1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mutfakta kullandığımız Reverse Osmos İle Akvaryum Suyu Temin Etme

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde emarch tarafından 7 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Merhaba, Akvaryumumu kurarken çeşme suyu kullanmamam gerektiğini ve reverse osmos bir sistemden temin etmem gerektiğini okumuştum. Tabi bu bilgi bana yetti ve bende akvaryumum suyunu mutfaktaki içme suyu arıtıcımdan temin ettim. Hatta mutfağımda osmos var diye boşuna harcama yapmayacağımdan dolayı sevinmiştim. Fakat eksik araştırmamım sonucu Mutfaktaki içme suyu arıtıcısı akvaryum suyu için ideal olmadığını akvaryumundaki yosunlaşma ve bir takım sorunlar ile öğrenmiş oldum.

Reverse osmos sistemi piyasa bir çok çeşidi olsa da. Ana mantığı şöyle.
    1-) kalın tortuları tutması için 5 micron filtre
    2-) daha ince tortuları tutması için 1 micron filtre
    3-) Kloru bulanıklığı organik madde ve kokuları tutması için blok karbon
    4-) Arıtıcının kalbi olan ve hemen hemen hiç bir şeyin geçmesine izin vermeyen 0,0001 zara sahip olan membran filtre
    5-) tatlandırıcı görevi olan post karbon

Bu beş filtre reverse osmos sisteminin ana filtreleri olmazsa olmazları. artık piyasada bunlara ek olarak mineral, alkalin, detox vs gibi filtreler eklenerek saf suya yakın olan suyun mineral bakımdan zenginleştirilip daha sağlıklı su içmemizi sağlamaktadır. Akvaryum için bu su sıkıntı yaratmaktadır. Tuz üreten firmalar tuzu ekleyeceğiniz suyun neredeyse 0 değerinde olduğunu baz alarak üretim yaparlar. bir de sizin arıtıcınızdan gelen mineraller ve katkılar eklendiğinde suyun dengesi bozulmaktadır.

Şimdi nasıl bir yol izlemeli. Eğer mutfağında içme suyu için alınmış bir osmos sistemi var ise benim gibi. Membran filtreden hemen sonra bir T yaparak bir silikat filtre eklenir. Diğer katkı ve tatlandırıcı filtrelere su gitmeden 5 micron - 1 micron - blok karbon - membran - silikat filtre den geçen suyu ayrı bir hortum yoluyla akvaryum suyu elde edebilirsiniz. Gidip piyasadan 400-500 tl verip akvaryum için arıtıcı almamış olursunuz.

Mutfakta arıtıcım yok. Fakat akvaryuma arıtıcı alacağım diyorsanız. bence gidip gene piyasadan içme suyu için bir arıtıcı alıp dediğim yöntem ile silikat filtre ekletip kullanabilirsiniz. Hem içme suyunuz hemde akvaryum için suyunuz olur.

TDS metreniz bence olmalı. Her şeyi yapsanız da en son suyunuzu TDS metre ile kontrol etmelisiniz.

Silikat filtrem bugün elime ulaştı montajını yaptıktan sonra sizlerle T montajını ve gerekli aparatların neler olduğunu resmini de paylaşacağım. Tabi şimdi akvaryumumdaki suyu temizleyebilmem için %20 oranda hafta da bir değişim yapacağım..

Bazen çok önemli konuları forumda yazışmalar arasında kaçırabiliyoruz... ben de arıtıcı almayı düşünen veya benim gibi reverse osmos içme suyundan akvaryumuna su koyan kişiler için bilgi vermek istedim. İnşallah yardımı dokunur.

DogTrainer Chn, _Huqqa_, Nadir ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Silikat filtrenin hangi noktadan eklenmesi gerektiği daha iyi anlaşılması için. bir kaç şema çizdim. 1. olan piyasada akvaryum suyu için satılan cihazları temsil ediyor. 2. Mutfakta tezgah altına takılan içme suyu arıtma sistemlerini temsil ediyor. 3. ise Mutfak için alınmış bir arıtıcının, aynı zamanda akvaryum suyu olarak nasıl kullanacağını anlatıyor. Orijinal içme suyu sisteminizi bozmadan 400-500 tl vermeden 50-60 tl ye bir silikat filtre ile akvaryum için reverse osmos sistemine sahip oluyorsunuz.

