1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Tank Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 24 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Arkadaşlar 30x30x30h bitkili bir nano tank kuracağım.

Akvaryum bugün yapıştırıldı ve kurumaya bırakıldı.
    Portatif bir masa lambası aldım.
    Bu lambaya Philisp Cdl 865 - 23W 6500K 1450Lm değerine sahip bir ampul aldım.

Tabanı Jbl aquabasis ve üstünede Jbl Manado veya Hagen denilen siyah kuvars kumdan oluşturacağım.

Dekor olarak iwagumi tarzı bir şey yapmayı planlıyorum.
    Bitki olarak Parvula, glosso, cuba tarzı bir zemin bitkisi düşünüyorum. Bulabilirsem kayalardan kalan kısımlara Vivipara, Mini A. Reineckii gibi bişeyler düşünüyorum. Bitkiler daha çok temin edebileceğim bitkilerden oluşacak.

Co2 olarak büyük akvaryumumu sattığımda 3-4lt tüplü bir sistem kurmayı planlıyorum.

Arka fon olarak kararsız kaldım. Sizce hangi rengi seçmeliyim?

Akvaryumun suyu için sizce yeni bir su mu kullanmalıyım yoksa oturmuş suya sahip büyük akvaryumumdan takviye yapsam nasıl olur? +'ları -'leri ne olur?

Masa lambası bir masaya tutturmaya göre yapıldığı için akvaryum camına tam tutunamıyor buna göre bişeyler yapacağım fotoğrafı için şimdilik bişeylerle tutturdum.

Akvaryumun bir fotoğrafı:
    DSC_0002.JPG

ozgun_cyprus, Sezer han, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun takipteyiz...;)

Sky2007 bunu beğendi.
  3. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun kurulumunuz, arka fon olarak siyah veya mavi tercih ederseniz güzel olur. Ama bence siyah bitkili tanklarda bitki renklerini daha güzel ortaya çıkarıyor.

4. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Teşekkürler. Gelişmeler oldukça güncelleyeceğim. ;)

Arka fon olarak bende siyah düşünüyorum ama pastel turkuaz rengini de bir deneyeceğim.

nhtkmn bunu beğendi.
  5. CEM KIRCALI

CEM KIRCALI

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Cem Kırcalı
    Kurulumunuz hayırlı olsun fon işi tamamen tercih meselesi bence gözünüze hitap eden bir fon tercih edin.Yazdığın jbl subsrat ve kumu ile çok rahat co2 takviyesi ile cuba yetiştirirsiniz hayalinizde ki görüntüye kavuşmanız dileği ile.

Sky2007 bunu beğendi.
  6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Kumda Manado'dan vazgeçerek Aquabasis üzerine siyah renginden dolayı Hagen olarak yapmayı düşünüyorum. Yeşil-siyah daha şık ve uyumlu olacağından dolayı.

7. ibrahimgns51

ibrahimgns51

Yer:
    Niğde
    Hayirli olsun yakipteyiz guzel olcak gbi arka fonfa siyah olmasi guzel olur diye dusunuyorum bnde

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun.

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bugün büyük akvaryumu ve balıkları sattım. 460Tl bütçe oluştu. Bakalım bu lanet Konya'da neler alabileceğiz.

10. Sezer han

Sezer han

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sezerhan Akkuş
    Güzel olacak eminim, merakla bekliyorum :)

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Şu an kaba taslak hesabıma göre bunları edinebiliyorum.
    250'e Co2, (tabi bulabilirsek)
    55'e Aquabasis ve Hagen,
    75'e Sunsun Dış filtre, (internet üzerinden belki petshopcularda daha ucuza denk gelir)
    5'e Arka fon,
    25'e Kaya,
    30'a Difüzör,
    40'a da Bitki (tabi düzgün birşey bulabilirsek)
    Toplam: 480TL çıkıyor.

12. ibrahimgns51

ibrahimgns51

Yer:
    Niğde
    Co2 Neden Tüp Ben mayalı kullanıyorum hocam hatta sistemim o kadar düzenli hale geldi ki satışını bile yapıyorum
    Tüp elbet iyidir ama bütçeye vuruyo biraz :)

13. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Mayalı daha öncede yaptım. İnsan bir süre sonra sıkılıyor ve yapmaya üşeniyor. Çok bir verimi de olmuyor. Tankın hacmide küçük olduğu için mayalı sistemde ilk başlarda çıkacak olan kuvvetli co2de suyun ph'ını bozacağı için karides ve kırmızı burunların ölümüne yol açacaktır. Bütçe çıkarmak için işte koca 140x60x60'lık akvaryumu sattık. :(

ibrahimgns51 bunu beğendi.
  14. ibrahimgns51

ibrahimgns51

Yer:
    Niğde
    Bütçeniz uygunsa elbette tüp iyidir

15. helios2007

helios2007

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Güneş Erol
    Hayırlı olsun..Takipteyim..

16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Teşekkürler. Şu an Aquabasis ve Hagen kalitesine yaklaşık siyah kum aldım.
    Yaklaşık 9kg gelen bir kaya aldım. Bunu umarım güzelce parçalarım ve dekor için işime yarayacak kayaları elde ederim.

Co2 seti için arayış içindeyim. Konya'da doğru düzgün bulamadım. İzmir-İstanbul-Çanakkale-Isparta falan vb illerin çevresinde satan otogara getirebilecek bir tanıdığınız var mı? Bizim otobüs var eğer otogara getirebilirse otobüsle gelip elden alabilirim.
    Sunsun Hw-603B dış filtreyide bulamadım. Bir kaç yere daha bakacağım olmazsa netten getirteceğim.

Malzemeleri tamamlayınca konuya bir fotoğraf eklerim. :)

17. ibrahimgns51

ibrahimgns51

Yer:
    Niğde
    Merakla Bekliyoruz İnşallah Çok Güzel şeyler çıkacak ortaya :DD

18. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Gaz basım tesisinden medikalcilerin kullandıkları 2012 yapımı 200-300bar sıfır tüp aldım. Tüpün 2022 yılına kadar kullanım ömrü var. Kasweld marka co2 regülatörü ve Sms-tork selenoid valf aldım.
    Şu an ayarı yapabildim ama zorlanırsam ve bulabilirsem de bir ince ayar vanası takacağım.
    10431249_10202733119760714_4957178735328329345_o.jpg
    10629291_10202733119480707_246227849482435635_o.jpg
    Valfı regülatöre birleştirmek için araya aparatlar aldım ve her birine teflon band dolayarak gerekli şekilde bağladım. Daha sonra Ista 3in1 difüzör aldım. Akvaryumcudan aldığım hortum ile bağladım. Bir kapta denedim ve şekildeki gibi bir çıkış vardır. Saniyede 2 kabarcık olarak bu yeterli midir fazla mıdır?
    10644763_10202733119280702_192300846035109636_o.jpg
    Kafama takılan tek bölüm valftan sonraki hortum girişine fotoğraftaki hazır hortum düzeneğini taktım. Fakat bu hortumun iç kısmında uzanan 3 adet tırtık var. Bunu direk difüzöre bağladığımda bu bölümler tam oturmadığından kaçak oluyor. Ben buraya nasıl bir hortum düzeneği yapacağım?

Tanka masa lambasını bağlamak için altına bir sunta ve bu suntaya bağlı arkaya uzanan bir küçük sunta yaptırdım ve bu suntaya masa lambasını bağladım. Arka fonuda ekleyince görüntü açısından hiç bir sorun kalmayacak.
    10403778_10202733120080722_9158193059606941072_o.jpg
    Taban için 2.5lt aquabasis, hagen kalitesine yakın 5kg siyah bir kum ve yaklaşık 9kg bir kaya aldım. Bunu parçalayıp dekor için gerekli taşları çıkarmaya çalışacağım.
    1801369_10202733120360729_7444215657677468773_o.jpg

southbluee, CEM KIRCALI, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Yavaş yavaş kurulumu gerçekleştiriyorum. Arka fon beni çok uğraştırdı. İlk önce siyah bir arka fon almıştım. Düzgün havasız yapışmadı söktüm attım. Bugünde kumlu gri renk gibi bir arka fon aldım. Eve geldikten sonra yapıştırmaya başladığımda bir baktım fon saydam arkasını gösteriyor. :koptum: Neyse yapıştırdım artık onun arkasınada siyah bir renkli kağıt yapıştırarak öyle böyle halletim. o_O 9kg falan olan büyük kayayıda çekiç ile kırdıktan sonra parçalarla böyle bir dekor oluşturdum. Bir bu kadar daha parça var. Sizce dekor nasıl olmuş ve bitki önerileriniz nelerdir?

Gmsy, helios2007, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Güzel olmuş bence dizayn. Zemin cuba ile kaplanarak kayaların hepsinin sol tarafına hafif moss sarılıp güzel bir hava katılabilir tanka.

Karides ve bir çeşit sürü balığı ile izlemesi çok keyifli bir tank olur düşüncesindeyim.

Sezer han ve Sky2007 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş