1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Reef kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde ka2n tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Merhabalar.
    Foruma ilk tanıtımımı böylece açmış bulunuyorum :D
    Elimde 50*35*35 kurulu bir tank var. Onu yakın zamanda paylaşacağım ancak bu konuda kardeşime kuracağım yeni nano tank için sizin fikirlerinizi almak istiyorum.
    Sığ, kaplumbağa havuzu gibi bir tank düşünüyoruz :koptum:
    Koyacağımız sehpa 45-46 boy maksimum, 40 en yine maksimum. Yükseklik olarak 25 düşünüyorum.
    Sump vs olmayacak zaten.
    Elimdeki malzemeleri listeleyim, eksikleri beraber görelim sonra da ölçüler konusunda brain-storm başlasın :)
    Tunze 9002 ve atman hava taşlı ps.
    Tunze şuan kurulu tankta, ancak kurulu tankı xenia kaplatmaya çalıştığım için tunze pek yardımcı olmuyor organik yük bırakma konusunda tankta. Xenialar yayılmaya başladığında tunzeyi çıkartıp kötü ps i oraya koyabilirim. Balık eklemezsem daha fazla(2 percula-1mandarin-2 cleaner shrimp-3 hermit-5conch-1 purple firefish) ps yi tamamen çıkartabilirim hatta. Xenia 4evertemo2

Armatür olarak elimde 2 adet 3*18w armatür var. 1i 30*20*5 ölçülerde şuanki 50*35*35 tankta duruyor, 1i de 40cm gibi boylamasına sıralanmış armatür. Büyük ihtimal uzun armatür yeni tanka koyulacak.
    Dalga motoru elimde fazladan 2 adet resun waver2000 var. 20 tl 0 fiyatı olan bir ürün ama ben çok memnun kaldım 3 tane var şu an evde. Ses sorunu yok, o fiyata göre malzemesi süper kaliteli, debisi de hoşuma gidiyor.
    Kum olarak aragonit-mercan kırığı tercih edeceğim hangisini önerirseniz.
    Red sea max coral pro ve ****** tuz var elimde.
    Gerisi de ıvır zıvır.

Ufak tank belki sadece 1 çift palyaçoya ev sahipliği edecek gerisi xenia-mushroom tarzı kolay mercanlar olacak. hatta belki bitkili deniz akvaryumu bile olabilir bolca caulerpa ile.

Konu çok dağıldı sanki, asıl meseleye dönersem, ölçü
    hakkında görüşleriniz nedir? Kare ve alçak bir tank bu ölçüde bekleneni yaratmaz mı? Yükseklik 30 olduğu vakit kare konspetten sıyrılacak gibi geliyor.

Şimdiden teşekkürler herkese.

veysel bunu beğendi.
  2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Becerebilirsem tankı böyle yapmak istiyorum.
    Daha önce aynı tanktan vardı tatlı sudayken. Gerçekten zor. Tepede el girecek kadar ufacık bir boşluk var. Ancak ben tankın 25 cm ini kapalı 15-20cm ini düz tam sıra açık yapmayı düşünüyorum. Sonuçta önden bakıldığında 25 cm bir izleme alanı olacak. 45 boy olursa, 45*17-18 bir açıklık da müdahele için gayet yeterli olur diye düşünüyorum. Bu arada yazmayı unuttum ama bir de yüzey emişli şelale filtrem var yeni tankta onu da kullanacağım.

Ekli Dosyalar:

• fluval.jpg
      fluval.jpg
      Dosya Boyutu:
      150,5 KB
      Görüntüleme:
      497
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Arkadaşlar tankın siparişini vereceğim sizlerden cevap bekliyorum.

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar,hayırlı olsun kurmayı düşündüğünüz 60 lt'lik tankta haftada bir kaliteli bir tuzla yapacağınız 1 damacana su değişimi ile götürürsünüz diyorum.Ps ,şelale filitre gerek yok sadece bir akıntı motoru yeterli ama bir çift balık bakmak şartıyla .

veysel, ka2n ve Alparslan bunu beğendi.
  5. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Haklısınız ancak filtresiz tank fikri beni çok gerer ilk etapta. malzemelerden önce tank ölçülerine karar versek daha iyi olur bence.
    Sehpa 47#40. h 25 mi olmalı yoksa amaçladığım görüntü 20 de daha mı güZel olur sizce?

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    25 iyi bence neden derseniz benim tankım 100x50x30h 4 cm kadar kayıp olur suda 20 cm ye gelir.

7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tankın üstü kapalı olacağından, üstten izlenen model, kayıp olmayacak, biraz o yüZden kararsız kaldım.

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu benim eski tank çakma fluval yapmıştım zamanında 35x45x35h.

Bu arada daha duruyor bu tank şimdi bitkili karides ve neon akvaryumu olacak ilk kurulum aşamalarından bu video ve foroğraf.

Alparslan bunu beğendi.
  9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Çok hoş duruyor vakit bulabilirsem bugün yapmaya başlar sizlerle de paylaşırım artık resimleri.
    Bu arada 72w twins armatür aldım. Gerçekten harika bir ürün. Mercanlar için nasıl olur zaman gösterecek bilemem ancak ilk izlenim olarak beni bayağı bir etkiledi :)

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş