1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nacizane Nanom...

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde murer tarafından 21 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba arkadaşlar.

Bilenler bilir, Zeynepkamil'deki cafemde kurulu olan, kulunumunda ne kadar canlı varsa içine konulan ve en ufak bir diatom dönemi geçirmeden yaklaşık sekiz ay, iki haftada bir bir damacana su değişimi ile bir tane bile canlı kaybı vermeden idame ettirdiğim, tank taklidi yapan üç damacana su alan nanomu, dükkanı kapattıktan sonra ortağımın evine kurduk.
    Yaklaşık altı ay hiç su değişimi yapmadığından dolay, içinde bir çift Azure Damsel, bir çift Clarki iki adet de kendisinden geçmiş, açsam mı, açmasam mı diyen lps mercan ile, yaklaşık iki ay önce eve getirdim.
    Taşıma sırasında da, arka camı kırdım, tamir etme sürecinde kayalar bir gün su dışında ıslak havlunun altında kaldığından dolayı, yaşam sürecinde hiç görmediği diatomu resmen patlattık.

Bu süreci atlattıkdan sonra, Temel kardeşimin daha önceden verdiği bir çift hediye sözüne istinaden, geçtiğimiz pazar günü ziyaret ettim. Hobi hayatım boyunca bu kadar güzelliği resmen ağzım açık, hayranlıkla izledim. Bu arkadaşımı yaklaşık altı senedir tanırım ve imrenerek takip ederim. Hiçbir şeye eyvallağı olmayan, tecrübeyse, tecrübe, bilgiyse bilgi, dik kafalılığı ile hobiye birçok şey katmış ve noktayı koymuş. Noktayı koymazda koymuş diyeyim. Hani ara sıra kullanmış olduğu birkaç cümlesi vardır ya; ''Satır aralarında buluşmak dileğiyle'' bu hobide hepimizi satır aralarında buluşturmuş. Valla ne desem az bu dostuma, tekrardan tebrik ederim. Hediyesi içinde çok teşekkür ederim.

Temel'den çıktıkdan sonra Teoman abimede uğrayıp bendeki Clarki'leri verdim, tabi her zamanki gibi beni boş göndermedi, sağolsun. Birkaç çeşit Mushroom ve bir iki parçada octobus ile yolcu etti. Teşekkür ederim abicim.

Geçtiğimiz salı günü Gaziosmanpaşa'da bulunan Reef Dreams akvaryuma uğradım, sahibi samimi bir arkadaş sağolsun ilgilendi, hoş sohbetten sonra, üç Chromis, bir Midas Blenny, bir doktor karides ve bir zoa kayası aldım. Daha öncede Temel'in verdiği Snowflake'leri akvaryuma saldıkdan sonra benim damseller hoşgeldin partisine başlayınca, hemen palyaçoları yavruluğa almıştım. Bu canlılarıda akvaryuma saldığımda aynı karşılama törenine başlayınca, akvaryumdaki tüm kayaları dışarı almak şart oldu. Şuan iki arkdaş da sumpda yaşamlarına devam ediyorlar. :)

Yine geçtiğimiz Cumartesi günü karşıda işim çıkınca, akvaryumcuya uğradım. Buradanda kırmızı bir Mushroom kayası, bir Star polip kayası, bir tane Chromis, bir Fire goby ve Yellow watchman goby aldım ama bu arkadaşlar kayaların arasından henüz çıkmş değiller.

Lafı çok uzattım, toparlayayım. :)

Akvaryum ölçülerimiz:
    45x40x35h
    Sump:
    35x30x37h

Toplamda üç damacana su alıyor, haftada bir damacana su değişimi yapıyorum. Hiç bir katkı girmiyorum, hiçbir ölçüm yapılmıyor. :)

Ekipman:
    Tunze 9002 PS
    Tunze 6015
    Newjet 3000 (Daha önce 1700 kullanıyordum pervane ve mil kırık olduğundan 3000 takıldı)
    Eheim/Jager 100Watt ısıtıcı
    AP Design :) 36 watt led armatür (24 watta düşürüp 12+12 watt olarak modifiye yapacağım)

Şimdilik minik bir video ile bitireyim.

Sevgiler...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 21 Nisan 2015
    burak ozu, zipkinteam, Pennywise ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Maşallah Abi.....

murer bunu beğendi.
  3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Çok şık olmuş Murat abi ellerine sağlık :)

murer bunu beğendi.
  4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Murat abinin nanoları videolarından daha güzel, bizzat yerinde gidip görmüş birisi olarak söylüyorum.

Alparslan, murer, cimlikaya ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşlık dostuk ayrı bir durum ama hobinin kaybetmemesi gereken kişiler vardır ve sen de bunlardan birisin. Ellerine sağlık çok güzel olmuş, düğme polipler harika görünüyor. :)

murer bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık Murat abi nano güzel olmuş...

murer bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık abi çok şık olmuş.

murer bunu beğendi.
  8. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Çok güzel olmuş bol tuzlu günler dilerim.

murer bunu beğendi.
  9. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Elinize sağlık, çok güzel olmuş. Tankın hikayesini okumak çok zevkliydi :)

murer bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu konu eski mi? Yoksa Özdemir abi mi gelmiş? Gözlerim beni yanıltmıyorsa tabi... :)

YMR_AY ve harfuzmani bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hakikaten Özdemir abinin yazılarını özler olduk...:çiçek::portaliseviyoruz:

YMR_AY bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ne sayfa ama özlenenlerle dolmuş, bir kaç kişi daha var nerdeler.
    Hayırlı olsun Murat abi, tekrardan hoşgeldin.

murer ve Montimahir bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Halil vardı sahi :)

murer ve YMR_AY bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla Halil ne yaptı yav, epeydir görünmedi. Bende arayıp sormadım aramak lazım.

murer bunu beğendi.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Elinize sağlık. Çok güzel olmuş. Tecrübe böyle bir şey heralde

murer bunu beğendi.
  16. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Maşallah kazasız,belasız nazar değmesin...

murer bunu beğendi.
  17. Adm

Adm

İsim:
    Admk
    Maşallah diyelim :)

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş