1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano resif olma yolunda ilerleyen akvaryumum

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Dogangk tarafından 21 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Tankın ölçüleri : 70*40*40 + 20 arka sump
    PS : Bubble Magus BMQQ
    Dalga motoru : Resun 4000 *2
    Kafa motoru : Atman 103
    Işıklandırma : 4*24w t5 3*20 000k 1*10 000k
    Tuz : Red sea coral pro
    Tuz ölçer : Sera cam tuz ölçer
    Canlı kaya : 21 kg
    Kum : 5kg aragonite 10kg mercan
    Test : Yok
    Katkılar : Brightwell Microbakter7
    Brightwell Code A - Code B
    Brightwell Magnezium
    Seachem Reef Trace
    Fosfat reaktorü : Ufuk Uçardan örnek alarak yaptıgım DIY reaktorü kullanıyorum içinde Seachem Phosguard var.

Fotoğraflar :

Akvaryumda dün akşama kadar bir adette percula vardı fakat kendisi akvaryumdan atlayarak intihar etti.

Saygılar

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Gidişat iyi güzel olacağa benziyor.:ay:percula için geçmiş olsun.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldin tekrar Doğan kardeşim.

Bana özel mesajda akvaryumuna çok para harcadığını yazmışsın ve ben bunun üzerine birkaç cümle yazarak akvaryumunla ilgili düşüncelerimi yazmak isterim nacizane.

Fotoğrafları gören bazı arkadaşlar dekor güzel ve akvaryum hoş diye düşünebilir ama akvaryum tanıtımları akvaryumların eksiklerini görenler tarafından yazılması ve daha güzel akvaryumlara kavuşulması içindir. Akvaryumuna baktığımızda kendi ifadenle harcamış olduğun rakamın karşılığını göremiyoruz diyebilirim. Fotoğraflardaki akvaryumu sen kaç paraya mal etmişsen ben 1/10 gibi keskin bir ifadeyle mal ederim dersem belki seni üzmüş olabilirim ama bizler burada üye kaygısı yaşamayan ve yine tamamen özgürce düşüncelerimizi yazarak hobici arkadaşlarımıza bir nebze katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu keskin ifadeler iyi niyetle doğruyu bulmak içindir. Fosfat reaktörü yapmış içine filtre malzemesini de koymuşsun belki ama sanırım reatörün keyifsiz veya işlevsel kullanamıyorsun. Akvaryumunda Cyano oluşması var ve benim gördüğüm kayalar kabarcık içerisinde oluşum devam etme noktasında. Bir maddeyi akvaryuma sokmak ve sonrasında geri toplamaya çalışmak zihniyeti bize çok uzaktır. Bu oluşumlara izin vermeden reaktörüde kullanarak sistemi bu istenmeyen maddelerden tamamen stabil tutmak çabası bir nebze anlaşılabilirdir.

Alıntıdaki katkılara baktığımızda tutacakları rakamı yazmak istemiyorum ama nacizane sormam gerekirse; Fotoğraftaki akvaryumunda bu katkıları kim ve neler kullanıyor ?

Bunda ben suçu yeni akvaryum kuranlarda aramam...ama suçu maddiyatla başarıyı özdeş yapanlarda ararım. Bu yönlendirmeler sonrasında ne kadar acıdır ki çok masraf yaptım ifadelerini duyuyor ama ne yazık ki karşılığını göremiyoruz. Çünkü tecrübenden uzak tamamen Ahmet'in...Mehmet'in korku dolu tuzlu su kurulumu takip edile gelmiştir.

Tıpkı evimizde kedimiz yok ama hergün kediye mama ve süt vermemiz gibi bir durum söz konusu. Bu katkıların yükü, fazlası nerde olabilir kullanan olmayınca ? Element yapısı bozuk, değerler salınım içinde ve her su değişiminde çöpe giden katkılar ve paralar. Bazen düşünürüm acaba bizi ekipman veya katkı düşmanı sanarlar mı diyorum içimden ama bu ürünlerin altını çizerek ithal olduğunu ve bu paraların çöpe gitmesiyle her yönden zarar gördüğümüzü açıkca belirtmek isterim. Esnaf bu ürünleri eninde sonunda satar ama satacağı nokta akvaryumunun canlı yükünü kurmuş, eksik element ve katkıları belirlenmiş bir akvaryuma satar...satmalıdır.

Akvaryumunuzun düzenlenmesi gerekiyor, belki akvaryum tanıtımınıza hoş sözler yazmadım ama bilinmeliki hoş sözlerin yazılmasına zemin hazırladım...

Sevgiler...

ogiler bunu beğendi.
  4. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Temel bey ilgi alakanıza teşekkür ederim.

Burası doğruların yanlışların tatrışıldığı bir forum tabiki yanlış olan/yapılan lar yazılmalı üzerine tartışılıp düzeltilmeli .

Çok para harcadığım kısmına gelince ben öğrenciyim tabiki kendi bütçeme göre çok para harcadım el becerisi olan biraz bişeyler bilen birisi bu akvaryumu eminimki benim harcadığım paranın yarısına kurabilirler bundan hiç şüphem yok .

Yosun oluşumu 3 gün önce başla bunun farkındayım daha önce başka forumlardada bunun üzerine konu açtım bilgi aldım ilk olarak ışıklandırma süremi 10 saatten 8 saate indirdim yemlemeyi azalttım sizinde tavsiyeleriniz varsa tabiki tavsiyelerinize açığım. Reaktöre gelince bende tam olarak verimli çalıştığını düşünmüyorum ama bu konuda ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok bu konudada tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim isterseniz fotoğraflar eklerim üzerine konuşuruz.
    Kayaların üzerindeki kabarcıklardan kastınız nedir acaba orayı anlayamadım ? Bazı kayaların üzerlerinde ve arka camda beyaz beyaz bişeyler çıktı bunlardanmı bahsediyorsunuz acaba ?

Tuzlu su hobisinde daha çok yeniyim sizler kadar tecrübem yok tabiki forumlardan okuyarak tavsiye alarak ilerlemeye çalışıyorum yanlış olan noktaları tecrübelerinize dayanarak belirtir beni yönlendirirseniz elbette mutlu olurum.

Saygılar

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesajımı iyi algıladığını düşünmüyorum Doğan kardeşim. Zaten işte bu yüzden yani öğrenci olmandan dolayı paranızı sokağa atmanızı kaldıramıyorum ve üzülüyorum. DIY ile ne ilgisi var anlamadım maliyeti indirmenin ? Herkes DIY yapacak diye bir kural yok. Ben gereksiz masraflara dşkkat çekmek istedim.

Hiç ama hiç bir işine yaramayacak bir element kutuları akvaryum yanında, tekrar yazmak gerekirse kim ve ne kullanacak bunları, fotoğrafta bunlara ihtiyaç duyacak, tüketecek bir canlı dahi yok. Öğrencisin evet işte buna yazık diyorum ben zaten. Aşağıda yine yazık olanlara değineceğim nacizane...

Yine bir başka nokta burası işte. Bazen içimden geçirmiyor değilim boş ver diyorum bu seferde platformu öne çıkarmaya çalışıyor derler diyorum ama dayanamıyorum. :F Alıntıda size yazılan öneriler eğer sorununuzu ortadan kaldırırsa bu hobiyi bırakırım ben.

Reaktör işe yarar sonuçta içinde bir pompa ve filtre malzemesi bünyesinde tutabildiğini tutar. Fakat bu da yine hiç bir işe yaramaz. Çünkü işlem sonuca odaklı...sorunun kaynağına değil...

Bunlarda masraf demek, önemli olan akvaryuma sokup sonra geri toplamamaya çalışmaktır.

Seviyorum içten yazışmayı bilen arkadaşlar bilir. Zaten öğrenci dediğin an akvaryumun benim akvaryumum gibidir. Fakat biz toplu dıy projemize forumda paylaşımı olmayanları katmazken, görüntü yapan birkaç arkadaşı katıp ve ps'ler bitince arkadaşları göremeyince içimden yemişim bu gibi kişi ve üyeleri diyorum. Bizim emeklerimiz sadece hak edene layık olmalıdır. Uymayan kimseyi aramızda barındırmayız. Bir şekilde bizimle olmasa da kurulmuş ve bir yere kadar ortaya çıkmış bir akvaryum var karşımızda. Konunu açmışsın bize düşeni iyi kötü yapmaya çalışırız.

Akvaryuma gelince kayalarda oksijen baloncukları gördüm yanlış değilse bolca. Bunun anlamı fosfat yükü akvaryumda olmasıdır. Öyle yemi azaltmayla, 10 saat yanan ışığı 8 saat yakmayla düzelmez. Kullanılan suyu kesinlikle ele almak gerek. Element, katkı, toz palankton vs vs eklemeyi derhal kesmek gerek.

Buharlaşan su yerine ve su değişimlerinde kullanılan su nedir ?

Aydınlatma nedir ? Işık 3 mavi bir beyaz yerine 2.şer adet yanarsa daha iyi olur.

murer ve ogiler bunu beğendi.
  6. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Temel abi şuanda akvaryumda fazlalık olarak gördüğün ( boşuna para verilmiş ) nedir sadece katkılarmı ?

Yosunlanmayı gidermek için araştırmalar yapıyorum şuana kadar verilen tavsiyeler ne kadar faydalı olucak bilmiyorum görücez gönül isterki işe yarasın :) katkı eklemesini zaten az yapıyordum şimdi tamamen bıraktım.

Abi kayalardakiler oksijen baloncukları değildi oksijen baloncukları bir ara kumda bir mikvar vardı gitti şimdi onlarda kayaların üzerlerinde beyaz noktacıklar var bir kısmını yakından gördm iç içe geçmiş yuvarlaklar şeklindeler.

Kurulumda ve değişimlerde kullanılan suyun markası Gumuşpınar damacana suyu ro suyu değil doğal kaynak suyudur bir çok kişi doğal kaynak suyu kullanmamamı söyledi ama turkuaz suda Beylikdüzünde bulamadım şuan için RO alma gibi bir imkanımda yok zaten.

Aydınlatmada kullanılan floresanların markası slyvania değişim zamanı geldiğinde benimde aklımda 2 beyaz 2 mavi yapmak vardı.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Katkılar ve kimyasal filtre malzemelerini fazlalık buluyorum en azından bu aşamada. Çünkü gerçekten canlı yükü yok akvaryumda. Her su değişiminde çöpe attığını net yazabilirim. Ciddi rakamlar tutuyor topladığın zaman. Bir de tabi bana göre konunun farklı boyutu var, sürekli canlılar tarafından tüketilmediğinden ve düzenli eklenmeye devam ettiğinden artan belirsiz ve tabi düzensiz bir element yapısı gelişiyor. Zaten test yok demişsin düşündüğün zaman bilmeden düzenli eklenen maddeler var ama tüketim yok. Bu birikim su değerlerini düzenli tutmayı engeller zaten mantık olarak. Bunların hiç birini kullanma bu dönemde.

Su konusuna gelince akvaryuma fosfatın yemden girmesi kolay değil, çok çok hatalı bir yem olması gerekir. Aslında hatadan çok aşırı bazı yemlerin fazlası yapabilir. Bunlar Tetra bits ve kril vb tarzı yemlerdir. Bunun dışında bir yemleme çok yanlış marka seçimi değilse sebeb olmaz bence. Silikat girişide olabilir sadece fosfat olarak bakmamak gerek.

Öncelikle sistemden kimyasal filtre elemenlarını çıkarmanı öneririm. Sorunu onlarsız çözmen daha üst noktada bir su elde etmeni sağlar. Kullandığın suyu değişirsen iyi olur bence en azından bir gözlem olur, çünkü sebeb olabilecek baş unsurlardandır genelde. Akıntıyı tabana doğru artırman ve tabi su değişimi yapman gerek. Bu süreçte 2.şer günlük ışık karartması yaparsan sorun çözülecektir inşallah.

Percula konusuna gelince akvaryumdaki diğer balıkların tacizi olabilir, dediğin gibi yanlız olması olabilir buna yorum gerçekten zordur eğer genel olarak akvaryumda su değerleri anlamında sorun yoksa. Tabi yakıcı toksit maddeler olarak. Fakat benim görüşüm zaten bu türlerin her zaman çift olması yani eş olarak akvaryumlarda olmalarıdır. Bu şekilde keyif veren bir tür diyebilirim.

Akvaryumun dekoru müthiş yanlız bayıldım. Basit ve sade ama göze hitap ediyor. Işık zaten belli ediyor kendisini mavi yoğunluğu ile. Değişim yaparken 2.şer adet alırsan daha iyi olacak.

8. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Katkıları bi kenara bırakıyorum o zaman.

Yem olarak NLS THERA A kullanıyorum fazla yapmıyorum.

Kimyasal filtre elemanların kastın nedir abi ? Phosguard ımı çıkarıyım ? Işık karartmasınıda anlamadım 2 gün kapalımı kalmalı ?

Bi dahaki su değişiminde o zaman marketten nestle alıyım bir süre onu kullanıp gözlemliyim

Percula konusunda kesinlikle katılıyorum abi çift olması daha iyiydi ama akvaryum hacmi fazla olmadığı için perculayı tek alıyım çifti yerine başka balık ekliyim diye düşündüm ama hata yaptım sanırım :S

Floresanları değişim sırasında kesinlikle 2 şer li yapıcam dekoru beğenmene sevindim abi teşekkürler.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yem seçimin mükemmel, sorun kaynağı olması mümkün değil. Kimyasal filtre elemanlarından kasıt Phosguard varsa fosfat tutucu vs malzemeler. Damacana markanı kesin değiş bence. Kullanacağın suyun turkuaz olması gerekmiyor. Daha marka bir damacana suyu kullanabilirsin. Ben kulladığın markayı hiç duymadım açıkcası. Ben akvaryumumda damacana su kullanmıyorum, güvendiğim bir su istasyonundan su dolduruyorum ve kullanıyorum. Işık karartmak demek yapacağın işlemlerle birlikte tabandaki ve kayalardaki istenmeyen oluşumları ışık kaynağından 2.şer günlük kapatmalarla tamamen besinsiz bırakmandır. Sürece destek olucu bir unsur olarak düşünebilirsin. Hacmin 2 perculaya yeterde artar bile merak etme istediğin diğer balıkları onların yanına eklersin. Elini korkak alıştırma. Yeterki akvaryum hazır olsun.

Neden biz istasyon suyu kullanıyoruz ama sorun çıkmıyor, hatta abartırsak akvaryumum belli oranlarda direk çeşme suyunu bile tolere eder ve tepki vermez. Bu biraz da akvaryumun oturmuşluğu ve taban kumunun canlı kayalara biyolojik yaşam anlamında destek verecek yapıda oluşturulmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden bazı akvaryumlarda biyolojik denge ve oturmuşluk farkı bir diğerinde eksik olduğundan sorun yaşatabiliyor. Taban kumun tamamen ince kum, tamam araya tortu almaz, tortu tutmaz vs ama malesef araya tortu tüketecek, artık temizleyecek canlılarıda almaz. Değişmesi kesin şart bir unsur değil ama göz ardı edilecek bir unsurda değil. Bu tarz kumla başarılı sistemler yok mu var tabiki dolu ama sistemi çok iyi ekipmanlar destekliyordur bu yaşama gerek bırakmıyordur gibi uzayıp giden kavramları barındırabilir bu konu.

10. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Tamam abi çok saol dediklerini uygulamaya koyuyorum gelişmeleri burdan paylaşmaya devam edicem.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş