1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Resif Doğuyor

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde brave_baris tarafından 26 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Nano Resif Doğuyor

Selamlar .Motorunuz 2000/1 olmalı diyorum :heyo:

2. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Ya bende çok isterim sizin gibi ama çok pahalı gerçekten 2000/1 , 2000 de yeterli geliyor gerçi. 2000 1.6, 2000/1 3 mt ye basıyor. Malzeme işini 1-2 güne kararlaştırıp otuz.com a siparişi vermem lazım.

3. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Şuanki listem ;

2 x Red Sea Coral Pro Tuz 7 Kg Kova
    1 x Seachem Reef Plus 250 Ml
    2 x Süper Aquatic Wave Maker VP-101B Akıntı Motoru 3000 Lt.
    1 x Brightwell PNS250 PHyto Green-S 250 Ml.
    1 x Seachem Reef Calcium 250 Ml
    1 x Seachem Reef Trace 250 Ml.
    1 x Seachem Reef Complete 250 Ml
    1 x Atman AT-200 Isıtıcı 200 Watt
    1 x Aquabee UP 2000 Sump Kafa Motoru 2000 Lt.
    1 x Dazs Aragonite Kum 13.6 Kg.(0.1-1.5 mm)

548,67 TL

Şimdiden geçmiş olsun... Malzemelerin en iyisini seçmeye çalıştım. Ps olarak Bubble Magus Nac3a gelecek. Katkılarda listemde gördüğünüz gibi, 1 ay boyunca hiç balık almayacağım için yem eklemedim listeye. Eksik gördüğünüz yer varsa lütfen belirtirseniz sevinirim.

4. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Arkadaşlar bir sorum olacak, timer kullanmadan aydınlatmayı sabah açıp akşam kapatırsak mercanlarda bir sorun olur mu? Yoksa illa timer mı kullanmamız lazım?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Timer şart değil elbette. Tabi sabah açıp akşam kapamak derken zaman aralığı 9 ila 11 saatten çok fazla değildir sanırım. Normale uyan bir düzen tutturamayacak gibiyseniz timer olmalı bence. Timer kullanımını ben metal lambam olduğundan metal lamba yanmadan T5 florasanları 1 saat önce ve söndükten sonra 1 saat daha fazla yakacak şekilde kullanıyorum. Bu anlamda da faydası var.

6. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Aslında timer kullanmak tabiki iyi ancak çok fazla fiş oluyor ortalıkta ve fazlada priz yaratmak lazım...
    Sabah 8.30 da evden çıkıyorum, akşamada 19:30 gibi dönüyorum. Açılış ve kapanış bu şekilde olur sanırım.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Normal gibi görünüyor süre. Ancak bu süre zarfında açık kalan ışıklar sonucunda ilerleyen süreçte canlıları kollamak gerek. Eğer akşam eve dönüldüğünde ışıkların açık olmasına ramen canlılarda bir kapanma söz konusuysa ışık süresi azaltılmalıdır. Hafta sonları mercanların açma durumunu hafta içi ile kıyaslayın derim.

Öneri olarak, priz fazlalığı olacak diye timer kullanmamak bana tuhaf geldi. Ben akvaryum dolabı içine 12.li uzun tek piriz bağladım ve tüm hepsi tek priz üzerinde. burda:gif

8. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Evet biraz tuhaf oldu :)

Mobilyanın içinde olması prizlere zarar verirmi acaba? Malum sumpın üstünde olacak...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Benim uygulamam şu yönde, akvaryum dolabı içinde 10 amperlik bir sigortaya ilk elektirik gelir. Yani tüm sistemi sigortadan kapatıp açabilirim. Buradan 12.li prize gider. Pris dolabın alt kısmına yani elimden geldiğince su akıntısının ulaşamayacağı noktaya bağlanmıştır. Burada biz alttaki sudan değil üstteki sudan koruyacağız prizi. Dolap içi hava aldıktan sonra hiçbir buharlaşma yapmaz.

10. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Bende öyle yapayım o zaman Temel bey, sağolun. Kafa motoru kısmı çok kafama takıldı sizin öneriniz nedir bu konuda? Ben aquabee up 1000 yeter diye düşünüyordum ama arkadaşlar aquabee 2000 i hatta 2000/1 önerdiler.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Daha evvel birçok akvaryum bozmuşsunuz ve özellikle bir yorum çok dikkatimi çekti ' Son kurduğum akvaryumun yüksekliği 50 cm yapmıştım istediğim aydınlatmayı sağlayamadım ' Bu konuda ciddimisiniz ? Benim akvaryumun yüksekliği 80 cm metal halideyi yaz aylarında kullanmıyorum 2adet 54 wat, 4 adet 24 wat T5 ile sorunsuz yürütüyorum. Siz bu nanoya hangi canlıları koymuştunuz ?

Motorunuz 2000/1 olmalı.

12. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Öyle yazmışsam yanlış yazmışım, yükseklik değil uzunluk 50 cm di. 50*50*50 küp akvaryumum vardı. 4 adet 8w flo ve 1 adet 70w 26000 kv mh lamba kullandım. Aldığım mercanlar hiç açmadı, açmasını geçtim çok sönük kaldılar ve küçülmeye başladılar. Sonradan keşke 60 cm yaptırsaydım uzunluğu en azından 24w T5 kullanırdım dedim ama iş işten geçmişti.Mh için uv camlar varmış ben kullanmadım cam falan, sanırım ondan oldu.

Motor olarak 2000/1 alacağım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Barış Bey sonuçta düşüncemiz ve ortak noktamız sizin başarınız. Fakat siz her nerede daha evvel akvaryumlar kurup bozmuşsanız ve her nerede bazı konuları okumuşsanız sanki gözünüzde nanoyu çok fazla büyültmüşsünüz gibi geliyor bana.

Ben sizin bu düşünce yapısıyla başarılı bir nano kurabileceğinizi düşünmüyorum. olma:gif Farklı renk olmalı kaliteli ekipmanlar ile başarılı akvaryumları ince düşünerek kurmaya çalışmak çok güzel ve tabi herkesin hakkı saygı duyarım ama bazen başarıya giden yol gereksiz korkulardan geçmez. burda:gif

Neden derseniz, priz artacak diye timeri anlarız, akvaryum ölçüsünden aydınlatmayı anlarız, yine akvaryumun 5 cm derinleşmesini akıntı sorununa bağlamanızı da anlarız ( 20 cm daha derinleşse yine fazlaca yeterdi ) ama benim anlamadığım bir ay balık eklemeyeceğiniz için yem almıyorsunuz da yukarda alıntıladığım katkıları ortada ihtiyaçları farklı farklı mercan türleri olmadan almanız tuhafıma gidiyor açıkcası. Test kitleri gerek biliyorsunuz katkılar için listeye ekleyelim derim bu durumda. Yeni kurulan bir akvaryumun tüm değerleri yerindedir. Seçilen soft ve yumuşak mercan türüne göre ihtiyaç belirlenir. O da su değişim sürecini uzun tutuyorsanız bu katkılar daha aktif tüketilme oranına göre kullanılır. Sadece su değişimleriyle besin anlamı olmayanlar kullanılmayabilir bile.

14. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Temel bey dediklerinizde haklısınız, test kitini bu listeye eklemedim çünkü otuz.com da istediğim markanın test kiti yok. Tropic Maine veya salifert test kiti alacağım.

15. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Son gelişmeler;

Karar verilen akvaryum ölçüsü 60*40*40 sumplı mobilyalı hazır sistem (bir arkadaşıma vardı ondan alacağım)
    Armatür olarak 4*24w HO Hopar armatür

Evet son değişiklikler bunlar arkadaşlar.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nano Resif Doğuyor

Bize de hayırlı olsun demek düşer. Umarım gönlüne göre bir kurulum olur ve uzun soluklu bir başarı öyküsü takip ederiz. burda:gif

17. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Teşekkür ederim Temel bey, tek istediğim uzun soluklu olması :)

18. aguamenfish

aguamenfish

Nano Resif Doğuyor

İlerde bende istiyorum kurmayı ama çok okumamız lazım bu konuda.Başarılar dilerim.

19. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Nano Resif Doğuyor

Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş