1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

mozambik ciklet

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde avci36 tarafından 12 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. avci36

avci36

İyi günler değerli portal sakinleri... yine bir sorunla bilgilerinize sığınıyorum :cekingen: Damızlık olarak beslediğim mısır cikletlerim (mozambik) var. Son bir haftadır dişi olan bir tanesinde durunluk ortaya cıktı. sürekli yere çöküyor. Kumdan kalkmıyor. Yem verirken hepsinden daha canlı oluyor. Yüzgecinde kuyruğunda gözle görülür herhangi bir sorun yok. Onları çift olarak almıstım. 3 ay filan önce erkek olanını bir arkadasım istedi kıramadım ona verdim bu yalnız kaldı. bunun boyunda aynı türden başka yok. Diğerleri daha küçük. acaba kuluçka zamanı geldiğinden böyle olmus olabilirmi? yada bir iç parazit? flagyl tablet kullanıyorum belirli zamanlarda. birde bunun serumu varmış. Daha önce bu serumu kullananınız varmı? bunun bir zararı olur mu?

2. avci36

avci36

mozambik ciklet

Bu konuda neden kimse birşey yazmıyor? :(

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    mozambik ciklet

Selamlar,

Öncelikle geçmiş olsun diyeceğim ama balığın önemli bir sorunu olduğunu sanmıyorum. Flagy ilacını iç parazit şüphesi yüzünden kullanmışsınız ve düzenli kullandığınızı yazmışsınız. Bu ilaç en son sizin beklediğiniz olan iç parazitte işe yarar. Yaptığımız araştırmalar sonucu bu ilacın tam tersi tüm dünyada beyaz benek hastalığında kullanıldığını gösterdi. Konu üzerine yazışmaları ve kaynakları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Düşüncelerinizi ve ilaçla ilgili tecrübelerinizi konuya eklerseniz seviniriz.

Akvaryumunuzun genel bilgileri başlık içersinde bulunmuyor ancak eklediğiniz ilaç nedeni ile %30 ısı eşitlemesiyle birlikte su değişimi yapmanızı öneririm. Damacana suyu kullanırsanız çok daha iyi olur. Dinlendirme ile su hazırlayacaksanız bekletme aşamasında suya hava motoru ile oksijen pompalayarak bekletin. Akvaryumunuza mevcut sağladığınız oksijen miktarını artırın. Balığın yem alıyor olması sevindirici olmakla birlikte istediğiniz hareketli aşamaya gelmesi için içerik olarak zengin besinler vermeye özen gösterin. Sarımsak suyu emdirilmiş yem, minik sarımsak parçaları halinde eğer alıyorsa verin. Haşlanmış bezelye tanelerinin zarını çıkararak tüm balıklarınıza verin.

Serum konusuna gelince, hangi amaç uğruna kullanmayı düşünüyorsunuz ?

Geçiken mesajlar olabilir, bazen konular üst üste açıldığında veya diğer konulara mesaj yazıldığında konular altta kalabiliyor. Bu durumlarda konuyu öne çekmek adına yaptığınız gibi kısa hatırlatma yerinde olur. Anlayış için teşekkürler.

Balık ve akvaryum ile ilgili gelişmeleri iyi ve olumsuz yönde yazmanızı rica ederim.

Keyifli paylaşımlar...

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  4. avci36

avci36

mozambik ciklet

Herhangi bir amaç uğruna değil Temel abi. uzun bir süredir bu tableti kullanıyorum. Balıklar açısından çok faydasını gördüm. Beyaz benek hastalığında ısıyı yükseltip bir kaç balık için diğerlerini rahatsız etmektense bunu kullanmayı tercih ettim hep. ayrıca balıklardaki halsizlik durgunluk zamanlarındada karantina tankında bu ilacı kullandım. kısacası bir zararını görmedim. tek sıkıntı yosun oluşumu... serumu sormamdaki amaç geçenleri tabletten almaya gittiğimde eczacı tablet kalmamış ayrı oranda serumu var bu ilacın dedi. onu merak ettim. Daha önce kullanan yada bu serum konusunda bilgisi olan varmı diye merak ettim...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    mozambik ciklet

Evet çok haklısın bu ilacın yosun oluşumunu tetiklediği birçok kaynakta belirtiliyor. Tabi sen tecrübe etmiş ve memnun kalmışsan söylenecek fazla birşey yok.

Serum konusuna gelince eczacı normal bir şekilde aynı faydayı gösterecek alternatifi söylemiş bence. Balık için kullanacağını biliyor muydu ? Tabi farklı açıdan bakarsak serum hali sıvı bir ilaç. Bu ilacı akvaryum suyuna dökmek yine akvaryuma atılan hap ile aynı işlemi yapacaktır gibi bir mantıklı düşünce ortaya çıkarabilir. Deneyen var mı bilmiyorum açıkcası.

6. avci36

avci36

mozambik ciklet

Abi benim için yosun oluşturması herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Farklı hastalıklarda farklı ilaç veya yöntem kullandığım için her vukuattan sonra karantina akvaryumundaki suyu boşaltıp dip çekimi yaparak yeni su koyuyorum ve hazırda bekletiyorum. Kısaca ben bir zararını görmedim. ama bu serum konusunda tedirginim biraz ya bişey olursa diye ama bi kaç gün sonra deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak ?

7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    mozambik ciklet

Aslında eczacıya sormak lazımdı aynı ilaçmı diye.Eğer aynı ilacın serum yani sıvı hali ise olur gibi geldi.Kim bilir belkide hap halinden çok daha iyidir.Bilmek için denemek lazım tabi.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    mozambik ciklet

Madem karantina akvaryumu var bence de sorun değil. Önemli olan karantina akvaryumunda balığı sağlığına kavuşturmak. Zaten karantina akvaryumlarının suları her zaman sıfır ve hazır halde bekletilmeli ki akvaryumumuzda oluşan sorun yüzünden balıkları aktardığımızda değerleri yerinde bir su ortamında daha iyi sonuç alalım.

9. avci36

avci36

mozambik ciklet

Herşey için teşekkürler abi. İyi günler iyi forumlar.

Sayfayı Paylaş