1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Sinope

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde muhoni tarafından 18 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop

Ölçüler: 45x27x30h

2. tank olarak işyerine kurmaya niyetlenmişken, evdeki tankı işyerine taşıyıp, bu ufaklığı eve kurmaya karar verdim. Bunun üzerine tv ünitesini ile uyumlu beyaz mobilya yaptırdım.

Elimdeki, kullanacağım malzemeler:

- Tunze 9004 Protein Skimmer

- Jeboa Rw-4 Dalga Motoru

- Natures Ocean 7kg Live Aragonit Canlı Kum

- 54watt (white+blue+royalblue+uv) Diy Led aydınlatma

- Su tamamlama sistemi

Alınacaklar-Yapılacaklar

- 4lü dozaj pompası (haftaya alıcam inşallah)

- Fan ve termostat sistemi

- Alt mobilyaya sığacak Su tamamlama tankı, cam yada pleksiden, buharlaşan su takibi için ölçülendirilmiş (boşta kalk reaktörüm var belki onunla desteklerim)

Bir heves 2. tanka girdik.

Son İzmir ziyaretimde akvaryumcuya girince dayanamadım aldım.

Sonra uçağa almadılar [​IMG] Uğurlamamaya gelen babama bırakmak zorunda kaldım.

Ardından sağolsun Selim Cevrem abim ahşap kasa yapıp kargoladı.

50liraya aldığımız akvaryuma 90lira kargo ödücektik de 60lira kargoya bağladık [​IMG]

Gelişme:

Bu tank ile ilgili ne yapayım çok kestiremiyorum. Kısa sürede karar verip harekete geçeceğim.

Vaktim bol, ilgim bol, canlı teminim zor ama hallediyoruz birşekilde.

Seçenekler:

- Mini sps tankı

Bunu yaparsam kum koymayacağım, bol akıntı, bol ışık, dozaj pompası ile düzenli katkı girişi ile sabit değerler, su tamamlama ile sabit tuzluluk, muhtemelen askılı bir rowaphos reaktörü kurarım.

Yine aynı şekilde sps tankı yaparsam fiji kaya ekleyip, dip yapmadan mercan eklememeye niyetim var, balık da koymam muhtemelen

Olası sorunlar:

Tankın küçük oluşu ile su değerlerinde oynaklık

Canlı temininin zor olması, sps türlerinin yola çok dayanmaması

- Makro alg , gorgonia, sünger tankı

Makro alg temini zor, Elimde iki çeşit var. Özellikle Blue ochtodes yıllardır hayalim ama yok. Halimeda ve maidens hair de bulmak lazım ayrıca.

Gorgonia için günlük besin girişi sağlarım. Sünger bakmadım emin değilim. Yine kısıtlayan bir canlı temini durumu var.

Bu seçeneği devreye alırsam denizatı yada deniz iğnesi de eklerim.

- Anemon tankı

Bu durumda rw4 güzel bir çoraba geçirilir anemonu yutmasın diye. Muhtemelen bta türlerinden rose ve green olmak üzere 2adet eklerim. 2 küçük palyaço ile yoluna devam eder.

Biraz sesli düşündüm. Belki yeni başlayanlara da yol gösterir biraz da. Açgözlülüğümden ötürü yıllardır pek çok canlıyı bakma fırsatım oldu. Son seçenek, hacim kısıtlı ama frogfish hayranıyım [​IMG] Bu da olabilir.

Yorum ve tavsiyelere açıktır.

Pennywise, veysel, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Ps ve Rw4 faxla değil mi dostum. Eğer istersen benim malzemeleri göndereyim sana.
    Boyu w308, hydor koril nano var. Ama 550 tankın süper olmuş.

SM-A800F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun...

4. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Rw4 kısılıyor Yusuf. Kontrolcüsü var. Ps fazla kullanıyorum tanklarımda. Overskimming olursa resun küçük bi ps var onu takarım. Teşekkür ettim.

Alparslan Bey teşekkürler.

canrsln ve yekim bunu beğendi.
  5. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    40cm olduğu için demiştim.

6. canrsln

canrsln

Konuyu yeni tuzlusuya başlamış bir hobici olarak yakindan takip ediyorum. Sonunu merakla bekliyorum gerçi tuzlu suda son diye bir şey yok ama.

7. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Her haftasonu sinoba geliyorum. Samsundan bişey istersen alo demen yeterli

8. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    DSC_7017.JPG DSC_7025.JPG DSC_7027.JPG DSC_7029.JPG

El emeği göz nuru :)

Ayrıca sürücü ve priz grubunu alt dolaba monte ettim. Daha derli toplu oldu.

Ps resun sk-300 diye ufak bi ps vardı elimde onu taktım.

Ufuk_Arslan ve Alparslan bunu beğendi.
  9. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Güzel olmuş eline sağlık

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Emeğe saygı gayet güzel olmuş...

11. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Beklentimin çok üzerinde makro alg buldum. Tüm hobici arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Maalesef ilginçtir yeşil türler kargoya dayanmadılar: grape caluerpa, caluerpa profilera

Kırmızı türler ise bir küçük fraglar halindeler şuanda. Grape caluerpa, red bamboo alg, Gracilaria mammillaris

Fosforik mor mavi arası enterasan bir türüm daha var, onu da kargodan çok küçük parça kurtabildim. Bunun çoğalmasını çok istiyorum.

Bu küçük parçaların büyümelerini beklemekten başka yapacak birşeyim yok. Yeni türler de bakıyorum. Ama kargoya dayanmıyorlar, elim kolum bağlı kaldı. :(

Ayrıca ilginçtir, akıntı ve su değerleri iyi olmasına rağmen (diğer tankımda da başladı enteresandır) ciddi yosunlanma var, özellikle green hair alg. Osmos 6ppm gösteriyor tds metre, yedek membran ve silikat reçinem var, bir müdahale edeceğim, tanklarıma da rowa koydum ama henüz yeterince etki etmedi. Fosfat reagantim 3tane olduğu için kıyamıyorum ölçmeye ama ölçeceğim ilk fırsatta.

Canlı teminindeki zorluk motivasyonumu kırıyor açıkçası, en basit salyangoz bile çok dert.

Makro algleri diğer esas tankıma alıp, bunu anemon ve palyaço tankı yapmayı düşünüyorum ciddi ciddi. Fiji kaya ve 7kg caribsea canlı kumum var açılmamış.

Gelişmeleri paylaşacağım. Biraz zaman tanıyorum tanka şimdilik.

Benim zavallı makro alg tankım :D

Tüm küçük parçaları biryerlere tutturup büyümelerini beklediğim için ve üstüne yosunlandığı için çok kötü halde maalesef.

DSC_7042.JPG
    DSC_7057.JPG DSC_7050.JPG

Düzenleme: 6 Nisan 2017
    veysel, Montimahir, cystein ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Ayrıca su tamamlama ekledim, rw4ün akıntısından şamandıra çok etkileniyor. Koruyucu birşey yapacağım akıntıdan etkilenmesin diye.

Su tamamlama işini 5liralık 12v 5a röle ile çok kolay hallettim. Sistemde 12v dolaşıyor. O da timera bağlı, şamandıra çok kısa süreler elektrikle temas halinde. Bağlantı biraz zorladı ama onun şemasını da ekleyeceğim. (işyerindeki bilgisayarımda)belki işine yarayan olur. Ben nette bulamadım zira. Elektronik bilgim çok yok, sistem çalışmakla birlikte hatam varsa da affola.

cystein ve burak ozu bunu beğendi.
  13. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  14. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    kurs 1330 - 1630.jpg

indir.jpg

burak ozu ve cystein bunu beğendi.
  15. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Şaandırayı kinder süpriz yumurta kutusu içüne koy. Ben o şekilde yaptım. Dalga motoru pek etkilenez kanımca

Tapatalk ile gönderildi

16. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Bi de r4 çok değilmi nano için

Tapatalk ile gönderildi

17. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Yusuf kinder kutusu aklıma geldi ama sarı sarı gözüksün istemedim, 32lik borunun 2ucunu kör tapa ile kapayıp yaparım muhtemelen, siyah renk başka bişi bulursam onu değerlendiricem ya da.

Rw4 en kısığında gayet tatlı bi akıntı veriyor. Sorun yok :)

yekim bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence protein skimmer i yıkayıp kaldırın, su tamamlamayı da tatile vs ye gittiğinizde kullanın, rw 4 üde yıkayıp kaldırın minik bir motor alıp onu kullanın. Kısaca tankta yer kaplayan bir cihaz olmasın ayrıca görüntü kirliliği hat safhada. Bunların yerine güzel slim bir şelale filtre alın, bu şelale filtrede çeşitli medya malzemeleri kullanabilirsiniz. Mesela fosfat tutucu, karbon gibi. Kayaları çıkarıp tuzlu suda fırçalayın yada fazla maliyet getirmez size fiji kayası alın. Tankın can damarı olur bu tip bir kaya değişimi.

Bu şekil bir değişim ile çok şık bir tankınız olur haftalık minik su değişimleri ile klasik tabir ile uçar şişer bu tank, bu şekilde keyif veren bir görüntüsü yok bence. Yazdıklarımı yanlış anlamazsınız umarım.
    Tank değişiminden daha hoş bir tank olur. Bence. Macro algler kalsın.

Tarık KÜÇÜK ve yekim bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Fiji kayanız varmış gözden kaçırmışım, on numara tank olur macro algler bir çift palyaço veya deniz atı için. :okey:

20. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Fiji kayası-dozaj pompası-tunze 9004, tankı mini sps tankı yapmak istediğimde kullanacağım , elimde olan malzemeler.

Denizatı-makro alg tankı yapmaya çalıştım. Ama beklentim dışında yoğun hairy alg sorunu ile karşılaştım. Bu durum motivasyonumu da kırdı.

Tunze ps zaten takılı değil, olabilecek en küçük ps var tankta (resun). Rw4 ise bilmiyorum gördünüz mü hiç, lakin çok ufak bir motor zaten.

Velhasılı bozup mini sps yapma niyetim var ama zaman verdim biraz daha. Kendi haline bıraktım. Ana tankım zaten sorunsuz şekilde devam ediyor. Bu tank eğlencelik biraz.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş