1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Tuzlu su Akvaryumu (Nihayet Karar Verdim)

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mangusta tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi büyütecek bir şey değil biz babamla evde kendimiz deldik,bir tane 50 lik pimaş al ona göre del veya tecrüben yoksa camcıya deldir.Sump sus iyi olmaz...

2. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    nasıl deldiniz onun özel bir ucu var sanırım cam delmek için

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi var tabi elmas tam o ölçüde veya ufak hobiçilerin kullandığı ayarlanır 20000 bin devirli aletle de kesilir ama bir seferlik iş için bu paralar verilir mi ? En güzeli camcıya deldirmek.Siz niye deldiniz dersen büyük ve arabaya sığmadığı için evde deldik...;)

5. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Az önce boş tanka şelale filtre ve PS yerleştirdim nasıl görünüyor diye tek kelime ile BERBAT yarın birkaç camcı dolaşacağım delik için.sumpa karar verdim 85lt ana tank için 40 lt bir sump yeterli olurmu?
    Temel abiden ve okuduğum diğer konulardan öğrendiğim tek şey hatta iki şey var.
    1-Kararlılık
    2-Sabır
    Acele etmeden sindire sindire...Acele yapılan tankların ömrü ve hevesi çabuk geçiyor ve birçoğuda nihayetlenmiş istisnalar hariç tabiki...

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi sumpun ölçüdü Ps ye göre yapılması uygun,Yalnız ne kadar büyük olursa o kadar rahat hareket ve fazla su demek...

7. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Ps malum ns-16 yani toplamda 150 lt geçmemeli şimdilik.

8. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Akvaryuma malzemeleri yerleştirdim..Sump projesi şimdilik suya düştü delik delmeye yanaşmadı burdaki camcılar bende bununla başlangıç yapıp başarılı olursam büyük bir tanka geçiş düşünüyorum..
    Akvaryum Kurulumundan birkaç kare

[​IMG][​IMG]

bugün suyu ve tuzu ekleyip döngüyü başlatacağım.Ptesi kayalarım elime geçecek umarım dilediğim gibi bişi çıkar.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Hayırlı olsun.. Fotoğrafta görülen led projektörü, normal bir elektrikçiden aldıysanız sorun yaşayabilirsiniz.Bende bir ara o projektörlerden araştırdım ve maksimum 6500K lık olanları bulabildim.Genelde 4500 ile 6500K lık olanları bulunuyor. Eğer sizdeki de öyle ise yosun gibi olumsuzluklar başta olmak üzere, deniz akvaryumlarının görsel güzelliğini ortaya çıkaran, buz mavisi görüntü yerine, sarımsı kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.Hatta su ve ışıktan kaynaklı bu görüntü hayal kırıklığı yaratabilir.

Tavsiyem; mümkünse o projektörü iade edip, 10.000K-15.000K beyaz ve 20.000K-22.000K Mavi (Actinic 420-460nm) renkleri barındıran ledler temin etmeniz. Malesef ülkemizde 10-20W gibi bu değerlere sahip ledler bulunmuyor.Fakat 1-3W'lıklarını temin edebilirsiniz.

Alparslan bunu beğendi.
  10. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    aynen elektrikçiden tedarik :(
    araştırıyorum burdaki elektrikçiler kelvinden bi haber maalesef florasan desteği olacak akvaryumda ışıklandırma için acelem yok..bu bahsettiğiniz ledlerden temin edebileceğim bir site linki verebilirseniz sevinirim...

11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Yurtdışı alışveriş siteleri olabilir, (e-bay gibi) hatta orada 10-20-30-50W lık uygun değerli ledler bile bulabilirsiniz.Led konusunda bilginiz varmı bilemiyorum ama, satın alırken sürücüsü ( yani ledlerin düzgün çalışmasını sağlayan adaptör diyelim) soğutucusu ve ledi soğutucuya yapıştırmadan önce kullanacağınız termal macun gibi yardımcı ekipmanlara ihtiyacınız var.

