1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Reef Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde RoseVonRuden tarafından 16 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    Merhabalar,

Öncelikle kendimi takdim edeyim ismim Emrah Şahin. Hobi olarak bu iş ile ilgileniyorum daha önce farklı bir forumdan aldığım bilgiler ışında 3 tatlı su tankı bir adette tank yaptım, cesaret edemediğimden tuzlu suya yeltenemedim. 3-4 gündür bu foruma girip çıkıyorum bir kaç başlığı tamamen bitirdim. Az önce üyelik hesabımı açtım buda aynı heyecan ile yazdığım ilk mesaj.

Gördüğüm kadarıyla bu işe gönül vermiş, zamanının büyük kısmını bu işe ayıran çok değerli hocalarım var (en azından ben bu nano reef kurulumu konusunda yeni olduğum için öğreneceğim tonla şey olduğundan hocam sıfatını kullandım). Ve an itibari ile kesin olarak bir nano reef tank kurulumu yapmaya karar verdim. Ve açıkçası en çok ilgimi çeken @halikocan hocamın tankı oldu gayet başarılı ve uygun maliyetli buldum(malum öğrencilik). ve bu gün eğer açık dükkan bulabilirsem camları kestirip birleştirmeyi düşünüyorum, ancak bu konuda sormak istediğim bir kaç şey var.
    Acaba o projeyi telif hakkı ödemeden (açık kaynak olduğunu düşünerek söylüyorumtemo4) olduğu gibi yapmalımıyım yoksa bana önerebileceğiniz muhtelif değişiklikler varmıdır (özellikle de @halikocan arkadaşımdan tavsiye bekliyorum bu konuda)?

Bir diğer konu ise sadece camları birleştirmekle olmuyor bu iş, teknik malzemelerin isimlerini bilmiyorum başta kullanılacak. Ne şekilde, nerlelerden ve en önemlisi hangi sıra ile temin edebilirim. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdilik nano reef kurulumu için söyleyeceklerim bu kadar, ilk baştan uzun konuşmalarla can sıkmak istemiyorum. Teşekkür ediyor yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar. :kucaklıyorum:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  3. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    Hoşbulduk, bir çoğunu gözden geçirdim... Teşekkür ederim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoş geldin Emrah. Nano akvaryum kararın hayırlı olsun. Nano kurulumu yaparken ilk dikkat etmen gereken ilk başta iyi düşünmeden kurulum yapmamak. Su ne kadar ısınır, suyu ısıtacak aydınlatmadan, akıntı motorlarından uzak kalmak, nano ölçünün üzerine T5 dahil uygun armatür bulup bulamayacağın vb. Protein skimmer önemli nano için ve elbette nasıl bir nano, nasıl bir canlı yükü düşündüğün çok önemli ama işini görecek ekipmanlar seçmelisin. Sump olmayacaksa Macro 300 veya 350 uygun, sump olacaksa yani alt filtre haznesi olacaksa ps seçenekleri artar.

RoseVonRuden bunu beğendi.
  5. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    Yok sakin sakin ilerlemeyi düşünüyorum. Tavsiyeler şu durumda çok önemli benim için. Armatür için smd led düşünüyordum. Halikocanın sistemi seçme sebebim ise ps'den kaçmak. yani sump ile ps ihtiyacı olmayan bir tank yapmamız mümkün mü acaba? Bir de sabah düşündüklerime alternatif fikir olarak hazır bir akvaryumu modifiye etmek geliyor. Böyle birşey sanki biraz daha maliyeti düşüreck gibi...

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle kararın hayırlı olsun, smd led 5050 olanlar var en güçlü ama verim alacağını tahmin etmiyorum, beyaz par değerleri genelde yosun yapıyor ben kullanmıştım 200 lira çöpe gitti desem olur. Halil'in sistemde ps var, başka bir sistem mi dediğiniz acaba? Birde ölçüleri kesinleştirmek gerekiyor. Ps konusu askı tipi Temel abinin söylediği gibi seçenek kısıtlı, akvaryum veya sump içine düşünülürse tunze comline ps ler olabilir. Ne tür canlılar beslemek isteniyor o da önemli aydınlatma ve ps için. Mercan ağırlıklı beslenecekse aydınlatma ve ps mutlaka iyi olmalı. Nanolarda su en ufak değişiklerden etkileneceği için daha titiz olunması gerekiyor malzeme seçiminde.

YIKIKTEMO ve RoseVonRuden bunu beğendi.
  7. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    Bilgiler için teşekkür ederim power led kullansam yeterli olurmu yoksa kesinlikle T5 mi dersiniz? Tank mercan ağırlıklı düşünüyorum. Sanırım ben Halil hocamın sistemi biraz yanlış anlamış olabilirim, tankı böldüğü kısımı ps olarak kullanıyor alt kısımda da sump var diye gördüm tabandaki 2 çıkış sumpa dökülüyor yandan taşan suda psde dönüyor diye düşünmüştüm yanılmış mıyım? Ölçüler içinde 56x40x40 başlangıç için ideal geldi. Teşekkür ederim bilgiler için...

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bana soracak olursan ben kesinlikle t5 derim neden dersen ben led ışığını sevmiyorum başka nedeni yok benim için.:D Power led armatür alıp kullanabilirsin. Yaptırabilirsin, portalda Murer nikli Murat abi var led armatürleri o yapar portalın ihtiyacını karşılar ona danışabilirsin. Üstten su sump a taşar sumptan kafa motoru ile akvaryuma basılır. Ps, reaktör gibi malzemeler sump içinde çalıştırılır. Tabiki sumplı bir sistemse.
    Aydınlatma için aşağıdaki linke göz atabilirsin.
    AP Lighting Design Armatürleri | Akvaryum Portalı

Bu da durso sistem taşırma.
    post104127628645393.jpg

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Senin tank gibi küçük hacimlerde durso inişi tek olarak yeterli gelir. Bu şekil üçlü iniş kullanmana gerek kalmaz. Akvaryum ölçüleri netleştiği zaman ne yapman gerektiğini buradan paylaşırız. Sumplı bir akvaryum mu olacak sump olmayacak mı? Öncelikle konuları okuyup iyi etüt etmek lazım. Alpi sana bir lik vermiş konuları iyice oku bence karar vermen kolaylaşır.

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Hoşgeldiniz Emrah Bey. Üstatlar size mutlaka en iyi bilgileri verecektir. Benimki sadece tavsiye olabilir ama kanımca önemli bir tavsiyedir ve deneyimle sabittir. Nasıl bir akvaryum yaparsanız yapın, aydınlatmayı, sumpı, motoru vs. nasıl seçerseniz seçin bir şekilde idare edersiniz ama PS seçerken mutlaka ama mutlaka akvaryum hacminizin üzerinde hizmet verebilecek kaliteli bir PS i tercih edin. Bir diğer değişle diğer ekipmanlarda paradan kıssanız da, PS alırken kısmayın :) O zaman çok daha sağlıklı ve mutlu canlılarınız olur. Bol sulu günler dilerim.

YIKIKTEMO, RoseVonRuden ve Montimahir bunu beğendi.
  11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hoşgeldiniz, bence tank uzunluğunu 60-65 gibi tutun sonradan 24 watt T5 ' e geçmeyi düşünürseniz kenarlardan ışık taşması olmaz. Bu durumda 65x 40x 40 daha uygun gibi görünüyor.

Sump'ınızı mümkünse ana tanktan daha hacimli tutun, sonradan içinde gerekli ekipman sığdırmakta sıkıntı yaşamazsınız, net su hacminiz de artar.

PS konusunu üstadlar bahsetmiş zaten.

Son olarak ısıtıcınızı da mutlka kaliteli bir marka alın; Aquarium systems veya Eheim gibi kalibrasyonlu dalgıç ısıtıcılar nano'larda olası sıcaklık problemlerini güvence altına alacaktır.

Alparslan, YIKIKTEMO ve RoseVonRuden bunu beğendi.
  12. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    Bilgiler ışığında kafamda şekillendimeye başadım sistemi aşağı yukarı, ölçüleri daha fazla arttırmayı düşünmüyorum, hem yer sıkıntımız var hemde bende veysel hocamın aksine t5 aydınlatmadan hoşlanmıyorum. Ps den kısma şansımız yok gibi anlaşıldı...
    Yani işi götürürken bütçem doğrultusunda hareket etmek zorundayım.

veysel bunu beğendi.
  13. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    Biraz geç oldu fakat şu anda. 25x25x16 boyutlarında bi tank temin ettim kendime ve elimde bu boyutları karşılayacak tuzlu su var, yani kurulu tanktan çıkma. 2 adet kaya aldım. Kum fiyatı çok gelince karşılayamadım elime geçen ilk nakit ile onu karşılayacağım. Birde askı filtre yaptım kendime (bioball, seramik halka içeriyor). Suyu ve kayaları satın aldığım pet shop sahibi ilk başta yeterli olacağını söyledi. Şimdi benim kafama takılan. Bu coral mercanlar sudaki sporları sayesinde kendi kendine mi oluşacak yoksa benim dışarıdan alıp eklemem mi gerek? Diotom atlatacak mıyım ? Coral Algea oluşumunu ne zaman gözlerim ? Ve birazda tavsiyeye ihtiyacım var... Hepinize teşekkür ederim şimdiden. Bu arada sizin forum bağımlılık yapıyor sürekli açık bi tarafta ve bişeyler okuyorum. Ama detaylar boğuyor... Yarından itibaren not alarak ilerlemeye karar verdim...temo7

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle kurulum hayırlı olsun.
    Mercanlar alınıp akvaryuma eklenmesi lazım kendinden oluşmaz ama sürekli büyür çoğalırlar.
    Evet diatom olur, bazen uzun sürer bazen kısa gelir geçer.
    Coraline alg oluşumu akvaryum kurulup değerler oturduktan sonra ve iyi bir armatür ile olur, bu akvaryumun yapısına göre değişir ya çok olur yada az olur...:)

15. RoseVonRuden

RoseVonRuden

İsim:
    Emrah Şahin
    3 chipli 25 adet smd ledden oluşan bişey yaptım. 2 amperlik adaptör kullanıyorum.Bilgiler için teşekkür ederim. Biraz daha bakındım dün. Benim frag bulmam gerekiyor şu an o zaman. Ya da buradan dilensem ayıp olur mu ki acaba temo2. Bugün akşama doğru bi kaç fotoda eklemeyi düşünüyorum..

Bir kaç fotoğraf.

;)

Ekli Dosyalar:

veysel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Güzel dıy çalışma olmuş emeğine sağlık. Bir kaç parça mushroom ve bir adet karides ile seyretmesi güzel olur.;)

Sayfayı Paylaş