1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mpanga & Polit Bitkiliye dönüyor :)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar hepinize selamlar.

İsmail abim'in ve Temel abim'in çıkar o plastik bitkileri çıkar çıkar diye söyleye söyleye şimdi bitki eklemeye karar verdim akvaryumuma. Ancak hiç bir fikrim yok hangi bitkiler olabileceği konusunda. Anubias var bildiğim sadece sert yapraklı bitki olarak.

Öncelikle fikir vermesi açısından ekipmanlarımı yazmakla başlıyorum.

Tankımı bilmeyenler için; 100 x 50 x 50 250 litrelik tankım var.

Balıklar:
    10 Tane Mpanga (damızlık altı hepsi)
    10 Tane Polit
    1 Normal vatos. (7-9 cm arası)

Aydınlatma olarak (murat abinin yapacağı 12 sıra 95 cm SMD ledli armatür gelinceye kadar) 1 tane philips 865 60 cm lik. 1 Tane Roxin 600 Grolüx dalgıç flo, 1 tane de 30 cmlik mavi roxin rx300 dalgıç flo. Aydınlatma süresi sadece hava kararınca balıkların uyku düzenini sağlayabilmek için akşam 20:00 - 22:30 arasında 2 buçuk saat.

Kum: 2-3 mm arası normal bi kum. Özelliği yok sanırım.. Tabanda 3 cm kalınlığında.

Havalandırma:
    Çift çıkışlı hava motoru 120 cm hava taşı ile günde 8 saat sürekli açık olarak.

Filtrasyon: Atman F4 900 L / saat (kutu üzerinde yazan bu)

Dip çekimi: 15 günde bir

Su değişimi: %30 su değişimi her dip çekiminde.

Kullanılan Su: İzmir şebeke suyu.

Şimdi sizlerden gelen bilgiler doğrultusunda aydınlatma, su değişimleri, taban malzemesi vs gibi şeyleri değiştirebilirim. Balıklarım Mpanga ve kum konusunda yanlış bir tercih ile başladığımın farkındayım. Aslında 1-2 mm ince mercan kırığı olmalıydı çünkü balıklarım gereği sert PH olması gerek suyumun. Ama bitki dikeceğim için şimdi pek bişey kaybetmiş sayılmam sanırım.

Yapmak istediğim ve Merak Ettiğim;

Balıklarım için sert PH sağlamak adına kumumu komple mercan kırığı ile değiştirmek istiyorum aslında. Merak ettiğim şu ki; mercan kırığı anubias gibi chichled e uygun sert yapraklı, az aydınlatma gereksinimi olan bir bitki ancak mercan kırığı kumunun getireceği su sertliği dez avantaj olur mu? Kumumu değiştirme konusu sadece mercan kırığı için geçerli aslında. Bitki toprağı falan düşünmüyorum. Zira; sadece 5 bilemediniz 10 kçk bitki olacak akvaryumumda.

Vereceğiniz bilgiler doğrultusunda; bitkilerimi haftaya pazara kadar tedarik edip başlamak istiyorum bitkiliye. Dekor konusunda da aşağıdaki resimden farklı olarak; kayaları azaltacağım. Bulabilirsem yuvarlak hatlı taşlar ile yapmayı düşünüyorum. İsmail abinin önerisini dikkate alarak taşları sağ ve sola yaslayarak üst üste dizeceğim. Orta kısım boş kalacak. Ferahlayacak biraz akvaryum yani. ;)

Önerilerinizi bekliyorum bu işin ehli üstadlarım ve fikri olan herkesten. saygılar:gif

Tankın Şu andaki Dekoru;

Kumu yakından görmeniz için bi kare; (mevcut olan kum)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Evet kaşıntı başladı sende Erman.

Taban bitki için kurulacak, senin Anubislar filan kesmeyecek zaman ile, bol dekorlu aralarından bitki fışkırmış güzel bir akvaryum olabilir.

Sert suda bitki gelişmez maalesef hep olduğu yerde kalır, mercan kırığı ile yaptığında kuma bitki gömemezsin, anca Anubias ile yeninmek zorunda kalırsın. Suya salınım yapmayan, silis, bazalt, derekumu, hagen düşünmelisinki suyu sertleştirmesin, zaten oksijen verdiğinden dolayı, pH birazcık artacak buda yeterli olur senin için.....

Bitkilerden seçeceğin türler ise, Cryptocoryne türleri, Anubias türleri, javafern türleri ile olur......

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :F :F :F :F :D :D :D :basardim:

Benim akvaryumun kumu şimdilik anubias ve java fern için uygun mu? Uygunsa direk dediğin türleri alabilirim ve başlayabilirim ancak; ışıklandırma günde kaç saat olmalı? Zaman saatim var evde ayarlayabilirim? Gübre mübre gerekecek mi? Şahsen seninle telefonda da konuştuğumuz gibi; az ışık ihtiyacı olan; dayanıklı bitkiler arıyorum zira az vakit ayırabiliyorum akvaryumuma. ;)

Bitki satın alırken neye dikkat edilmeli? Yapraklarda kökte vs gibi şeylerde dikkat etmemiz gereken önemli hususlar nelerdir? saygılar:gif

Cryptocoryne;

Java Fern;

Anubias;

Bu arada Java fern dekora sabitlenebiliyor sanırım? Hoşuma gitti :)

Cryptocoryne Walkeri yi biraz araştırayım dedim.

1 pakette 1 kök vardır. Her kök ortalama 5-7 yapraktır. Yaprak boyları 7- 9 cm arasındadır. Yanlardan sürgün verererek çoğalır. Yüksek ışık altında yaprakları kızılımsı renk alır.

Anavatani: Asya
    pH : 5,5 - 7,8
    Sicaklik : 20 - 28 c
    Isik Ihtiyaci : Orta - Yüksek
    Co2 Ihtiyaci : Gerekli
    Yükseklik : 12 - 20 cm
    Genişlik : 8 - 10 cm

Bir ön plan bitkisidir. Yaprakları sert ve daha sivri bir yapıya sahiptir. Yapraklarının sert olmasından kaynaklı daha toplu duruş sergiler. İlk ekildiği zaman taban güberi ile desteklendiği zaman yeterli ışık ve co2 takviyesi ile 6 haftada yeni sürgünler vererek tabana yayılmaya başlar. Bitkiyi ekerken 3 cm ara ile ekilmesi uygundur.

Kök fiyatı 3.5 TL demiş. Nasıl sence Murat abi ?

Java Fern için de; 15- 16 yapraklı yaprak uzunluğu 6-7 cm olan kökler halinde satılıyormuş. Kök fiyatı 10 TL imiş. Chichlid akvaryumları için kullanılabilir olduğunun altı kırmızı ile çizilmiş. :) Zaten sevmiştim bitkiyi ;)

Taban kumunu da zaman içerisinde kendi evime geçince değiştireceğim sadece. O yüzden şimdilik taban kumu değiştirmesem olur mu ki?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tabanda, kum yüksekliğin yeterli değil Erman, kumunda ne olduğunu bilmiyoruz....
    Kumu test etmen için tuzruhu lazım sana, dışarı çıkart bir avuş, musluk suyunda yıka ve bir tabağın içine alarak tuz ruhunu üzerine dök, köpürmüyorsa problem yok....

Bitkileri canlibitki.comdan temin edebilirsin yanlız ithalat tarihine denk getirmeye çalış.

Javafernleri kütüğün üzerine bağlaman gerekiyor. Cichilid akvaryumunda kütük nasıl olur bilemem. Çok eskimi,ş suya salınım yapmayan,(Yumuşatmayan) bir mangrov bulman gerekir.....

Gübre gerekli olacak tabi, Tunç'tan alacaksın gübreleri ama Ağustos 15 den sonra, tatilde sanırım kendisi.

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    :) :) Kaşıntı olayı güzelmiş :D :D :D

Ben ce de anubias ve java ferne olabilir. Ben cichlid akvaryumunda bu bitkileri yetiştirmeye çalışmıştım ancak sıfır verimle kaldık. Yani cichlid akvaryumunda zor. Yüksek ph seven cichlidlerle olmaz. Bence cichlid sevdan varsa cüce cichlid yap derim. Ramirezi falan...

Yani boş boşuna deneme derim. Işık olayında kurtarabilirsin belki ama zaman içinde cichlidler çıkartıp atıyor bitkileri.

Duboisi beslerken saz alıp eklemiştim tanka , saolsun balıklarım resmen kemirdi sazları :) Bunları da düşün yani.

Bitki sevdasına gir sen de... :)

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Can hocam girdim zaten girmeye :D Bakalım.. Chichled akvaryumlarına bakıyorum yurtdışından falan kaynaklara; adamlar yapmış.. Sarı prenses vs. gibi akvaryumlarda falan var anubiaslar java fernler... Hayırlısı bakalım. ;)

Bu arada bi kaç örnek chichled li bitkili tanklardan;

Murat abi akşam eve gidince deneyeceğim kum için testi. Ayrıca kütük şart değil anubias ta olsa olur sadece ve diğer önerdiğin bitki. Kum konusunda da senden haber bekliyorum. Olmazsa gizem hanım'ın izmirde aldığı yerden alırım. Halledilir bi şekilde o. Teşekkürler yardımlar için. ;)

7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Murat Abi ,

Gübre olayı olur mu ki cichlid akvaryumunda ? O kadar kumla oynamayı seven balıklar varken... ?

Erman;

Ya bitkili cüce amerikanlar :) ya da mpanga ve polit ... :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bak onu hiç düşünmedim Can, sanırım olmaz, cichilidler tabana kadar iniyorlar sanırım...

Erman, Gizem'in aldığı yerden al kumu sen, tahmin ediyorum Quartz kum aldı, siyahı beyazı var olduğunu söylüyordu.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abi kumları araştırdım azıcık; kuvarz kum diye iki çeşit var. Beyaz olsun kumum aslında seviyorum beyaz kumu.

Biri 10 kilosu 15 lira 3-5 mm

diğeri nin fiyatı da aynı ama o 0.5 mm (ince kum olsa daha iyi olur sanırım) hem balıklar hem bitkiler için?