Akvaryum Osmos.png

Su değerlerindeki farkı görmeniz açısından. Benim evimdeki Çeşme suyu, arıtıcı içme suyu ve silikattan geçmiş olan akvaryum suyunun değerlerini aşağıda resim ile ekledim. İnşallah yardımı dokunur..

IMG_3876.JPG IMG_3875.JPG IMG_3874.JPG

Arkadaşlar Bir şey daha eklemek istiyorum bu konu önemli. Hem mutfak + akvaryum için olan sistemde yani 3. resimdeki sistemde şöyle bir şeye dikkat edeceğiz. Akvaryum için su dolumu yaparken mutlaka 5 veya 10 lt oluyor arıtıcının deposunun hemen üstünde bir vana var onu kapatacağız. Bu yapma amacımız membrandan suyu direkt alabilmek için yapıyoruz. Çünkü depodaki su değeri 26-30 arası olacağından silikat filtreyi zorlamış oluyoruz. Halbuki membrandan çıkan değer 8-10 arası olmaktadır.

_Huqqa_, Deniz Atlı Prens, Nadir ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Emrah abi çok yararlı bir paylaşım olmuş, teşekkürler.
    Siz 30 tds te bile yosun sorunu yaşadıysanız damacana ile kurulum yapanlar bitti o halde, benim gördüğüm genelde 100-150 arasında damacana sular.

emarch bunu beğendi.
  4. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Yani aslında piyasada bazı damacanaların akvaryum suyu için uygun olduğunu söyleyen arkadaşlar var fakat Fatih beyin dediği gibi 0 tds diyorlarsa sıfır olmalı.. Su çok önemli hala yosun sorunum devam ediyor.. Yani yosunlaşma artmıyor ama azalma çok yavaş .. Ayrıca ben teşekkür ederim... Şimdi bu hobi gerçekten pahalı bir hobi.. Basit hatalardan hobi zevk alacağınız yere eziyet etmeye başlar.. O yüzden insanlar bilgi ve tecrübelerini paylaşıyor..

ka2n bunu beğendi.
  5. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Tamda aradığım konu :D silikat filtre hangi marka kullanıyorsunuz?
    birde bildiğim kadarıyla alkaline filtre ph düzenleme görevi görüyor aynı zamanda.
    yani alkaline filtreyi dışarı çıkardığınızda ph düzeyiniz düşmüyorumu?
    Teşekkürler.

emarch bunu beğendi.
  6. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Ben teşekkür ederim.. Kullandığım Silikat filtrenin markası yok.. Bir firmadan aldım. Siz de alırken açıp tekrar dolabilen bir houseingi olsun ki sonradan doldurabilirsiniz. Burada alkalineden öte arıttığınız ve akvaryuma koyacağınız suyun tds ile ölçümü yapıldığında 0 çıkması gerekmektedir. İyi bir tuz kullanıldığında ph Kh mg ca aklınıza ne geliyorsa akvaryum için ne gerekliyse tuzun içinde hepsi var zaten. Önemli olan tds değeri 0 olan suyu elde etmek. Alkaline filtrenin ekstra katkısı olabilir mi bilemiyorum bilmediğimden riske edip onu akvaryum çıkış suyuna eklemedim. Ben direkt membrandan sonra suyu silikata yönlendirip 0 tds değerinde su elde ediyorum..

7. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    peki ph değeriniz çıkşta ne oluyor?
    sanırım buradaki problem çin malı ro filtre kullanınca oluyor. Amerikan malı filtreler 180 tl civarı ve 8.5-9 arası ph olarak çıkartıyor.

emarch bunu beğendi.
  8. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Yardımı olur mu bilemiyorum ama şöyle bir uygulama yaptım. Su değişimi sırasında tds ile suyu kontrol ettim 2 değeri veriyordu. 1024 tuzluluk olana kadar red sea coral pro kullandım. İyicene tuzu erittikten sonra kh ve ph kontrol ettim kh ve ph 8 çıktı.. Bu değerler gayet normaldi. Sonuç olarak reçineden sonra çıkan su 0 değerinde olduğunda her ne olursa olsun ph kh mg ca bunların hepsi normal değerlere geliyor..

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. muratmurat

muratmurat

İsim:
    Murat murat
    Arkadaşlar akvaryumum 150 litre haftada 10 litre su yeniliyorum tuz red sea coral pro ph 8.3 ca 410 kh 8.6 mg 1290 tuz 1025 sıcaklık 25*C son ölçümleri bu sabah akvaryumum 7 aylık çift saf şu sistemi ile 0 tds ph 5.5 şu kullanıyorum ps, dalga motorlarim ve samp sistemim mevcut yinede su değerleri kabul edilen değerlerde ya yükseliyor veya alcaliyor yani sabit Tutamıyorum sizce eksik hata nerde canlıların çok az bir elin parmaklarını geçmez 5 adet Karideslerim dışında kaybı olmadı balıkları gayet sağlıklı yinede su değerleri ndeki dalgalanmalar takılı kaldım cevaplarınızi yorumlarınızı rica ederim Teşekkürler

emarch bunu beğendi.
  10. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Reverse osmos sistemini sadece akvaryum için kullanmayı düşünüyorum, Hangi markayı önerirsiniz fiyatları ne kadar ??
    Servismi bunu bağlıyor kendinizmi kuruyorsunuz .. Tecrübeli arkadaşların bilgileri benim için önemli ...Teşekkürler.

emarch bunu beğendi.
  11. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Bence marka çok önemli değil sadece alacağınız membran markası ve modeli önemli.. Mümkünse en ucuzunu alın kaliteli membran ile değişim pazarlığı yapın.. Kesinlikle !!!! servis bağlasın kaçak su baskını olma şansı çok yüksek..

12. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Aklıma birşey takıldı tds 0 olan bir suyun ph derecesi 5 diye biliyorum asidik olan bu su akvaryumda sadece buharlaşan su kadar verildiğinde sorun yaratmıyormu ? Su değiştirmede eyvallah tuz ekliyoruz ph 8 e çıkıyor içine mg calsiyum tuzun içinden bir şekilde ilave geliyor.
    Normalde damacana su koyduğumuz ph derecesi ile farklı bir aralıkta çünkü..

emarch bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    BUnun sorun yaratacağını zannetmiyorum, akvaryum büyükte olsa küçükte olsa eksilen su miktarı kadar ekliyoruz. Bunu da sistemdeki elemenlar, canlılar, algler vs dengede tutuyor. Ph konusu en önemli konu aslında burada yazıp konuyu dağıtmayayım.

emarch bunu beğendi.
  14. muratmurat

muratmurat

İsim:
    Murat murat
    Bu forumdaki paylasimlari çok seviyorum cok basarili gayet ciddi paylaşımlar var ve takip ederek çeşitli kurulum ları okuyarak incelemekteyim resimler videolar yazilar tarifler çok zengin samimi yardımlaşmaya sahip canlı kaya misali yasayan canlı sosyal paylaşım ağı mevcut. Teorik olarak sorulara yanıt bulunabiliyor pratikte ise her akvaryumun kendi karakteri sebebiyle soru işaretleri kalabiliyor ama onda da karşı sorular ve cevaplar ile yardımda bulunuluyor. Su değerleri konusunda su degerlerinin sanırım tek bir çizgide sayısal değerde değilde olmasi gerekli aralıkta seyri önemli akvaryumun, tuz ısı ve mekaniklerin düzenli çalışması sürekliliğiyle güzelleşen ve gelişen istikrarlı beslenen bir yapida olması püf noktası diye düşünüyorum. Testler değerler ve sabırla gözlemlere devam diyorum.

YMR_AY, veysel, harfuzmani ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Murat bey yorumlarınız için herkes adına teşekkür ederim.. Sağ olsun burada yöneticisi de üyesi de herkes iyi niyetle bilgi paylaşmaya çalışıyor. Hayat paylaştıkça güzelleşiyor : ))

YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  16. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Sevgili forum üyeleri varmı kullandığınız markasını fiyatını verebileceğiniz RO cihazları ??

emarch bunu beğendi.
  17. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Aksam benim kullandigima bakip cevap veririm

Sent from my iPhone using Tapatalk

vicia ervillia bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben evde kullanıyorum rainsoft ecosoft 1700 tl ye aldım. Tavsiye ederim kalite olarak ama filtre vs si pahalı o yönden tavsiye etmem.

emarch bunu beğendi.
  19. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Burcak bey, özelden size bir web sayfası önerdim.

vicia ervillia bunu beğendi.
  20. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Bir firma ile görüştüm tds 0 diye birşey yakalamak imkansızdır diyor ; o saf su niteliğini yakalamanız aşırı derecede pahalı olup sistemi labratuarlara verdiklerini söyledi; kafam karıştı biraz

Sayfayı Paylaş