1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Motor önerisi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    İç filtrem çok güçsüz.
    Balıkların pislikleri akvaryumun dibinde durup duruyor, dip çekimi yapmazsam motorun çekeceği yok.
    Çok çok çok yakınına gelmedikçe (1cm yakınındaki şeyi bile çekmiyor, düşünün artık) çekmiyor bir şeyi.

Yeni motor almayı düşünüyorum.
    Çok pahalı olmayan, ama kullanışlı, sağlam ve güçlü olan bir motor önerebilir misiniz?

Akvaryumum bu.
    (Bu akvaryum 50 litre mi 30 litre mi? Akvaryumcuda 30 litrelik akvaryum olarak ufacık en küçük boy akvaryumu gösterdi. Ama benim akvaryumum o kadar küçük değil. Ama en boy yükseklik olarak hesaplayınca da 30 litre çıkıyor...? )

2. taygun

taygun Guest

Motor önerisi

Hakan Merhaba,

İç filtrenin yetersiz olduğunu söylüyorsunuz. Burası gayet açık da akvaryum hacmi ile ilgili söylediklerini anlamadım. Ölçülerine göre hesaplayınca akvaryumun 50 litre çıkıyor ama senin akvaryumun o kadar küçük değil? Öyle mi?

Ben işin içinden çıkamadım doğrusu.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Motor önerisi

En x boy x yükseklik = bölü 1000 = litreyi böyle hesaplayabilirsin, Hakan kardeş, bence yeterli suyun pırıl pırıl. ;)

4. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Motor önerisi

Şimdi en başından anlatayım.
    Akvaryumcuyla konuşurken akvaryumumu sordu, bende 30 litre dedim.
    O da yani şundan mı diyerek ufacık bi akvaryum gösterdi. Bende hayır o kadar küçük değil dedim.
    O da o gösterdiğim 30 litre dedi.
    Bende balıkların sergilendiği akvaryumları göstererek "bunlar kadar aşağı yukarı" dedim.
    O zaman 50 litre dedi.
    Ama en boy yükseklik olarak hesaplayınca da 30 litre çıkıyor.
    Akvaryumumun eni 20cm, boyu 50cm, yüksekliği 30 cm.
    Dip çekimini dün yaptım, ondandır pırıllığı :)
    Dipten yakın çekim yapsam da görseniz diptekileri :) :)

Bölü 100 yapınca da 300 çıktı :)
    Ama 30 oluyor o işte sanırım.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Motor önerisi

Pardon Hakan kardeş, yanlış yazmışım 1000 olacaktı...

30 litre akvaryuma şelale filtrede kullanabilirsin, yalnız akvaryumda akıntı yoksa, küçük filtreler dibi çekmez...

6. taygun

taygun Guest

Motor önerisi

Açıklaman için teşekkürler Hakan

İç filtreden beklenti çok yükseltmemeni tavsiye ederim. Biraz daha büyük bir iç filtre aldığında bu sefer balıklar akıntıdan serseme döneceklerdir.

Dış filtre bile her pisliği çekmemektedir. Diş filtrenin emiş borusu da 3-4 cm çevresindeki pisliği çeker. Geri kalan su içinde erir gider. Dış filtre daha çok bu suyu filtre ederek suyu temizler. Bunun aksini iddia etmek pek doğru olmaz.

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Motor önerisi

Yardımlarınız için teşekkürler Murat ve Tamer abi...
    O zaman almama gerek yok. O bile 3-4 cm çevresindekileri çekiyorsa benim motorun bu hali normal.
    Akıntı da normal zaten orda problem yok, dediğiniz gibi güçlü bi motorun akıntısı balıkları sersemletebilir, o açıdan düşünmemiştim.

Tekrardan teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş