1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Tuzlu su Akvaryumu (Nihayet Karar Verdim)

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mangusta tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Merhaba forum sakinleri...

Uzun zamandır foruma katılım yapamıyor, kararsızlık ve bir o kadarda iş yoğunluğu nedeni ile mevcut akvaryumuma(11 birey ilangi) bile yeterince vakit ayıramıyordum. Aranızda hatırlayanlar varsa defalardır tuzlusuya niyetlenmiş, sonrada vazgeçmiştim. Şimdi ise kararlı adımlar atıyorum, bir nano kurma niyetindeyim 44x44x44 yaklaşık 85 lt kapasiteli küp akvaryum yaptım kendime, 6 mm camdan rodajlı.

Akvaryumu birleştirdikten sonra 3 gün silikonu kurumasını bekledim, 4 gündür de içinde su ile beklemekte, herhangi bir su kaçırma olmadı. İlk akvaryum yapımı için güzel başlangıç oldu.
    Dedimya, uzun zamandır niyetindeydim nanonun.

Sump düşünmediğim için askı tip bir Ns-16 skimmer temin ettim. Aydınlatma için 10w power led kullanacağım.

Diğer malzemlerin temininde yardımcı olursanız çok mutlu olacağım..
    ilk adımda ihtiyaç listem..

1-Mercan kırığı (5-10 mm) arası, 10kg kadar yeter sanırım...
    2-Canlı kaya (5-10 kg) başlangıç için yeterli sanırım. (Volkan kayası ile birlikte kaynaşma yapar sanırım.)
    3-Tuz (Elinde kalan satan varsa ilgilenebilirim) burada. Edirne'de malum bu tür ürünler bulmakta zorlanmaktayım. Hobiciden almak daha bir keyifli.
    4-Mekanik temizlik için, askı tip şelale düşünüyorum, yine elinde ihtiyaç fazlası olan varsa ilgilenebilirim.
    5-Dalga motoru elinde ihtiyaç fazlası olan (85 lt çevirebilecek fazlada uçurmayacak) varsa ilgilenebilirim.

Diatom sürecini kayalar ile birlikte yapmak istediğimden, kum ve kaya birlikte girecek tanka..

İlk diatom sürecinden sonra üstadların yönlendirmesi ile önce temizlik ekibi vakti geldiğinde sadece bir çift palyaço girecek tanka, fazlası değil. İlerleyen zamanda tankta dengeler oturduğunda palyaçolar için anemon düşünülecek. Soft bir tank düşünüyorum.

Eleştirileri, yönlendirmeleri bekliyorum...

Bugün tanktaki suyu boşaltıp, yerine yerleştirdikten sonra yeniden doldurup (Ro yok damacana ile ) yaklaşık 3 gün kadar dalga motoru ile çevirmeyi düşünüyorum. Sonra sırası ile tuz çözüldükten sonra kum sonrasında kayalar sizcede sıralama doğru olurmu?

Sabırsızım ....

Erdem., Alparslan ve murer bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi hayırlı olur İnş sıralama güzel...:)

yurtsevenkursad bunu beğendi.
  3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Akvaryumu boşalttım dolduramadım doğalgaz çalışmaları vardı evde :(

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlısı olsun geç olsun temiz olsun abi...Kafiyeli oldu.

yurtsevenkursad ve BulentS bunu beğendi.
  5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Hoşgeldiniz kurulumunuz hayırlı olsun. Kum canlı değilse kum-su şeklinde ,eğer canlı kum ise su-kum şeklinde.

mangusta bunu beğendi.
  6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Hayırlı olsun,dilerim keyifli bir akvaryum olur....:)

7. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    İyi dilekler için teşekkür ederim.Forumdan Fatih arkadaşımızdan kum ve kaya alacağım tuz olarak azoo düşünüyorum küçük bir nano için sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum tuzuda yarın alacağım..

şmşkchr bunu beğendi.
  8. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Ns-16 skimmer yanına mekanik temizlik için şelale filtre aldım. Takribi 250 lt çevirir yazıyor ama 100 lt zor çevirir kanımca bana yeter diye düşünüyorum. Hacim 85 lt zaten

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yeterli gelir, Hayırlı olsun.

10. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Hafta sonu sistemi kuracağım tek eksiğim canlı kaya kaldı 5-10 kilo kadar Edirne'de yada yakın çevrede bulamadım sanırım gaz betondan dıy yapacağım.
    Kum-su-tuz döngü başladıktan sonra DIY kayaları eklememde bir sakınca olurmu?Birde kumu ve kayaları ekledikten sonra hacim olarak sanırım 75 lt gibi bir hacim kalacak buda hesabıma göre2.47 kg tuz ilavesi gerekiyor doğrumuyum sizce?

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    5-10 Kg için dıy kaya yapmanızı tavsiye etmem,hem maliyet açısından hemde süreciniz uzar.Karşılaşacağınız başka riskler de çabası.İlanlardan bakın ve kürlenmiş kaya alın derim,kargo ile her yerden gelir,yakında olmasına gerek yok

mangusta bunu beğendi.
  12. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    İlave bir soruda Bakteri Kültürü hakkında kesinlikle kullanılmalımı ?

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Fuat abi madem şartlar böyle,suyu kumu hazırlayıp akvaryumu döndürün hiç değilse suyunuz hazırlanmış olur,kayaları sonra eklersiniz ...

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ben kullanmamıştım...

15. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Bende kimyasallara karşı alerji var (önce bir Maaşallah diyerek)İlangilerim bana geldiklerinde daha karınlarındaki keseleri kaybolmamıştı toplam 10 adet yaklaşık 10 aylık oldular daha 1 kez ilave katkı kullanmadım düzenli su değişimi ,tek dikkat ettiğim husus su en az 24 saat dinlendirilmiş olması hiç kaybım olmadı akvaryuma 6 ayda bir genel bakım yaparım kayasının bitkisinin yerini değiştiririm o da altında biriken tortuların temizlenmesi için onun haricinde çokta elimi kolumu sokmam...
    O zaman Bakteri Kültürü kullanılmayacağım sağol Alparslan kardeşim.

Alparslan bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Fuat, güzel karar vermişsin kutlarım. Sorarak ilerlersen dengeli bir kurulum olur. Mercan kırığı seçimini mm olarak 3 mm civarı kalınlık bulursan çok daha güzel olur. Şelale filtre karı da güzel ama hem şelale filtre ve hem de protein skimmer ihtiyacını bir arada gören ürünleri araştır istersen.

17. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Temel abi merhaba,
    Konuyu açtığımdan beri her girişimde senden mesaj varmı diye bakıyordum :)
    Mercan kırığını 5 mm gibi temin ettim.Ps'i daha önceden temin etmiştim,şelale filtreyi de ileride haznesinde mini canlı kaya ve spagetti alg ile refugium planlıyorum.Kurulum ve döngü aşamasından sonra adımları size soracağım elbette ...

Alparslan bunu beğendi.
  18. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Alparslan bunu beğendi.
  19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gelişmeleri paylaşalım Abi...

20. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Kurulum konularını gezerken GörkemTemel arkadaşımızın konusunu okudum durso sistem sump olayı hoşuma gitti bende bi delik deldirsem alta sump yapsam ekipmanı oraya çeksem diye planlar yapmaya başladım ama delik olayı kafamda büyüyor.

Sayfayı Paylaş