
    Yasin Yıldırım
    İlacı bulamadı m bizim burdaki iki eczanedede yokmuş perşembe gelecekmis bende bekliyorum. Karantina tankı kurdum butun kalan balıklarımı buraya aldım. % 30-35 su değişikliği yaptim ana tankta. Uv çalıştırmaya başladım yarım saat kadar once. Ana tankta tuzlulugu 1.023e indirdim. Icinde cleaner Karides ve teke karidesleri birde mercanlarla kırmızı deniz yildizim var. Onlar kalsa sıkıntı olur mu 10 gün bekleyeceğim beyaz benek yüzünden. ?
    Karantina tankinida tuzlulugu 1.020-1.019 arasına düşürdü m 1.016 lara kadar inip beyaz benek ten kurtulur muyum? Balıklar dayanabilir mi?

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş