1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano reef kurulumu.

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Armağan Bakırcıoğlu tarafından 10 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Sırf elektrik kesintilerinde Ayarlar sıfırlandığı için benim newa more 50 nin aydınlatmasını değiştirmeyi düşünüyorum. Çok can sıkıcı bir olay

2. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Son durumum..

Tamamlananlar:
    -Aydınlatmam tamam.
    -PS tamam.
    -Refraktometremi aldım yolda.

Eksikler:
    Dalga Motoru.
    Kum.
    Canlı Kaya.
    Tank (40x40x40 extra clear arıyorum)

Planlar:
    Ağır ağır acele etmeden malzemelerimi tamamlamaya çalışırken bir yandan forumu tavaf ediyorum.. Evim üsküdar salacak'ta olduğu için boğazdan su çekip tuzluğu yükselterek başlayacağım...
    Aslında 50x45x45 alttan sumplı bir tankla başlayacaktım ancak... Maddi durumlardan dolayı o tankı biraz erteledim... Elimde aydınlatma ve Resun SK300 olduğu için bu bekleme sürecinde bir nano kurmaya kararlıyım...

Eksiklerim ve ilerleyiş konusunda her türlü yardıma açığım (yardım derken ücreti mukabilinde, ama güzel ücretlerle :) )

veysel bunu beğendi.
  3. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    • Bugün gdy/40x40x35 arkadan sumplu bir tank buldum, kum kaya ve newajet 1200 kafa motoruyla birlikte eve getirdim. Tabi hemen boş olarak temizleyip dekorumu yaptım teçhizatı yerleştirdim... ps ve ısıtıcı olması gerektiği yerlerde mi acaba?
    20181121_214711.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 22 Kasım 2018
    veysel ve hiter bunu beğendi.
  4. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Bu da dekorum

IMG-20181121-WA0021.jpeg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 22 Kasım 2018
    Efe Zorba, veysel, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun güzel gorunuyor.

Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  6. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Teşekkür ederim.. Peki sumptaki yerleşim için ne diyorsunuz? Olması gerektiği gibi mi?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    PS Mahir in dediği gibi çalışma yüksekliğinde problem olmayacak ise işaretli gözde olabilir. İlk göz mekanik filtrasyon için kullanılabilir.
    IMG_20181122_094226.jpg

8. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Sumpın orta bölmesinden sağdakine geçiş seviyesi biraz aşağıda kalıyor... (Düzgün anlatamıyorsam kusuruma bakmayın) PS Resun Sk 300 su girişi olduğunu tahmin ettiğim yer de PS in ortalarında. Haliyle orta boşluğa yerleştirdiğimde su seviyesi PS'in su girişi olduğunu düşündüğüm yerin altında kalıyor gibi gözüktü... PS'i aşağı doğru ittiğimde (en dibe ) ucu ucuna su seviyesinde oluyor ancak bu defa da toplama kabıda baya bir aşağıya inmiş oluyor...

veysel bunu beğendi.
  9. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Sump şeması bu şekilde

Ekli Dosyalar:

veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su dolunca deneyerek kendin daha net çözme imkanı bulursun.

11. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Bugün ilk su girişini yapıp sistemi başlattım.. ps doğru mu çalışıyor bilmiyorum ilk kez ps kullanıyorum.. elimden geldiğince görüntuledim.

Dikkatinizi çeken bir yanlışlık vs varsa yazarsanız sevinirim.. Bu arada ps i orta hazneye aldim.

12. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Orta haznede gerçekten de balon atıyor sanki... Videodan dikkatli bakabilir misiniz... Bir de sanki çok fazla partikül havalanıyor.

13. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Hocam selamlar...
    Son taşırma dediğiniz bölme Kafa motorunun olduğu kısım mı? Bu arada su tamamlama yok bende.

14. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Bu arada Tankımın suyunun %70'i güvendiğim bir tanktan en az 2 yıllık bir resif akvaryumu. %30 da marmara suyu... (aldığım 2 kova su yetmeyince tekrar gitmeye utandım gittim sahildeki iskelenin ucuna 1 kova da oradan çektim.) Son kovayı ekleyince tuzluluk 1020 ye düştü... Elimde tuz var daha önceden tedarik etmiştim ancak ne kadar koymam gerektiğini hiç kestiremedim.. Genelde tarifler RO suyuna göre... Şu anda elimde hassas tartı da yok... 45 litre 1020 tuzluluğu olan suyu 1024 e çıkarmak için kaç (çay kaşığı, tatlı kaşığı, çorba kaşığı) tuz eklemem gerekiyor diye bir soru sorsam çok mu cahillik olur :)

Ayrıca bu şekilde bir ilk kurulumda yapmamı tavsiye ettiğiniz bir şey var mı? Boş tanka yem eklemek, ışık süreleri veya başka bir şey... Çünkü henüz hiçbir şey yapmadım sadece aydınlatmam tam güçte günde 12 saat yanacak şekilde ayarlı (6'ya düşürmeyi planlıyorum)

15. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Akşam eve gider gitmez ayarlamaya çalışacağım. Bir yandan da olacak mı acaba diye de düşünmüyor değilim kafa motorum biraz fazla güçlü olabilir Newajet 1200'ü en kısık ayarda kullanıyorum. Kendi bölmesinden birazcık daha kısa boylu yani orada bir şelale etkisi olacak mı emin değilim... Akşam gelişmeleri yazarım.

Montimahir bunu beğendi.
  16. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Söylediğiniz gibi yaptım yaklaşık 2 cm şelale etkisi oldu ancak bu defa da zaten var olan mikro kabarcıklar çoğaldı. Ps i en sola aldım değişmedi. Tekrar ortaya aldım eskiden kalma pipo filtre süngerlerini şelalenin oraya yerleştirdim akışı biraz yumuşatmak için. Kabarcıklar acmzaldi ama yine de varlar.. Bu kabarciklardan tamamen kurtulma yöntemi nedir acaba ?

17. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    2. Gün sump su seviyeleri düzeltildi.. Bununla beraber mikro baloncuk sorununda artış oldu ve şu sesi haliyle fazlalaştı.

18. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Yine ilk günkü gibi yukselteyim mi şu seviyesini? Olumsuzluğu ne olur yüksek seviyenin ?

19. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Eski tatlı su akvaryumu icin aldığım elyaflar vardı onları keserek kafa motorunun olduğu bölmeye yerleştirdim. Şimdi dökülen şu kanatçık yapmıyor. Ciddi anlamda mikro kabarcikta azalma oldu. Henüz su seviyesini yükseltmedim.. bir süre bu şekilde takip edeceğim

Düzenleme: 24 Kasım 2018
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Elyaf olmaz biyolojik sünger koyabilirsiniz. Yeni çalışan PS de olur bu şekil yavaş yavaş su düzene girdikçe kabarcıklar da azalma başlar biyolojik sünger ile önlem alınır.

Sayfayı Paylaş