1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Resif kurmak istiyorum kafama takılan sorular var!

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Bahadır tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci
    İyi günler diliyorum. elimde 30 lt civarında bir dikörtgen akvaryum mevcut. Tam boyutları 48x30x20 ben nano bir resif kurmak istiyorum. öyle içine çok aşırı bir yüklemede bulunmayacağım. sadece göz zevkine hitap etmesini istiyorum. fakat kafama takılan bazı sorular var:

1- Ne kadar canlı kum ve kaya kullanmam gerekli?
    2- ışıklandırma olarak nasıl bir tercih yapmalıyım. Elimde Metal halide mevcut.
    3- Filtre sistemi olarak Şelale filtre diyorlar. ne kadar faydalı olur.
    4- PS olarak uygun ps hangisi olur?
    5- Dalga motoru olarak ne kullanmam lazım?
    6- 500-750 TL arası bir bütçe ayırdım. yeterlimidir?
    7- Ne kadar bir canlı yükü yeterli olur?
    8- Kullanmam gereken testler ilk etapta neler olmalı?
    9- Tuz olarak hangi marka ve ne kadar kullanmam gerekli?
    Bu nano resifi sadece ilk deneme ve kendimi bu konuda geliştirme açısından yapacağım. ilerde daha büyük bir sisteme geçmeyi düşünüyorum. şimdiden teşekkür ederim.

2. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Cevap: Nano Resif kurmak istiyorum kafama takılan sorular var!

İyi günler , Bahadır Bey nano resif kurma fikriniz çok güzel ancak çok küçük boyutlu deniz akvaryumlarının kurulumu biraz zordur. Maliyeti çok fazla tutmaz diye düşünüyorum. arkdaşlar size yardımcı olacaktir.

1. Az bir miktar yeterli. Tecrubeli arkadaşlar söyleyecektir.
    2.Metal halide kullanmak istiyorsanız olur ama büyüklü nedir nasıldır? Powerled alternetif olabilir.
    3.Olabilir yada ps kullanmalısız.
    4.Ps yada şelale tercih meselesi diye biliyorum. Askılı bir ps kullanılabilir.
    5.Nano dalga motorları var onlar olabilir belkide kuruluma göre ihtiyacınız olmayacak.
    6. Yeterli diye düşünüyorum.
    7. tam bir fikrim yok.
    8. Tecrubeli arkadaşlar söyliyecektir.
    9. redsea tropic marin gibi marklar olur. Az miktarda olacagı için fiyat olarak problem çıkarmaz.

3. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Teşekkür ederim Tolga Bey.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bahadır bey kararınız hayırlı olsun dilerim öncelikle söylemek isterim ki nano akvaryumuna canlı derken balık mı mercan mı yüklemeyi düşünüorsunuz ? balık olarak fazla birşey beklemeyin açıkçası.

1-Kum olarak tabanı 2-2,5 cm kapatacak kadar, Kaya ise 3-5 kilo yeter diye düşünüyorum
    2- ışıklandırma olarak metal kullanmayın suy çok ısıtır zaten hacim çok ufak. Power led en iyi tercih.
    3- mekanik temizlik için için olabilir hatta üzerinde ps olan modelleri var. o daha iyi olur ve kalabalık olmaz.
    4- ufak askılı ps veya şelale filtre ve ps bir arada model kullanabilirsiniz.
    5- nanoya uygun en ufak model veya küçük bir filitre motoru da olabilir.
    6- aldığınız malzemeye bağlı olarak yeterli gelir bana göre.
    7- ?
    8- Hiç teste gerek yok ilk etapta
    9- red sea veya coral x, tropic marin yani kaliteli olan tüm tuzlar olur. 1 kg tuz yeter size. litre başı 33g olduğuna göre.

5. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

teşekkür ederim Halil bey. Canlı valla ben şöyle söyleyim. Canlı kayaların üzerinde bir veya iki tane Mercan olsun. ve onların arasında 1 veya iki tane percula dolaşsın. ayrıca temizlik ekibi için neler tavsiye edersiniz? hareket olsun istiyorum:)

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

3-4 tane percula olabilir diye düşünüyorum mercan olması zarar vermez olabilir ama yazın su çabuk ısınacağı için mercan konusunda ne olur ne olmaz reef konusunda iyi olanlar zaten yanıt verecektir. Temizlik ekibi olarak conch ve turbo snail eklenebilir.

7. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Halil bey peki son olarak bir tane mandarin istiyorum renkleri çok hoşuma gidiyor. Eşimde çok beğeniyor. olabilirmi acaba?? Tekrar teşekkürler.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mandarin için çok iyi pot oluşmuş olması lazım. nano da zor.

9. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Bahadır Bey kararırınız hayırlı olsun umarım tüm istediklerinizi sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Benimde 40lt bir tankım var ve ben de tuzlu su kurmak istiyordum ancak öğrenci olmam ve yaz tatilleri sebebiyle iptal etmek zorunda kaldım. Sorularınıza gelince tabiki üstatlar daha iyi bilgiler vereceklerdir ama yaptığım araştırmalardan birkaç bir şey söylemek isterim.
    Kurulumu beslemek istediğiniz türleri iyice araştırarak yapmanızı tavsiye ederim şöyle ki hacmi 30lt olan bir tanka kum ve canlı kayaları ekleyip ve bazı ekipmanları da sıkıştırdığınızda kalacak hacimin bayağı az olacağı düşüncesindeyim o yüzden bence uygun olanı 2 çift percula olabilir, mandarinin zaten zor bir tür olduğu biliniyor, bakılabilmesi için en uygun hacmin ne olduğu hakkında bir fikrim olmadığından o konuda bir şey söyleyemeyeceğim.
    Ekipmana gelecek olursak portaldaki konuları uzunca bir süre araştırdım ve vardığım sonuç kaliteli bir şelale filtre + kaliteli canlı kayalar + belkide dıy olarak üretilmiş hava taşlı bir ps (kola şişesinden bile yapılıp yeterli randımanın alınabileceğini okumuştum) + 45-50tl lik bir nano dalga motoru + düzenli su değişimiyle bu işin olabileceği kanaatindeyim ama tabi başta da söylediğim gibi üstatlar daha iyi yardımcı olacaklardır. Benim araştırmalarım doğrultusunda çıkardığım hesapsa 350-400 tl arasında idi. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bahadır bunu beğendi.
  10. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Teşekkür ederim Emre Bey.

Sayfayı Paylaş