Bu kumlara dediğin tuz ruhu denemesi yapılsa erir mi ? Erirse problem olur mu? Çünkü balıklarım gereği gübreli bi sistem kullanamayacağız en azından toprak altı gübreli bi sistem olmayacak.. Önerilerin nelerdir Murat abi? Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca siyah kum da şu şekilde; (1-2 mm) ( hagen değil )

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Beyaz seviyorsan, 1-2 mm bulursan daha güzel olur, ama cichilidlerde 0.5 seviyor sanırım, olur olur, 0.5'de olur...

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman kardeşim 0,5 mm olan kum alman daha iyi olur cichilidler murat abinin dediği gibi kumla oynamayı severler çoğu türler kumları ağzına alıp solungaçlardan atarlar.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bende öyle tahmin etmiştim abi. ;) Teşekkürler yardımlarınız için. Kurt Akvaryuma gideceğim bu cumartesi. Olursa oradan alacağım. Tabandaki kumumu çıkarıp yeni alacağım kumu eklemek istiyorum. Akvaryum 100 x 50 x 50 ve ben 8 cm kalınlığında kum elde etmek istiyorum. 100 x 50 x 8 olacak yani. Hacim olarak kaplayacağı litre; 40 litre. Aşağı yukarı bana kaç kg kum gerekir ki acaba ? Kumun özkütle miktarını bilmediğimizden bunu tahmin etmek zor olsada; ben bi 60 - 70 kilo gider düşüncesindeyim? Siz ne dersiniz? Takriben kaç Kg almalıyım?

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    50 kg kum ile yaklaşık 10-12 cm kum kalınlığı yapar akvaryumunda Erman.

100 cm boy x 50 cm en x 10 cm istediğin kum kalınlığı = 50.000 çıkan tutarı 1000'e bölersin. Hesabı böyle yapabilirsin.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi o şekilde hacimi hesap ederiz ağırlığı değil ki ? Yani 1 litre kum ya 0.7 Kg ediyorsa? O zaman; 50 litre kum; 35 Kg eder. Kg olarak düşünmemiz gerekmez mi? O yüzden öyle bir hesap yaptım ama takriben yakınsa litre kiloya; o zaman sorun yok. Hatta litresi kg olarak da geçebilir. Yani 1 litre kum 1.3 Kg da tutabilir ağırlık olarak. O zaman daha az yapmamız lazım dediğin gibi. Ama senin tecrübene dayanarak 50 Kg alabilirim yarın? saat:gif

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Benim 120x50, 420 litrelik akvaryumuma (Tropheus için) 60 kg Quartz kum aldım 0.5mm 10-12 cm yükseklik mevcut....

Bilgine....

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    tamam abi o zaman benim için 50 Kg kafi sanırım çünkü bende quartz kum alacağım. 0.5 mm olanından. Yarın inşallah alıyorum kumu. =) Teşekkürler Murat abicim. ;) toka:gif
    Ayrıca şu tankın da bi resimlerini ekle de görelim abi merak ettim :)

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Erman bey size kolay gelsin diyor ve yukarda ki tanklara bayıldığımı söylemek istiyorum.Öyle bir tank yaparsanız başından kalkmanız çok zor olur gibime geliyor.Kimse başından ayrılamaz o güzelliğin.. Yeni tankımda görmek istediğim karelerdendi bunlar hemen sizin bu konunuzu kara listeme ekliyorum. :)

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hangi tankın anlayamadım.:smiley33:

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abicim trophus tankının işte? :)

Volkan abi su sıcaklık sorununu düzeltmeden öyle bir tank çok zor şimdilik en azından :) Kumu yarın alacağım, su sıcaklık sorununu da halledersem, bitkileri almak konusunda bi sıkıntım kalmayacak. :) Teşekkür ederim ilginize ayrıca.

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Az önce iki tankımda da bulunan farklı çeşitteki kumlara tuz ruhu denemesi yaptım.

Malawilerimin olduğu tanktaki kum; beyaz quartz sanırım. Köpürme yapmadı. Sadece aralarda farklı renkteki taşlar var. Bunlarzaten kahverengi iğn başı kadar küçük taşlar. Onlarda köpürme oldu. Ama sorun teşkil eder mi etmez mi bilemiyorum. Oran olarak farklı renkteki taşların quartzlara oranı %3 ile %5 arasındadır. Çünkü çok seyrek var aralarda bir iki tane. Bir çay bardağı kumda 3 tane minik taş denk geldi sadece onlar köpürdü.

Dün gezdim epey akvaryumcu, hemde yanımda tuz ruhu ile :D :D :D Almadan önce test ettim kırmadılar beni sağolsunlar ama malesef köpürmeyen taş bulamadım desem yeri. :(

Bu bendeki kum yani malawi akvaryumumdaki kullandığım beyaz olan köpürmedi. Dere kumu da var bende bi 30 - 40 Kg. Bunları birbirine karıştırıp akvaryuma koysam mı diyorum ? Murat abi ne dersin? Dere kumu da köpürmüyor. Bilgin olsun.

Sayfayı Paylaş