1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nacizane Tankım...

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Beta Akvaryum tarafından 22 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. Beta Akvaryum

Beta Akvaryum

İsim:
    Serhat TÜRK
    Merhabalar,

Her ne kadar akvaryum işini ticari olarak yapıyor olsamda aynı zamanda hobim. İlk olarak Tayland'dan gelen Halfmoon'larla başladım. İlk 9 Lt. ile başladım, sonra 3 bölmeli 35 Lt. sonra 5 bölmeli 70 Lt. sonra 100 Lt. sonra 205 Lt. en son 320 Lt. ile hobiye devam ediyorum. Bunun yanında 2 tanede 120 Lt. var.

Askerden önce (12 Ağustos 2009) aşağıdaki halde bıraktım akvaryumumu,

Geldiğimde ciddi anlamda "Balta Girmemiş" bir ormanı anımsatıyordu. Tıpkı Aşağıdaki Gibi :)

Askerde geldiğimde (18 Ocak 2010) ilk önceleri bir budama yapıp, peyzaj'ı düzeltmeyi planladım ama bu haldeki bir tankta budama yapmaya cesaret edemedim. En sonunda birazdaha büyütüp, yeni baştan başlamaya karar verdim.

Tankı boşaltm ve bitkilerin hepsini çıkarttım, yaklaşık 30 litre bir akvaryumun içerisine sığdırmaya çalıştım fakat tüm sıkıştırma çabalarıma karşın başarılı olamadım. Çıkan bitkilerden kendime ayırdıktan sonra yaklaşık 13-14 kişi ücretsiz olarak faydalandı ve geriye kalan %20 lik kısmınıda geri dönüşümde kullanılmak üzere çöpe attık :(

Ve en sonunda mevcut yerin izin verdiğince en büyük boyutlu tankı kurmaya karar verdik. Sonuç olarak aşağıdaki tank ortaya çıktı.

Aydınlatma için geçmişte bitkili tanklarda kullandığım ve yüksek verim aldğım iki çeşit tüpü kullanmaya karar verdim.

4 x Sylviana Aquastar 36 W
    6 x Philips TLD-950 De Luxe 36 W

Toplamda 360W bir aydınlatma gücü sağladık. Güneş ışığı almayan bir yerde 11:00 - 20:00 arası aralıksız çalışmaktadır.

Bitkili tank kurucak arkadaşlara bu 2 tüpü şiddetle tavsiye edebilirim.

Ve sonuç olarak aşağıdaki görünüme getirebiildik.

Gelelim bakım ve kullanılan ekipmanlara,

**185*38*48h, Ön Filtrelemeli Akvaryum (Nereye yaptırdın diye sormayın)

**Tabanda Steril edilmiş ve tuzlarından ayrıştırılmış Cocopeat ve üzerinde önlerde 5 cm arkalarda 12 cm kalınlığında Hagen diye bilinen Siyah Kum kullanıyorum.

**Aydınlatmayı yukarıda da anlattığım gibi 4 x Sylviana Aquastar 36 W , 6 x Philips TLD-950 De Luxe 36 W (11:00 - 20:00)

**Co2 olarak tüplü sistem, Saniyede 1,5 kabarçık şeklinde Reaktörde eriterek kullanıyorum. Aydınlatma ile açılıp 15'er dakikalık periodlarla açılıp kapanıyor.(15' on, 15' off)

**Gübreleme kesinlikle yapmıyorum, ne sıvı nede misket.

**3 günde 1 sefer %40 su değişimi yapıyorum. Suyu direk çeşmden veriyorum.

Akvaryumumda istem dışı gelişmiş kesinlikle hiçbir alg veya green spot yoktur.

Saygılarımla

2. Muşlu Tolga

Muşlu Tolga

İsim:
    Tolga Yılgın
    Eline sağlık Serhat kardeşim.Bu tank için ne kadar uğraştığını az çok biliyorum.O güzelim bitkileride çöpe attın :) ama sağlam olanlarıyla yine bir şaheser çıkardın.Tebrikler...

Beta Akvaryum bunu beğendi.
  3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Serhat söylenecek bir cümle bulamıyorum em34::nazar: bu arada fosil kayalarda çok güzelmiş:serda:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nefis bir akvaryum gerçekten, maşallah. :nazar: Esnafta böyle akvaryumları göreceğizki bize ürün satma yanında kim bilgisiyle destek oluyor iyi bilelim. Paylaşım için teşekkürler, ellerinize sağlık. :ay:

5. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Tek kelimeyle mükemmel özellikle kaya dekoru süper olmuş tebrikler.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerinize sağlık Serhat bey, şık bir tank olmuş.

7. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel
    Tebrikler Serhat Bey.Hatta mükemmel bir iş çıkarmışsınız bravo.Bu büyüklükte bir bitkili tank hep hayalimdi.Uzun bir süre daha hayal olmaya devam edecek gibi gözüküyor.Canlı olarak neler var?Ben fotolardan rasbora ve neon gördüm.Onların dışında neler var?

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tank çok güzel görünüyor Serhat bey elinize emeğinize sağlık.. Bitki ne olursa olsun o büyüklükte bir tankı doldurmak zaman zaman insanda sinir harbine yol açar eminim.. O kayalardan bariyer şeklinde bir yer ayarlayıp içini kum ile doldurarak bitkiler o bariyerlerin içinde bırakılarak yükselti görünümüde verilebilir..Hatta 2 kayalık arasından yokuş gibi kumda düşürülebilir.. Bunlar olmasa bile görüntü çok güzel gözüküyor.. Paylaşım için teşekkürler..

9. Beta Akvaryum

Beta Akvaryum

İsim:
    Serhat TÜRK
    Merhabalar,

Tebriklerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim.

Öncelikle canlılar ile ilgili bilgi verim, tankta 10 Adet Neon (Yaklaşık 2,5-3 cm), 10 Adey Rasbora (Oldukça büyükler), 2E-4D Moscow Green Guppy, Yaklaşık 200 tane kiraz karides, 20 adet 2-2,5 cm LDA-16 vatoz, 1 dişi albino vatoz ve 1 dişi L144 vatoz var. Biraz karışık bir canlı popilasyonu var.

Bu akvaryum dışında 2 tane daha 120'şer litrelik tankım daha var. Tanklardan birinde 1 çift Ancistrus Sp LDA16 Longfin, 1 çift Ancistrus Sp Gold Longfin ve 30 tane kadar LDA16 yavrusu var. Diğer tankta ise Gürkan Özkan Abimin hediye ettiği 30 Sarı Prenses, 5 Saluosi, 4 Perlmutt ve 1 Pseudotropheus Crabro(Eşekarısı) var, tahminimce yakın zamanda demosoni ve mavi prenseslerden de hediye gelicek :) Tüm hediyelere açığım :):):)
    Mekan darlığından dolayı ancak bu büyüklükte tanklar kurabiliyorum. Yakın zamanda yeni yerimizde daha güzel tanklarla yeni başlıklarda görüşürüz inşallah :)

Saygılarımla

keskinerkan bunu beğendi.
  10. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Serhat kardeşim eline emeğine sağlık tüm arkadaşlar gibi bende tankına hayran kaldım.
    Valla kendime güvenemiyorum yoksa böylebir tankım olmasını isterim he unutmadan MAŞŞALLAH :nazar: diyimde nazarım falan değmesin.Nacizane tankın süper olmuş super:gif

11. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Serhat kardeş ellerine emeğine sağlık göze hitap eden mükkemmel bir akvaryum kurmuşsun.

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Serhat abi gerçekten mükemmel. Bitkili tankın hakkını veröişdim. Çoğu insanın hayalini gerçekleştirmişsin.

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Serhat bey, gerçkenten çok nacizane bir tank'ınız olmuş, çok güzel olmuş gerçekten ellerinize sağlık, umarım bir sorun çıkmaz. Hayırlı olsun.

14. Beta Akvaryum

Beta Akvaryum

İsim:
    Serhat TÜRK
    Merhabalar, son bir kaç fotoğrafı daha paylaşmak istiyorum, merak edip soran arkadaşlar için.

lepistes ve ozgr bunu beğendi.
  15. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Harika bir akvaryum tebrik ederim...:nazar:

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryum göz alıcı. Çok güzel maşallah serhat hocam.

17. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Serhat bey tek kelime ile mükemmel.Akvaryumunuza imrenerek baktım.Allah nazardan korusun. :nazar:

18. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Super olmus tebrikler.

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Serhat çok güzel görünüyor akvaryumun maşallah,sana dediğim gibi yanına geldiğimde akvaryumun içine elimi daldırıp ne gelirse alacağım haberin olsun:D

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Akvaryumun çok güzel, maşallah diyelimde nazarımız değmesin, emek verildiği belli.

Sayfayı Paylaş