1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Moss Ball Üretim Projesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Arkadaşlar merhaba,

Malumunuz küçük akvaryumu dağıtıp bitkileri 2 farklı arkadaşa hediye ettim. Bunun sonucunda boşa çıkan küçük akvaryum ile ilgili bir kaç düşüncem var. Bunlardan bir tanesi ocellatus (cüce cichlid) beslemek. Bu gün aklıma gelen ve kendi kendime "neden olmasın?" diye düşündüğüm "moss ball üretim projesi". Moss ball yani yosun topu Japonya ve Kuzey Avrupa soğuk su akarsu ve göllerinde doğal olarak bulunuyor. Yuvarlak olmasının nedeni ise akarsular ve akıntılar nedeniyle yerde yuvarlanması, sabit bir yerde kalmaması. Bunu akvaryum şartlarında yaratmayı hedefliyorum.

Akvaryum içerisine 2 farklı yöne rampa mevcut. Yukarı rampanın başında güçlü bir kafa motoru var. Moss ball'ı rampadan yuvarlayarak sonuna kadar itiyor.

Moss ball rampanın sonuna gelip iniş rampasına doğru ilerliyor. İniş rampasından tekrar kafa motorunun önüne geliyor ve işlem devam ediyor.

Sağlıklı, yeterli ışıklandırma, düzenli gübre ve mayalı co2 ile bunu yapabileceğimi düşünüyorum. Fikri veya tecrübesi olan?

Dip not : İlk defa böyle bir çizim yaptım. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

---

Ekleme

Bu hareket sürekli olmayacak günün belirli bir saatinde 1-2 kere 20 dakika boyunca. Rakamlar tahminidir. Moss ball'ın doğal ortamını araştırıyorum hala.

Heliak bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş