1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Tankım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde southbluee tarafından 14 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Arkadaşlar merhaba,

son bikaç haftadır bitki akvaryumlarını inceliyorum ve hoş şeylerin çıktığını gördüm mbuna turu besliyorum normalde ama yavrularım için olan nano tankımı bitkili akvaryuma çevirmek istiyorum ve bikaç sorum olacak. kullanacağım tankım aşşağıdaki gibi ebatları 37cm genişlik 37cm yukseklik 26cm derinlik

bu tanka sizce nasıl bir taban malzemesi kullanmalıyım? ben en üste hagen siyah kum onun altına aquaclay koysam yeterli olur mu? yada kolay temin edebileceğim başka ne koyabilirim? bir arkadaşım ik tane paslı çivi at dedi kafamı karıştırdı bunun bi zararı yada yararı olur mu?

100w ısıtıcı kullanacağım ve atman at-f101 iç motor ve dıy co2 yapacağım.

sol köşeye kayalardan bi form ve sağ tarafa mango kökünden ağaç yapmayı planlıyorum. bitki yoğun olsun istiyorum ama aydınlatma konusunda bir türlü karara varamadım malum kapağım 37 cm buna göre alabileceğim florasan ne olabilir ne kullanmalıyım bununla ilgili işimi görebilecek isim söylerseniz sevinirim?

kuruluma başladğımda sizlerle fotğraflarını paylaşacağım.

teşekkürler

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bitki toprağı da olabilir hagen siyah kumda, kolay bitkilerden seçilir bol bitki eklenir sıvı ve misket gübre ile devam eder. Çok da şık bir akvaryum olur. Buradan görülen aydınlatmada yeterli gibi pek alternatifte yok bu kapak için.

southbluee bunu beğendi.
  3. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Dediginiz gibi kolay beselnebilecek guzel, gorsel biseyler yapmak istiyorum ama bakalim :) suan akvaryumda osram 18w tarsarruflu ampul var yeterli olur mu sizce yada baska bi ampul takmam lazim mi? Birde Civi konusunda ne diyosunuz? Yapmalimiyim bi zarari yada yarari olur mu?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Çivi sorun için gübre yazdım sıvı ve tablet gübre üstünde yazan tarife göre kullanırsın.

southbluee bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Madem bitkiliye niyetlendiniz nano istiyorsunuz bence 30x30x30 akvaryum ile başlayın bir güzelde led armatür yaparsanız daha güzel olur bu iş. Yeşile hakkını vermek lazım.

southbluee ve veysel bunu beğendi.
  6. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Atlamisim kusura bakmayin. Tesekkur ederim:)

Suan nekadar az masraf yapabilirsem okadar iyi olur benim diye dusunmustum. Alnimin aki ile cikabilirsem insallah devamini getiririm diye dusunuyorum :)

veysel bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sonucta kum alinacak aydinlatma var en önemlisi emek var yosunlar içinde kalmış baliklarin ölümle yaşam arasında gidip geldiği bir akvaryumla savasmaktansa 1 yıl geç olsun tam olsun diye söyledim elbette karar sizin.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Aslinda dogru soyluyosun ama minyatur bisiler yapayim devamini yapacagim ins. Birde int. Soyle bi ilan buldum alit tabana sersem iyi olur mu sizce alayim mi fiyati nasil?
    http://www.canpet.net/jbl-proflora-start-set--kg-

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yanlış anlamayın ama onu alacağıma cam alır akvaryum yapardım :) düşük litrelerde taban malzemesinin o kadar etkili olduğunu düşünmüyorum. Nedenine gelirse DIY sıvı gübre alsaniz o paraya size 1 yıl yeter :D şayet böyle bir set istiyorsanız tropica markasina bakin. Alacaginiz kumda bu kumun üzerine hagen vb kum sermek gerekecek ama tropicanin kumlarinda gerek kalmaz. Bence de o fiyata değmez dediğim gibi litre çok düşük her gün su değiştirin o bile yeterli gelecektir.

10. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Abi valla en sonunda niyeti bozdurup akvaryum yaptirtcan bana :) elimde suan 5 kg hagen ve 5 kg da aquaclay var ozman onlari ben dizeyim baska bsi sermememe gerek kalmadan sivi gubre ile takviye yaparım

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sen başla bununla acemilik çıksın basit bitki ve bir kaç balıkla devam et. İleri de kafana uyan güzel bir tank yaparsın. En üste hagen siyah kumu ser bitkileri dikmek daha kolay olsun.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aquaclay hafif yapisi ile zamanlan hagenin üzerine cikacaktir. O kafanizda dursun. Kimisi hagenin goruntusunu kimisi ise aquaclayi sever sonucta zevk meselesi.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Atar araya bir plastik tel örtü olur biter Doğuş. :) Tabi ki hangi görüntü hoşuna gidiyorsa onu üstte serer o kendine kalmış. Başlasın kenarından köşesinden ufak ufak hobinin zevkini alsın ileride zor atılımlarla baş etme gücü kazansın daha güzel detaylar çıkarsın ortaya.

LostRua bunu beğendi.
  14. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Aynen aynen veysel abinin dedigi gibi once bi acemilik atip sonra kendi 300 ltre akvaryumuma gececegim :)

LostRua ve veysel bunu beğendi.
  15. southbluee

southbluee

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    ahmet özmen
    Arkadaşlar ışıklandırma konusunda desteğinize ihtiyacım var akvaryumun üstünde şuan philips 12w tasarruflu florasan var yeterlidir denildi ama bilemedim işimi sağlama alıp bitki için florasan alayım dedim birazdan almaya gideceğim ama kafam karmakarışık oldu. kapak boyum 37 cm bunun için bana marka model kombinasyon önerebilirmisiniz? lümenler kelvinler wattlar havada uçuşuyor valla :confused: high-tech bi tank yapmak istiyorum buarada.

Sayfayı Paylaş