1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Akvaryum Canlıları

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Nano akvaryum canlıları neler, kurulan nano reef akvaryumlara uygun mercan ve balıkların seçimi önemli olduğundan, en doğru seçimleri nasıl yapabileceğimizi araştırmakta yarar var. Nano reef akvaryumlar eskiye göre daha çok tercih edilmeye başlandı, elbette tercih edenlerin farklı nedenleri var. İş yerinde masa üstleri, evde kısıtlı alan olması veya bakım zorluğundan kaçmak vb. Eskiden hacim ne kadar büyük olursa akvaryum bakımı o oranda kolay olur düşüncesi, nano akvaryum canlıları açısından kayıp korkusu veya su değerlerinin sabit kalmayacağı fikri çok yaygındı. Fakat görüyoruz ki, ekipmanlardaki gelişmeler yanında hobiye katılan katkıların nitelikleri artık bu söylemi boşa çıkaracak düzeye geliyor.

  Nano Akvaryum Canlıları (Mercan) Nasıl Seçilir?

  nano akvaryum canlıları.jpg

  Basit bir hatırlatma olacak ama nano reef kurulumu aşamasında tercih edilen her şey canlı seçiminde etkiye sahip. Etkili filtre sistemi tercihi, basit filtre sistemi tercihi, basit led seçimi, kendini kanıtlamış led veya aydınlatma seçimi, dekor için kaya seçimi, ısıya önlem alınması veya alınmaması, test kitlerine ilgi olup olmayacağı ve en önemlisi de nano akvaryuma ilginizin ne kadar olacağı nano akvaryum canlıları açısından ciddi öneme sahip.

  Kısaca en uygun mercan türlerini ele alalım. Ele alınan türler her ne kadar dayanıklı türler olarak lanse edilse de aşırı yüksek ısı, aşırı atık yükü olan akvaryumlarda sağlıklı kalamazlar.

  Xenia mercan aslında hem uyum sağladığı tankta kolay bakım sağlar ve hem de kısmen de olsa filtre destekçisidir ama fazla keyifli olur sa da ve sizi rahatsız etmezse nano akvaryumu kaplayabilir.

  Leather coral türleri, bu tür de oldukça dayanıklı bir türdür, bazı türleri genel leather coral ismi içinde ve kolay tür olarak lanse edilse de bu aileye bağlı bazı türler nazlı olabilir. Finger leather, fragging leather uygun türlerdir ama bu türlerden özellikle fragging leather nano akvaryum içinde ilerleyen zamanlarda fazla büyüyebilir. Küçük bireyler tercih etmeniz iyi olur.

  Mushroom türleri, bu tür mükemmel nano akvaryum canlıları arasında yer alır. Birçok farklı varyetesi ve renk seçenekleri ile çok dayanıklıdır.

  Star polip, polipli türler arasında yine aşırı uç değerlere sahip olmayan akvaryumlarda kolayca gelişirler.

  Zoa polip, bu tür zaten hemen hemen tüm nano akvaryumlarda görülür, renk seçenekleri ve bakımlı akvaryumlara uyumu ile tercih edilebilecek mercanlardan.

  Octopus coral, octopus coral hem fazla ışık tercih etmemesinden dolay alt kısımları yer kaplamadan doldurabilir ve hem de güzelliği ile renk katabilir.

  Filtre ve bakım koşullarına güvenenler brain coral tercih edebilir. Bu tür harici besine ihtiyaç duyabilir bu da nano akvaryumun atık yükü miktarını zorlayabilir, iyi ekipmanlara ve düzenli su değişimi yapılan akvaryumlar için güzel nano reef canlıları arasında diyebiliriz.

  Bıyık mercanı (Duncan coral) nano akvaryum canlıları arasına alınabilecek diğer bir mercan türü. Son derece dayanıklı ve hızlı büyürler.

  Tüp kurdu yine oldukça uygun nano akvaryum canlısı.

  Anemon türleri, filtresi güçlü, soğutucusu bulunan ve akıntı ile aydınlatması yeterli nano akvaryumlara uygundur. Her tür içinde bu geçerli değildir, rose anemon kısmen daha dayanıklıdır.

  Mercan kısmında tür seçeneği uzayıp gidebilir, farklı türleri konunun devamında tartışmak mümkün.