Türkiyede ise İstanbulda Galata Elektronik 1-3Wlıkları satıyor diye biliyorum.Gerçi web sayfalarında göremedim ama DIY yapan arkadaşların çoğu oradan alıyor.

mangusta bunu beğendi.
  12. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Öm den attığım site ve benzeri bir kaç yer daha var.
    ledler: 12 mavi , 6 beyaz yeter bence 3w alırsan
    sogutucu: 10cm *20cm alan yeterli olur.
    pcb: ...
    lens: ...
    led driver: ledlerin mA sına göre uygun watt ta alınabilir.
    zaman ayarlı priz...

mangusta bunu beğendi.
  13. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Sağol arkadaşım ama forumdan Fatih arkadaşımız yardımını esirgemedi sağolsun....Bu tip yönlendirmeler ve açıklamalar yardımlar geldikçe pek mutlu oluyorum pekkkkk

inifnity bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kurulum güzel olmuş Fuat. Sump olsa iyi olurdu ama sağlık olsun. Şirin akvaryum olacak kanımca. Konuyu ön plana çekemedin sanırım kaçırmışız biraz. Aydınlatma konusunda titiz davranırsan iyi olur. Sonuçta nano, hatalı aydınlatma sıkıntı çıkarırdı.

mangusta bunu beğendi.
  15. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Haklısın Temel abi,o yüzden fatih sağolsun nano için daha önce yaptığı 1*24 12 şer sıralı led yapıyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Fuat abiye benim 100*50*40 akvaryumumda kullandığım ve Yağmur ablanında ilk nanosunda kullandığı 1 wattlık ledlerden bir armatür yaptım. İnşallah yarın kargoya verilecek ve ertesi günde akvaryumdaki yerini bulacak.

Bu arada kendimde ufak bir nano kuruyorum hazırlanın. :)

YMR_AY, mangusta, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Bugün kargodan kayalarımı alacağım kayalar 2 seneden beri faal bir tanktan çıkma imiş..gelince göreceğiz.
    Şimdi sorum şu;
    Tanka suyu ve tuzu koymadım henüz kayalar ile birlikte koyarım düşüncesinde idim.Şu aşamada kayalar ile birlikte döngüyü başlatmak hali hazırda canlı olduğunu varsaydığım kayaların kargoda geçen süreleri göz önüne alındığında üstündeki bakteri ve diğer canlı oluşumun kayba uğraması demek bu şekilde tanka girdiğimde amonyak patlaması riski çıkacak sanırım ortaya en doğru hareket ne olmalı üstadlar yönlendirirse sevinirim..İçim içimi yedi kaya sahibini aradım kayaların tanktan ne zaman çıktığını sordum yaklaşık 10 gün öncçıkmışlar bu durumda kurutma şart oldu gibi.Bu arada aklıma zihni sinirvari bir hareket geldi..gelen kayaları fırında 100 derecede kurutmak?Tabi hanımı alışverişe gönderdikten sonra..CAİZ midir bu işlem?:portaliseviyoruz:

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Malesef kayadaki bakteri popülasyonu ölmüştür, zaten gelince bakarsın kokuyor ise tanka direk koyma abi. Zaten ölmüş kayaları biraz kurutup tatlı suda bekletip eklersin.

Keşke buradan otobüs ile yollasaydık kayaları. Neyse bundan sonra bu tarz şeyler lazım olduğunda çok uzaklara gitmene gerek yok ben buradayım abi. Duruma göre kargo-otobüs ile yollayabilirim.

19. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Valla Fatih keşke senden alsaydım en azından bildiğim olurdu neyse uzakları yakın ettin bana sağolasın...

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kum biraz kalın gibi geldi ama sorun değil olur. Aydınlatmada çözüldüğüne göre sorun yok demektir.

Sayfayı Paylaş