1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Reef Kurulumu İçin Destek Lütfen

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde furkant tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Herkese Merhaba . Temel abinin de onayını da aldıktan sonra konuyu açıyım dedim :) 50-55 litre bir akvaryum kurmayı planlıyorum elimdeki bütün malzememi hediye ettiğim için sadece 100w ısıtıcım var :) 1 çift palyaço , kaya ve anemonların olduğu bir tank kurmak istiyorum öncelikle yardımlarınızla bir malzeme listesi hazırlayalım. İstanbul da yaşıyorum ayrıca kaliteli ve hesaplısını nerde bulabilirim malum öğrencilik hali :) yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

DaPhNe ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Oceanic

Oceanic

Öncelikle hoşgeldiniz. Üstadlar bu konuda yardımcı olacaktır size. Nasıl bir sistem (sumplı, sumpsız ) kurmayı planladığınızı daha açık belirtirseniz eminim güzel bir nano ortaya çıkacaktır.

3. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Hoş buldum,teşekkürler :) sumpsuz nano protein skimmer ve dalga motoruyla götüreceğim basit bir sistem.

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şelale filtre veya dışarıdan askılı skimmer düşünebilirsiniz, skimmer olmayacaksa ek destek olarak seramik veya kaliteli bir havataşı gerekli olabilir. Tabi bu sistemde düzenli su değişimlerine daha dikkat etmek lazım.

Anemon (BTA, carpet vs.) için öncelikle biyolojik dengesi oturmuş bir tank, tankın yüksekliğine göre anemondaki simbiyotik alglerin fotosentez yapabileceği yeterli aydınlatma, iyi bir akıntı, aydınlatma az-orta şiddetli olacaksa dışarıdan düzenli besleme (forumda tartışılmıştı) düşünülebilir. Ayrıca tankın yeri suyunun çok ısınmayacağı bir ortamda olursa kolaylık olur, yaz sıcaklıklarında suda ısınma sıkıntısı olursa fan ile soğutma yapılabilir.

Buharlaşan su elle hergün veya iki günde bir tamamlanabilir ya da en ufak şamandıralarla su tamamlama sistemi yapılabilir.

Taban malzemesi olarak; göz zevkinize göre herhangi bir uygun malzeme seçilebilir.

Tuzluluk ölçmek için kalteli güvenilir bir hidrometre yeterli olabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldin hayırlı kurulumlar güzel bir nano çıkarırız İnş. Mahir abi gerekenleri yazmış sağ olsun...:)

6. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Hoşbulduk Alparslan , eyvallah Mahir abi. Protein skimmer düşünüyorum nano olan içeriye koyulanlardan ama içerdede görüntü kirliliği olsun istemiyorum da birde bana model marka söylerseniz ona göre fiyat araştırması yapıyım

Alparslan bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tankın tam ölçülerini verebilir misin? bu hacimde içeriye ne koyarsan koy gözüne çarpacaktır. Askı Skimmerlar veya Şelale+hava senin için daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Tankın içine derli toplu bir nano skimmer düşünürsen, kule şeklinde kamufle olabilen bir tane önerebilirim,

Hydor’s Slim Skim Nano is about as stealth as an internal skimmer can be

8. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    İşte tankın boyutları da belli değil Mahir abi onun için beraber liste yapalım dedim :) 100w ısıtıcım kaldı bitek gerisini hediye verdim :) liste yaparsak marka ve modellerle Eminönüne gidip piyasa araştırması yapacağım.

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bence önce tankı koyacağın yerini ve boyutları belirlersen, ondan sonra mesela arkasına sump bölmesi falan düşünsen, ona en uygun ve ekonomik ekipmanı da bir şekilde belirlersin. Sen bilirsin.

Aydınlatman vs. tankın boyutlarını mutlaka etkileyecektir şüphesiz.

10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    İnternetten araştır fiyatları önce sonra eminönüne git bence, bu arada her web sitesininde stokta var dediğine de inanma...

11. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    liste yaptıktan sonra çıkmadan internetten de araştırırım tabi abi :)

12. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Şahsi fikrim 50 litre için skimmera para verme, bol canlı kaya koy 10kg falan, haftalık %10 su değişimi yeter eğer iki palyaço bakacağım diyorsan , askı filtre al tamam...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Furkan akvaryum kararın::) Söylenildiği gibi şelale filtre destekli skimmer veya macro askılı ps ile ilave düz şelale filtre seçenekleri değerlendirilebilir. Aslında henüz yeni yeni oluşturulan Başarı Odaklı Nano Tuzlu Su konusu senin takibin ve fikir edinmen için çok uygun, konuya göz atarsan sanırım birçok konu kafanda aydınlanır.

Anemon konsunda Mahir'e katılıyorum. Anemon konuşmak için erken ve özellikle anemonlar ifaden yerine uygun bir anemon türü olarak düşünmen daha doğru olur. Üzeri kapalı bir akvaryum alırsan ısı yaz aylarında büyük sorun olur, bu yüzden üzeri açık olmalı ve yazın fan ile soğutma yapmana olanak sağlamalı. Anemonlar yüksek ısıda çok rahatsız olur, aydınlatmayı da severler bu iki nokta nano tarzı akvaryumlarda sıkıntıdır. Akvaryum kurulsun o noktaya gelindiğinde netleşir uygun tür vb.

14. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Duvara montaj bir isiklandirma sistemi yapip laptop sogutma faninida sogutmak icin kullanabilirim o zaman ? :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soğutucu alınmayacaksa bilgisayar fanları ile belli oranda soğutma sağlanabilir ama fan kullanımı aşırı su buharlaşması yapar, günlük ilave etmek gerekebilir, kullanılan tatlı su kaliteli olmalı ki sürekli girdi yapıldığında istenmeyen yosun vb yapmasın.

16. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Ph degeri 7.8 olan marka sular yeterli olurmu peki ornegin hamidiye hayat ?

17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Furkan Bey merhaba. Ben de şu sıralar 35 lt civarı bir nano kuruyorum. Suyu yeni doldurdum. Belki yardımı olabilir, ben dışardan takılan dophin ps2012 askı ps kullandım. Ayrıca şelale filtre görevi görüyor ve geniş bir haznesi var. Biraz hırıltılı çalışıyor. Akvaryum çok sessiz biyerde değilse duyulmaz bile, ama yine de söyleyim.Su olarak erikli veya damla tavsiye ederim. Çok araştırdım, en uygun olanlar ve çok kullanılanlar bunlar.Diğer konularda üstadlar yardımcı olacaktır. Sormak istediğiniz bişey varsa yine de sorun. Kendi uyguladıklarım ölçüsünde cevap veririm.

H.Kaya.Gemlik. ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Maliyet bakimindan daha dusuk olursa tabii dediginiz filtrede olabilir :)

19. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Küçük nano kararın hayırlı olsun 50 lt'ye koca bir dünya sığar.Damacana su konusu burada sürekli konuşulan genelde de farklı farklı markaların öne çıktığı bir konudur. Ben de damacana kullanıyorum aldığım markalar n estle ve kardelen özellikle kardelenin üzerinde tüm değerleri bulabilirsin. Nestle ve erikli hemen hemen aynılar zaten nestle grubu çatısında birleştiler.Anlayacağın uygun olduğunu düşündüğün birini seç kardeş. Ne kadar çok yardımcı oldum dimi temo25

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fiyatı 65-70 tl. Bunun dışında dışarı asılan uygun boyutta ps yok. Yahut ben bulamadım. Bence işi sadece şelaleye bırakma mutlaka bir ps edin. Hayırlı olsun tekrar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş