1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Resif Doğuyor

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde brave_baris tarafından 26 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Arkadaşlar önceki sistemi bozduğum için ve akvaryum ölçüleri uygun aydınlatma bulmama imkan vermediği için yeni bir sipariş vereceğim. Akvaryum mercan (lps-soft) akvaryumu olacak, ölçü olarak 70*40*40 durso sistem, 50*35*35 sump düşünüyorum. Sizce bu ölçüler resif için uygun mu? Uzunluğu 80 yapsam mı diye çok kararsız kaldım ama çokta büyütmek istemiyorum malum ne kadar büyük o kadar çok masraf...Aydınlatma olarakta 6 tane 55 cm lik 24w T5 kullanmayı düşünüyorum.3 beyaz 2 mavi 1 mor olarak düşünüyorum. Paslanmaz sacdan DIY yapım olacak.Bu hafta içinde siparişi vereceğim, değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Nano Resif Doğuyor

Barış şimdiden hayırlı olsun kardeşim. Burada bu konuda çok tecrübeli üstadlar var. Onlar sana ne yapman gerektiğini söyleyecekler. Tekrardan hayırlı olsun diyorum.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Hayırlı olsun Barış Bey.

Ölçüler nano için uygun gibi görünüyor ancak eğer imkan varsa derinliği artırmak süper olur. Mesela 70 uzunluk, 40 yükseklik, 55-60 cm derinlik çok daha güzel olur. Aydınlatma bence iyi düşünülmüş. Durso olacak olması yine iyi bir seçim.

Kurulum aşamasında başarılar dilerim.

4. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Teşekkür ederim Hüseyin bey.

5. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Teşekkür ederim Temel bey güzel yorumunuz için, derinlik konusunda çok haklısınız. Ancak derinliği artırırsam kullanacağım dalga motorları (2 adet koralia 1) yetersiz kalır kanısındayım. Artı bir masraf çıkmasın diye artırmadım.

Saygılarımla.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Dalga motoru yüzünden derinliği artırmamak yanlış olacaktır. Üstelik elinizdeki motorlar yeterli şimdilik. :) Yetmediği yerde ilerde artırılır.

7. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Doğuyor

Bence düşündüğün nano için akvaryum ve sump ölçüleri iyi.Yalnız boyu 70 cm den 80 cm ye çıkarma illa arttıracaksan derinliği 40 cm den 45 veya 50 cm ye çıkar, çünkü kullanacağın t5 ler 56 cm civarı, 70 cm uzunluğa iyi gelir ama 80 cm uzunlukta kenarlar biraz loş olur.

8. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Bunu duyduğuma sevindim abi, o zaman derinliği 50 cm yapıyorum.

9. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Ufuk abi bu konuda senden yorum duymak güzel çünkü aynı ölçülerde senin de resif tankın var. Evet dediğin gibi derinliği biraz daha artırıcam sanırım 70*50*40h iyi olacak. Akıntı konusunda yorumun nedir abi?

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Nano Resif Doğuyor

Barış bey hayırlı olsun kurulumunuz.Resimlerini bekliyor olacağız.Ufuk abiye katılıyorum ölçüler konusunda.Derinlik konusunda ise eğer yetmez ise daha sonra dalga motoru ilave edersin sonradan pişman olmaktanda en başta doğru seçimleri yapmak önemli ..

11. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Teşekkür ederim sağolun, akvaryum geldiği an ve an fotoğrafları ekliyor olacağım. Evet şuana kadar gelen yorumlarda derinliği artırma konusunda hem fikiriz. Dediğiniz gibi sonradan pişman olmaktansa baştan yapmamız iyi olacaktır.

12. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Doğuyor

İmkanın varsa 1 tane Tunze 6045 yeter, orta seviyede ise 2 tane Hydor Corolia1 veya bir tane Coralia 2 kullanabilirsin.Eğer imkanın az sa da uzakdoğu malları veya yapabilirsen DIY akıntı motoru yapabilirsin diye düşünüyorum.

13. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

1 adet tunze 6045 almasına alırım ama ben akıntı çift yönlü olsun istiyorum, daha sağlıklı olacak diye düşünüyorum.

Otuz.com da süper aquatic diye sanırım uzak doğu malı dalga motorları var, güzelede benziyor ve fiyatlarıda oldukça uygun.

http://www.otuz.com/s-per-aquatic-wave-maker-vp-101b-ak-nt-motoru-3000-lt.html

Bu linktekinden 2 tane alsam sanırım yeter.

14. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Nano Resif Doğuyor

Barış Abi seni burda görmek güzel bay bay:gif

Abi bu kaçıncı yap-boz reef :D Saydığım kadarıyla bu 4. olucak. İnşallah bunu bozmazsın , inşallah ... Ölçü olarak bence 70*55*40 çok güzel olur eni 60'da yapabilirsin.

Uzun soluklu olması dileğimle(Gerçi biraz zor ama :D)
    Saygılar..

15. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Cenk benim bu hobide en kötü huyum kurduğum tanklarda bir eksik olması veya bir hata yaptım mı o tankla uzun soluklu bir ilişki olmuyor :D Öncekini 50 cm yaptığım için istediğim aydınlatmayı sağlayamamıştım. Ama bu çok güzel olacak inşallah.

Derinliği çokta artırmak istemiyorum malum evdeki hududu aşarsak iç çatışma yaşayabiliriz :D

70*50*40 iyi bence burda:gif
    Saygılar..

16. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Doğuyor

Aslında yurt dışındaki forumlarda iki tür görüş var akıntı hakkında, biri, blok şeklinde camlara veya altan su yüzeyine doğru yöneltilecek tek güçlü bir akıntı, bir diğeri de, dairesel akıntı oluşturacak karşılıklı timer ile çalıştırılacak 2 veya daha fazla karşılıklı akıntı motoru.Her iki görüşte kurulan tanklarda da başarılar mevcut, karar hobicilerin.

17. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Evet birinci yöntemi reef centralde gördüğüm Thailan'ta kurulan şu meşhur dsps tanktaki akıntı şekli sanırım. Dalga motorları arka cama yerleştirilmiş ön cama bakacak şekilde.

Kafa motoru olarak Aquabee UP 1000 düşünüyorum sizce nasıl?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Aşağıdaki çalışmamız acaba daha uygun güçteki bir Tunze ile sağlanamaz mı nano da ? Tunze markasını dur kalklara dayandığı için yani bu amaca uygun üretildiği için belirttim. Biz oluşan değişken akıntıdan memnun kaldık bu denemede.

İzlesene.com : Video - gel git çalışması

19. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nano Resif Doğuyor

Eğer yükseklik 1 metre ve altında ise yetebilir, ama aquabee 2000 garanti olur.

20. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

70 cm mobilya yüksekliği 40 cm akvaryum yüksekliği 110 cm lik bir yükseklik oluşacak, sitede 130 cm e kadar basabiliyor yazıyor. Aquabee 2000 de fazla gelmesin.

Sayfayı Paylaş