1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Resif Akvaryumum

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde U.Uçar tarafından 11 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Nano Resif Akvaryumum

Ufuk Bey,

Merhaba. Konunun yabancısı olmakla birlikte, bu güzelliği takdir etmemek elde değil.

Elinize sağlık.

2. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Nano Resif Akvaryumum

Ufuk abi çok güzel görüntüler sağolasın.Bende yakın bir zamanda yurtdışından ricordea florida getireceğim.Bakımı zor mu ?

3. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Akvaryumum

Teşekkürler.

Olabilir Temel , bir dene istersen yiğidin hakkını yiğide veren de çıkar.
    Sağolun.

Beğeninize teşekkürler.

Hayır zor değil, düşük akıntı ve orta ışık istiyor.

Temel senden bir ricam var, çoklu alıntı tuşu yap ta bu şekilde her hobiciye tek mesajla cevap verelim.

4. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Akvaryumum

Evet sayın hobiciler,

Sizlere birazda, nano resifimdeki ekipmanlardan bahsedeyim.Önce ışıklandırma ve soğutucuyu ele alacağım.Daha sonraki bir zamanda ise, sırada sump ve protein skimmer olacak.

Modifiye DIY T5 ışıklandırma sistemiminde balastlar Tridonic Atco çift çıkışlı elektronik balast (3 adet), reflektörler 6 tane DIY yapılma ve satın alınma.Floresanlar ise, 24 wattlık, Ati ve Aquascience markalar çeşitli Kelvinlerde.19 adet te mavi şerit led ışıklandırma var ay ışığı efekti için, tabii birde led ler için adaptör var.Işıklandırma sistemi dijital bir zamanlayıcı ile çalışıyor.Balastlar ve floresanların hava alması için 1cm çapında çok sayıda delik var DIY sistemde.Balastlarda floresanların ısısından etkilenmesin diye ayrı yerde konumlandırıldı.Işıklandırma sistemi sorunsuz çalışıyor.Floresanlar yılda bir kez (duruma göre 6-9 ayda da olabilir) tamamen ve kademeli olarak değişiyor.

Titanyum soğutucuya gelince, Atman CIRV 160 modeli ve 2,3 yıldır bende problemsiz çalışıyor sessiz ama odaya sıcak hava veriyor yaz kış.Soğutucu 7x24 çalışıyor sürekli sıcaklık 25-26 derece civarında yaz kış.Herhangi bir soğutcuyu ise gerektiğinde bu işi uzun vadeli ve zevkle yapmak isteyenler için önereceğim.

Sizlere aşağıda fotolarını sunuyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Akvaryumum

Ellerine sağlık Ufuk abi. Uzun zamandır başaıyla yürütülen nanonun ekipmanlarını tanımak avantaj olsa gerek. Her yönüyle ana ekipmanların hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Teşekkür ederiz. toka:gif

Atman soğutucu ne kadar aşağı yukarı Ufuk abi ?

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Nano Resif Akvaryumum

Bir de florasanların hepsi mavi galiba yanlızca 1 pembe mi var ? :heyo:

7. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Akvaryumum

Merhabalar...

Atman soğutucuyu 2 yı önce aldım ama fiyat 600 mü 750 lira mıydı tam hatırlamıyorum.

Floların biri aquascience 15 000 K beyaz, biri ati procolor-pembe, biri de Ati actinic mor, 3 taneside Ati 20 000 Kelvin mavi.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Akvaryumum

Soğutucu alacağım ve ya elimdeki araç buzdolabı sistemini geliştireceğim bu yaz kesin. Çok enfes bir anemonum var ama kışın serpilip renklenmesinden fakat yazın küçülüp rengini kaybetmesinden bıktım artık. Şimdiye kadar 50cm olmuştu bu iki türlü evreyi yaşamasa. huh:

9. farukocak55

farukocak55

Nano Resif Akvaryumum

Maşallah balıklarınızda akvaryumunuz çok güzel.Elinize emeğinize sağlık...

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Nano Resif Akvaryumum

Maşallah Ufuk abi çok güzel olmuş ellerine emeğine sağlık. naz:

11. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Akvaryumum

Yorumlara teşekkürler hobiciler,

DIY Sump 50x35x35 cm ebadında ve yaklaşık 25-30 litrelik, cam kalınlığı 4-6 cm ve altında stafor var.Üç gözden oluşuyor.İlk gözde akvaryumdan inen atık su, Atman protein toplayıcının olduğu bölüme dökülüyor, daha önceleri bu bölümde su üstünde elyaf vardı sonraları elyafın artı ve eksileri olduğunu görünce elyafı tanktan çıkarım. Bu gözde ayrıca Seranın fosfat, silikat tutucusu var.Orta göz şimdilik boş , daha önce refigiumdu Nitrat, fosfat ve silikat sıfıra yakın olunca bu göze de şimdilik gerek kalmadı.Son gözde Atman 150 wattlık ısıtıcı, sera cam yüzer tuzluluk ölçer ve Atman kafa motoru var.Sistem bu şekilde sorunsuz 2,5 yıldır devam ediyor.
    Katkı maddeleri ve test kitlerine gelince,Katkı maddeleri olarak fotolarda da görüldüğü üzere düzenli olarak Seachem ve Brightwell marka ürünleri kullanıyorum ve memnunum, akvaryumu stabil değerlerde tutuyorlar.
    Test kitlerinde ise tercihim Salifertten yana.Testleri ayda bir yada bir problem olduğunda kullanıyorum.Tuzluluk ölçerim ise, Alman malı Müller marka ATC li refraktometre.
    İşte sizlere tankı 2,5 yıldır (Eylül 2007) sorunsuz devam ettirdiğim yardımcılarımın fotoları aşağıda;

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ufuk abi selam,

Ellerine sağlık yine değerli bir fotoğraf katkısı. Değerli çünkü başarının arkasında ne olduğunu bilmek adına faydalı. Akvaryuma eğer bir düzen oturtulabilirse sabit düzen başarıyı zaten getiyor. Yine kaliteli ürünler ile mütavazi ekipman veya filtre sisteminin en verimli şekilde kullanılmasının sonucunu görüyoruz.

Maşallah. :nazar:

13. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar...

Evet sayın hobiciler, nano resifim sorunsuz devam ediyor ve yeni hd videosunu (1280x720) sizlerle paylaşıyorum.Yaklaşık 4 dakika kadar ve videonun sağ altındaki 4 yöne yönelmiş beyaz okları tıklayarak tam ekran seyretmenizi tavsiye ederim.

Bu arada nanoda bazı balık ve meranlar gitti, yerlerine yenileri geldi, çoğunlukla takas bazen satın alma yolu ile oldu bunlar.Balıklardan fire fish bir kaç cm aralıktan aşağıya atladı, hermit bir snaili kurban seçti, onu hediye ettim.Kum anemonunu yeni türlere yer açmak için sun coral'ı manuel beslemekten yorulduğum için tanktan çıkardım.Yerlerine yeni türler ilave etim.Orange plate coral, blue metalic sponge ve her ne kadar fazla sevmesem de gelen yorumlar ve ÖM ler nedeni ile tankın üst kesimlerine bir kaç parça SPS montipora ilave ettim 2 ay evvel, gelişmelerinde ve renklenmelerinde proplem yok geldiklerinde küçük karton inceliğinde fraglardı, bir kaç cm kadar büyüdüler.Mavi clove polipler ise bir kaç kayaya sıçrayarak aynı sarı polipler de olduğu gibi çoğaldı.Star polipte gün geçtikçe tabana, kayaya yayılıyor.Mandarin ise 1 yıldır sağlıkla yaşıyor.

Su değerleri stabil devam ediyor
    (05.04.2010)

Sıcaklık;25 derece, Tuz yoğunluğu:binde 25, Kh:9, Mg;1350 mg/lt, Ca:425 mg/lt, Nitrat ve fosfat test kiti ile ölçülemiyor.

[video=vimeo;10721880]http://www.vimeo.com/10721880[/video]

lepistes ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ufuk abi videolarını düzenledim. Ama izlemek istemiyorum izleyince moralim bozuluyor, tankımı tuzlu suya çeviresim geliyor. Hatta 100 x 50 x 50 yeni kuracağım malawi'yi reef'e çeviresim geliyor. :D :bilmem:

Bu aradan bi dip not: 16:9 formatında da gösterse de forumda HD olarak izlenemiyor. HD için vimeo'ya gitmek gerekiyor ;)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah demekten yorulduk. Değişimler iyi olmuş bence. Ara sıra kan lazım akvaryuma. Yine bilindik süperlikte bir akvaryum karşımızda. Bu işi biliyorsun Ufuk abi. :nazar:

16. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar sayın hobiciler…

Sizlere Nano Resifimde uzun süredir kullandığım DIY Fosfat/Silikat giderici Reaktörün yapımını paylaşacağım.Gayet faydalı bir medya reaktörü olup, fosfat ve silikatı (yada ihtiyaca göre içine karbon da koyabilirsiniz ayrı olarak) sıfıra yakın değerlere getirip, akvaryumun değerlerinin stabil hale gelmesinde katkısı oluyor.

Unutmayalım sadece kullandığımız suda yada akvaryumdaki kayalarda kumlarda bu maddeler olmaz, attığımız yemlerde de balık dışkılarında da, ölen balık omurgasız gibi canlılarda fosfat oluşturacağından reaktör e her zaman ihtiyaç duyuluyor.

Akvaryumum nano olduğu için 500 ml lik bitmiş bir kavanozu reaktörün gövdesi olarak tespit ettim.(Sizler akvaryumunuzun büyüklüğüne göre bunu 1, 2 yada daha fazla litrelik bir plastik kavanozla yapabilirsiniz, tabii kullanılan motorun gücü de buna göre olmalı.) Kafa motorunu Atmanın küçük bir modelini kullanarak yaptım.

Öncelikle Kavanozun kapağını ısıtılmış bir demir çubuğu kullanarak deldim aynı şekilde fotolarda da görüleceği üzere reaktörün alt yan tarafını da kafa motorunun ağzı girecek şekilde ısıtılmış metal çubukla deldim ve kuvvetli bir Japon yapıştırıcı ile yapıştırdım.Sizler silikonla da motorun ağzını dolayısı ile kafa motorunu, reaktöre sabitleyebilirsiniz.Burada dikkat edeceğimiz bir husus, kafa motorunun ağzına açacağımız deliğin çapı ile reaktörün kapağının ortasına açacağımız deliğin çapı aynı olsun.Kafa motorunu reaktöre sabitleyince, bir bulaşık süngerinin alt sert tarafını çıkararak sadece sünger kısmını kullanarak ve reaktöre uyacak şekilde yuvarlak keserek, reaktörün içine ama kafa motorunun ağzının üstüne koyuyoruz.İsterseniz bunu yaparken akvaryum süngerini de kullanabilirsiniz.Şimdi sıra fosfat-silikat gidericiyi bu yerleştirdiğimiz süngerin üzerine file içerisinde yerleştiriyoruz.Ben burada Rowanın demir bazlı akvaryumunuzdaki fosfat ve silikata bağlı olarak uzun süre gidebilen fosfat ve silikat gidericisini tercih ettim.Sizler değişik markaları da tercih edebilirsiniz.Sonra reaktörün kapağını kapatıp, sumpun bir gözüne fotoda da görüleceği üzere koydum.Fişi prize taktım.O gün bu gündür sorunsuz görevini yerine getiriyor.

Courageous, YIKIKTEMO ve lepistes bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Ufuk abi. Geniş kullanımlık bir medya reaktörü olmuş. Pratik şekilde işlevsel bir yardımcı ekipman olmuş. Ben kule çekmecesini tercih ediyordum bu tarz malzemeler için ama bazı akvaryumlardaki yüksek debiden dolayı bu kadar randıman vermeyebilirdi. Bu sistem daha sonuç odaklı.

Teşekkür ederiz.

Courageous bunu beğendi.
  18. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar

Nano resifin güncel fotolarını aşağıya ekliyorum.Çoğunlukla yeni türlere yol açmak için bazen bazı türleri çıkarıyor ve yerine yenilerini fragta olsa koyuyorumMesela SPS montipora plateler, 2-3 cm çapından 4-5 ayda 10 cm çapında ulaştılar. Ama 2.5-3 yıldır tankta olan mercanlarda mevcut.Aynı şekilde diğer mercanlarda da gelişme devam ediyor.

Bu arada rotasyona tabi devlet memuru olduğudan Samsun’a tayinim çıktı.Kısmetse en az 5 yıl oradayım.Muhtemelen 1 ay içerisinde taşınacağım.

Samsunlu hobiciler bir parmak kaldırsın da göreyim ?

YIKIKTEMO, ogiler, ozgr ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla Ufuk bey tankınızı hem fotoğraf hem video olarak çok güzel sergiliyorsunuz.Renklerin canlılığına , canlılarınızın sağlığına hayran kalmamak elde değil.. Artık Samsun'dan aramıza katılacaksınız yani.. Hayırlısı olsun şimdiden Ufuk bey.. Bu arada Samsun'un neresine tayininiz çıktı acaba ?

ogiler bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Ufuk abi. Samsun hobisi yaşadı desene. Ufuk abi SPS montipora benimde aklıma giriyor ama olası balık hayranlığımın her an depreşmesi yüzünden bu mercanlara girmiyorum. Akvaryumda bir tane bile balık bırakmadım sattım, hediye ettim şu anda. Kafam karışık bir süre böyle gidip bakacağım nereye sürükleniriz diye. Senin nanoyu gördükçe mercana, balıkları gördükçe balıklara yöneliyorum. :D

Marmara'da bilimum cemil cümle balık yaşadığını gösterdikten sonra şimdi de Marmara'da montipora yaşadığını göstersem mi diyorum. :F

Sayfayı Paylaş