1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Goby

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde bulents tarafından 26 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Nano Goby denilince, özellikle son yıllarda birçok teknolojik üründe de nano kelimesinin kullanılmasının da etkisi ile, aklımıza ilk gelen tabiiki çok küçük boyutlardaki canlılar olur. Nano yunanca "nannos" kelimesinden türemiş "cüce" anlamına gelen bir kelimedir aslında. Ölçü birimi olarak ta bir fiziksel büyüklüğün bir milyarda biri olarak yanında metre ile kullanılır. Nano goby terimi de bu tanımdan yola çıkarak akvaryumlarımızda beslediğimiz normal balık boylarından çok daha küçük boylardaki canlıları işaret eder. İnsanoğlu aslında varoluş tarihi boyunca hep büyük şeylerden etkilenmiştir. Büyük köprüler, gökdelenler, fil, gergedan,piton yılanı gibi büyük hayvanlar hep etkilemiş biraz da ürkütmüştür bizi. Küçüğe karşı da tam tersi hep sevecen ve yakınlaşma ilgisi vardır. İşte nano goby lerde doğada küçüklük avantajını kullanarak hayatta kalmayı başarabilen, nano akvaryumların vazgeçilmez sevecen canlılarıdır. Ülkemizde pek fazla rastlamadığımız nano goby leri bu makalede biraz daha yakından tanımaya çalışacağız.

  Nano goby doğal yaşam alanları :
  Nano goby balığı doğada mükemmel kamuflajlarını ve boyut avantajlarını kullanarak avcı türlerden saklanıp hayatta kalmayı başarabilselerde ömürleri çok uzun değil. Doğada tang türlerinin ortalama 20 yıl, nano goby türlerinin ise 3-5 yıl arası olduğu biliniyor.Tüm hayatını 60 gün içerisinde tamamlayan daha küçük türleri de var.Tabi bu süreye erişkinliklerini tamamlayıp üremeleri de dahil. 80 metreye kadar derinliklerde yaşayabilen nano goby türleri de mevcut.Nano akvaryumları süsleyen ve yurt dışında rahatlıkla bulunan Catalina goby,Griessingei goby,Red spotted goby gibi türlerde olduğu gibi nano goby balığı çoğunlukla etçil besleniyor. Kum üzerini sıklıkla yaşam alanı seçen türleri olduğu gibi sert ve yumuşak tür mercanları konak olarak seçenlerde var(whitelined coral goby gibi). Bir goby nin nano goby kategorisine girmesi için maksimum boyunun5 cm yi geçmemesi gerekiyor.


  Nano goby türleri tanıyalım :

  Stonogobiops yasha: Bakımı zor bir o kadar da alımlı türlerden biridir. Günde birkaç kere ve sık beslenmelidir. Yaşam ortamında mutlaka mercan türleri bulunmalıdır.

  [​IMG]

  Minimum tank:80 litre
  Maksimum boy: 4-5 cm
  Beslenme: Etçil, mysis shirmp,Cyclop-eeze gibi dondurulmuş besinler
  Isı toleransı: 24-26 derece arası

  Dracula goby: Nano goby türleri içerisinde bakımı nispeten kolay nadir türlerdendir. Günde birkaç kere ve sık beslenmelidir. Kuru yeme alıştırılabilirler.Küçük porsiyonlar halinde beslenmelidir. Pistol shrimp ile beraber beslendiğinde kendini daha rahat hisseder.
  Dracula goby fiyatlarını merak ettiyseniz Saltwater Aquarium Fish for Marine Aquariums: Dracula Goby buradan inceleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Minimum tank:30 litre
  Maksimum boy:4 cm
  Beslenme: Etçil, mysis shirmp,Cyclop-eeze gibi dondurulmuş besinler, alıştığında kuru yem.
  Isı toleransı: 23-27 derece arası

  Whitecap goby: Redspotted pistol shirimp ile komün yaşarlar. Günde birkaç kere ve sık beslenmelidir. Kuru yeme alıştırılabilir.

  [​IMG]

  Minimum tank:30 litre
  Maksimum boy:3 cm
  Beslenme: Etçil, mysis shirmp,Cyclop-eeze,artemia gibi dondurulmuş besinler,kuru yem
  Isı toleransı: 24-26 derece arası

  Nano goby akvaryum bakımı ve fiyatları :

  Nano goby gerek zor bulunabilirliği, gerekse bakım zorlukları sebebiyle yurtdışında bile pahalı fiyatlara sahiptir. Kolay bulunan türler ülkesine göre değişmekle beraber 130 $ ortalama fiyata alınabilmektedir.Whitecap goby gibi daha nadir türlerin fiyatı ise 800 $ ı bulabilmektedir. Nano reef akvaryumlar ülkemizde gerek ekipman yokluğundan gerekse bakım zorluğundan pek popüler değildir.Dolayısıyla ülkemizde nano goby türlerine pek sık rastlandığını da söyleyemeyiz.
  Nano goby türlerinin bakımlarında en öne çıkan özellik saklanabilecekleri doğal ortamlarına yakın mercan ağırlıklı bir ortamın sağlanmasıdır. Sık ve küçük parçalar halinde yemlenmeli, uygun türleri kuru yeme alıştırma sürecinde sabırlı olunmalıdır. Önümüzdeki yıllarda hobimiz ülkemizde ilerledikçe, bu küçük ve sevimli canlılara ev sahipliği yapabilecek sistemler kurabilmek dileğiyle. Makalemizin sonunda sizlere daha iyi Nano Goby Fish türünü tanımanız için video linki sunmak isteriz.
  AkvaryumPortali
   
  Montimahir, harfuzmani, cirol ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bülent abi çok güzel aydınlatıcı yazı olmuş ellerine sağlık...
   
  BulentS bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Bülent, nano goby türlerini güzel ele almışsın. Bu türlerin bazıları gerçekten çok değerli.
   
  BulentS bunu beğendi.
 4. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Walla yurtdışında 800 dolara varan fiyatları olan türlere rastladım.
  Bizim yamyam esnafın elinde o 800 kaç olur siz düşünün.

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
   
  Alparslan bunu beğendi.
 5. Eyup Hayri YILDIRIM

  Eyup Hayri YILDIRIM

  Mesajlar:
  191
  İsim:
  Eyup Hayri YILDIRIM
  Emeğinize sağlık Bülent bey, gerçekten goby türlerini çok seven biri olarak keyifle okudum.
   
  BulentS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş