1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Marin Hk.

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde molossus tarafından 9 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Merhaba
    Temel beyin nano reef kurulumu adlı başlığı inceleyince, konu hakkında araştırma yapmaya ve uygun olursa benzer bir akvaryum kurmaya karar verdim. Bu da demek oluyor ki yine sorularım olacak. Şimdiye kadar çok soru sormuş olsam da, gelen cevaplar doğrultusunda, imkanım ve zamanım el verdiğince uygulamalarda bulundum. Yani cevaplar boşa gitmedi :) Bu sebeple içim rahat burda:gif
    Aslında konu Temel beyin başlığında başladı. Kendisine, başlığında bulunan akvaryumda kaç palyaço balığı yetiştirilebileceğini sordum ve aşağıdaki cevabı aldım.

"Beslemek istediğiniz türün doğasına bakalım ve birlikte karar verelim. Nano akvaryumların malum hacimleri 100 litre cıvarı. Her balık türü için adet sayısı değişecektir bunun en büyük sebeblerinden biri su şartlarından ziyade geniş alan ihtiyacıdır türün hassasiyetine göre. Palyaço türleri doğal ortamlarında genellikle birkaç metre alanda anemon içinde veya kenarlarında geçirir. Hatta bu zamanın çoğunu 50 cm anemon içinde geçirebilir. Geniş alan her akvaryum için önemli olsada bu tür için konuyu su değerlerini sabit ve onlara yeterli düzeyde tutmaya çalışmak yönünden ele alabiliriz.

Bu tarz bir nanoda kullanılacak ekipman kalitesinin iyi olması ve akvaryum bakımlarının aksatılmaması durumunda en sağlıklı ileriki boyları düşünülerek ve fazla sayıda olmaları halinde çıkacak sürtüşmeler göz önüne alınarak erişkin bir çift en ideal şekilde beslenir. Tabi eğer şartlar zorlanırsa 2 çift beslenemez değil. Eğer yavru olarak balıklar alınır ve ilerde çiftleri ayırırım düşüncesi olursa 6-7 adet eklenebilir. Sürtünme yaşamayacakları bazı gobi, Dottyback, yumuşak huylu damsel türlerinden balıklar eklenebilir artı olarak. Toplam hacime uygun türde 5-6 balık ortalaması verilebilir rahatlıkla."

Anladığım kadarıyla zorlamanın gereği yok; bir çift palyaço yeterli :) Zaten balık aşamasına kadar daha çok yolum var.

Öncelikle; Temel beyin "nano reef kurulumu" adlı başlığındaki akvaryumun ölçülerini merak ediyorum.
    Boyutları öğrendikten sonra, bu akvaryumun hacmine uygun, piyasada bulunan protein skimmer leri araştırmaya başlayacağım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Marin Hk.

60 litre bir hacme sahip sözü edilen akvaryum. Burda önemli olan sizin kurabileceğiniz en büyük hacime ulaşmak. Kısaca ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Ps konusu gerçekten kafa karıştıracak bir konu. Tabi bunun sebebi küçük hacimli akvaryumlar için üretilmiş çok marka olması. Hava taşlı modeller yerine motorlu bir ps daha iyi olur. Nano kurulacak olmasından dolayı askılı bir ps daha uygun. Aşağıdaki ürünü tavsiye ederim.

Aqua Macro AS-100P Protein Skimmer (400 lt)
    210 YTL (KDV DAHİL)

İlave olarak bir adet şelale filtre lazım.

3. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Nano Marin Hk.

Temel bey, ben de büyük akvaryum istiyorum fakat salonumda ciddi bir yer sorunu var huh:
    İki adet palyaço ve belki de 1-2 ek balık düşünüyorum. Bu durumda minimum litre kapasitesi ne olmalı? İlle de en az 100 lt. derseniz, o zaman 100 lt. de karar kılarım :)
    Bununla birlikte, palyaço besleyeceğim düşünüldüğünde, litre dışında ölçüler de önemli mi? Yani akvaryumun minimum yükseklik, uzunluk, derinlik ne olmalı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Marin Hk.

Akvaryumun keskin şekilde olması gereken ölçüleri yok. Nano kurulacak sonuçta ama ölçü olarak 60x40x40 gibi olması normal. Ne kadar köfte o kadar ekmek. 100 litre olmaz 80 litre olur.

5. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Nano Marin Hk.

Anlaşıldı Temel bey ;) 80 litreden az olmayacak.
    Şimdilik sorularım bu kadar. Piyasadaki ve internetteki yuvarlak kenarlı akvaryumları araştıracağım.
    Yaklaşık olarak 60x40x40 ölçülerinde yuvarlak kenarlı akvaryum fiyatları hakkında bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Marin Hk.

Üstü orjinal olarak kapaklı içinde aydınlatması olan üstü kapalı akvaryumlardan olmazsa iyi olur. Bu aydınlatma armatürü eklemede, su buharlaştığında kapak içinde sıkıntıya ve ışık kaynağını düşürmeye ve fazla ısı sorunu gibi olumsuzluklar çıkarır.

7. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Marin Hk.

Birde size küçükte olsa sump yapmanızı öneririm.75 litre tank 25 litre sumpla bir kaç cm lik 3-4 küçük balık rahatlıkla bakılır.

8. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Nano Marin Hk.

Sump olursa dolap gerekebileceğinden, konuya biraz tereddütlü bakıyorum. 1000 lt kapasiteli, geniş hazneli şelale filtre, 3-4 küçük balık için yeterli olmaz mı? Ya da bu kapasitede bir filtre fazla gelip, 80 lt civarı akvaryumun içini çok mu karıştırır?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Marin Hk.

Şelale filtreyi zaten en büyük boy almanız daha doğru, yapacağı akıntıya tam tersi ihtiyacımız var. Sump sistemi elbette iyi olur ama şartlar ve imkan meselesi olduğundan şart değil.

10. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Nano Marin Hk.

O halde başlangıcı şelale filtreyle yapayım. İlerleyen zamanda değişiklik olabilir.
    Bir sorun daha var ki beni en çok bu sorun düşündürüyor; yazın sıcak döneminde suyu soğutmam gerekecek gibi görünüyor. Soğutucu fiyatları klima fiyatı gibi ağla:gif Peki soğutucu fanlar gerçekten iş görüyor mu? Yani ortalama kaç derece soğutabiliyorlar 80 lt akvaryum suyunu?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Marin Hk.

Benim soğutucum yok, 900 litre bir akvaryumum var. Dış etkenlerden 80 litre kadar etkilenmiyor ama 80-90 litre bir akvaryumun aydınlatmasını ısı yapmayacak şekilde yani t5 olarak ekleyince sorunu çözeriz fan sistemiyle. Zaten 80 litre bir nanoda nispeten dayanıklı mercan türleri olur. Balıkta ise ısı sıkıntı yaratacak şekilde sorunu yaşamazsınız.

12. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Nano Marin Hk.

En çok tereddüt ettiğim konu buydu. Çözümün zor olmamasına sevindim :)

Sayfayı Paylaş