  Nano Akvaryum Canlıları (Balık Seçimi)

  nano reef balıkları.jpg

  Balık seçiminde iş biraz daha akıllı olmayı ve küçük türlere yönelmeyi gerektiriyor. Alan darlığı balıkların yaşamasına yetiyor olsa da sürtüşmelere fazlaca neden olabiliyor. Huzur önemli olduğundan türler arası rekabet olmayan veya az olan balık türlerini tercih etmek hayrınıza olur.

  Damsel türleri, bu balıklar oldukça dayanıklı ama aile içinde çok sert bireyler bulunur. Domino damsel bunlardan biridir ve zaman içinde bu huyları yüzünden ithalatı oldukça azaldı. Fakat blue yellow damsel türü daha sakindir ve tercih edilebilir.

  Gobi türleri, bu tür nano akvaryum canlıları arasında en iyi seçeneklere sahiptir. Kumu eşen türleri bulunur, tam tersi mercanların arasında yaşayan, kaya oyuğuna yuva yapan farklı karakterlerde türleri vardır. Bu tür nano tanklara o kadar uygundur ki nano gobi olarak dahi adlandırılırlar.

  Kardinal türleri, bu türün içinde sürü özelliği yaygın varyeteler bulunur. Nano reef tanklarına son derece uygundur.

  Kuru yeme ilgi duyabilecek scooter blenny diğer uygun türler arasında.

  Sixline wrasse, mercanlar üzerindeki asalakları temizleme eğilimleri vardır ama her birey bunu çok aktif yapmaz. Diğer yellow wrasse türü de bu faydayı verebilir.

  Palyaço balıkları, bu türde nano akvaryum canlıları arasında yer alabilir. Oldukça şirin ve hareketli balıklardır. Anemon ile uyumları güzel seyir zevki verir ama anemonların kısmen kurulan tanka bağlı olarak nano akvaryumda bakılması zordur. Üstte gereklilikler mercan kısmında yazılmıştır.

  Mandarin balığı, yeterince eskimiş ve canlı kaya dekoru ve yine taban malzemesi aralarında iyi pod kolonileri oluşmuş akvaryumlara uygundur. Aksi halde açlık çekerek ölüme kadar gidebilir.

  Karides türleri, yangın, temizlikçi karides gibi türler hem faydalı ve hem de renk katarlar.

  Cüce angel türleri, aslında hacmi yüksek tanklar severler ama nano akvaryum kavramı 110 litreye kadar çıkabildiğinden kısmen yüksek hacimli nano akvaryuma adapte edilmeleri gerekir. Tabii bir de mercanlara vurma riskleri bulunur, küçük hacimlerde bu risk çok daha fazladır. Kesinlikle cüce angel tercihi çok dikkat ister.

  En önemli hatırlatma bence nano akvaryum canlıları kısmında elde edilecek görüntüdedir. Unutmamak gerekir ki, açmayan, kötü durumda ama nadir canlıların bulunduğu akvaryuma oranla, keyifli, güzelliğini sergileyen bakımı kolay canlıların bulunduğu akvaryum çok daha dikkat çekicidir.

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  ataysemerci, arso, seyyahFatih ve diğer 21 kişi bunu beğendi.
 2. nhtkmn

  nhtkmn

  Mesajlar:
  839
  Yer:
  Kadıköy
  İsim:
  Nihat EKMEN
  Elinize sağlık çok yararlı bir paylaşım benim için.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. g_olter

  g_olter

  Mesajlar:
  186
  İsim:
  Gökhan ölter
  Temel bey teşekkürler yazdiklariniz gerçekten çok yararlı bilgiler emeğinize saglik
   
 4. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Nano'nun yeri başka al koltuğuna istediğin yere git...
   
  Adm, g_olter ve TencoMelih bunu beğendi.
 5. Babumuk

  Babumuk

  Mesajlar:
  95
  İsim:
  Mert kayserilioglu
  Hocam çok yararlı bir paylaşım olmuş benim açımdan. Teşekkür ederim.
   
 6. motie

  motie

  Mesajlar:
  598
  Yer:
  İstanbul - Çengelköy
  İsim:
  Murat YAZICI
  @YIKIKTEMO Temel abi harika bir paylaşım eline emeğine sağlık. Ben büyük heveslerle kurduğum tankı kapatıyorum maalesef. Belki ileride bir nano ile aranıza dönerim diye şimdiden araştırmaya başladım. :)
   

Sayfayı Paylaş