1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mpanga Hakkında Yardımlaınız Bekliyorum

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Müzükçü tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Müzükçü

Müzükçü

İsim:
    Arda Aras
    Merhaba Arkadaşlar aranıza bugün katıldım ve 2Yıldır akvaryum hobisiyle ilgileniyorum.Okul nedeniyle akvaryumuma fazla bakamadım ve şimdi tür değişikliğine gitmek istiyorum.Mbuna ailesinden Mpanga balıklarına merak sardım.Sizlerden yarımlarınızı bkliyorum.Bir kaç sorum olucak:
    -Bu balıklar zor balıkmıdır?(Bakımı yemesi hastalığı vs.vs.)
    -Cinsiyet ayrımı hakkında nette biraz ordan biraz burdan bilgi edindim ama ne kadar doğrudur bilemem onun için bu balıkları söküp takacak (Biraz acayip bir benzetme oldu galiba :D) ilmini yazmış bir arkadaş veya deneyimli arkadaşlarımdan cinsiyet ayrımı hakkında bilgilendirilmek istiyorum.
    -Etçil mi beslenirler?,otçu mu ?
    -Kayalıklardan mı hoşlanırlar bol bitkili tankdan mı ?
    -Zorluk derecesi nedir?
    -Yavru alımı zor mudur?Fazla naz yaprmı?
    Şimdiden hepinize teşekkür ederim bana yardımcı olduğunuz ve olacağınız için...

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Mpanga Hakkında Yardımlaınız Bekliyorum

Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz. Zamanında bu balıklardan beslemiştim. Gayet hareketli, çoğu Mbunaya oranla canlı renklere sahip olan bir tür. Tamamen otçuldurlar. Bakımları kolaydır, uygun ortamı sağlamak için bol kayalık ve 3 - 4 mm büyüklüğünde kum yeterli olacaktır. Erkek dişi ayrımı zordur aslında. Balıkları tanıyıp anlamak gerek. Dişilerin bantlarının gövde rengine oranla daha koyu kalırlar.

Yani aşağıdaki resimden örnek verecek olursam;

Ortadaki balık erkek, sağ alttaki balık ve sol üstteki balıklar dişidir. Erkek her zaman daha canlı renklere sahiptir, Yüzgeçleri genel olarak hep açık gezer, dişiler biraz daha çekingen diyebiliriz.

Yukarda da yazdığım gibi tamamen otçuldurlar, Ömer İYİDOĞAN Bey 'den (forumda aratınız) uygun fiyatla temin edebileceğiniz Tetra Pro Vegetable, NLS Chichlid Formula yemleri ile gayet güzel besleyebilirsiniz. Aynı diyete uygun balıklarla bir arada büyütebilirsiniz.

Bu bilgiler bana yetmez ben hepten detaylı öğrenmek istiyorum derseniz; http://www.akvaryumportali.com/tatl...0-sonunda-kurdum-yeni-akvaryumumu-6524-4.html konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ayberkbyberk bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Merhaba Mpanga tipik Malawi cikletidir,çok haraketli,kayalıklardan çok hoşlanır,bölgeci ve agresiftir,cinsiyeti erkeklerin alt yüzgecinde yumurtaya benzer sarı noktalara bakarak anlaya bilirsin,siyah cizgileri daha belirgin,ağız kısmı daha siyahtır,ikiz yüzgeçleri daha uzundur,kısacası erkek mpanga dişiden rengi daha canlıdır.Selamlar... :temel:

4. Müzükçü

Müzükçü

İsim:
    Arda Aras

Cevap yazan ve resimli anlatan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim, bilgilerinizi paylaştığınız için.

Sayfayı Paylaş